detailné zábery prírodných krás s nádychom umenia.
KOŠICE. Pod názvom "Príroda v detailoch - detaily v prírode" sa skrýva 83 vystavených fotografií, ktoré dvojica autorov zachytila v teréne v rámci svojej odbornej činnosti.
Namiesto zberov rastlín a živočíchov fotografujú
"Nie je to ani tak odskok od našej práce, ako skôr paralela s ňou. Tým, že väčšina rastlín a živočíchov je dnes už u nás chránená a zbery pre potreby múzea sa nedajú robiť tak, ako kedysi, začali sme viac fotografovať. Dnes už okrem zberu výskytových a pobytových údajov do zápisníka nie je problém urobiť si obrazový záznam digitálnym fotoaparátom," vysvetlil nám M. Fulín.
Pri príprave sa pobili dva svety
Fulín sa netají tým, že sa pri príprave výstavy pobili dva svety. Pohľad prírodovedcov s pohľadom ľudí umeleckého zamerania, ktorí z množstva snímok vyberali tie pravé. "Nás možno z odborného hľadiska zaujali trošku iné veci a túžili by sme vystaviť čosi ďalšie, ale nechali sme si poradiť, aby si návštevníci prišli na svoje."
Zaznamenali prírodu bez úprav
Dozvedeli sme sa, že kvalitná snímka chrobáka sa napríklad dá urobiť v prípade, že sa na chvíľu zmrazí v chladiacom boxe a stane sa imobilným na približne desať minút. Autori výstavy však zaznamenávali prírodu bez akýchkoľvek úprav, autenticky a v živom slede.
"Určite by sa profesionálni fotografi dívali na mnohé veci ináč, my sme však dokumentovali, ako motýľ sadá na kvet, ako chrobáčik sedí na liste. Zaujali nás tiež detaily rastlín, ktoré si ľudia málokedy všimnú, lebo vždy sledujú celok," prezradila E. Sitášová.
Zachytili aj invázneho pavúka
Sitášová sa pochválila, že úplnou náhodou sa im napríklad podarilo zachytiť na snímke invázneho pavúka, ktorý sa k nám dostal zo Stredomoria.
Na výstave, ktorá potrvá do 30. októbra, nájdete prevažne fotografie z regiónu východného Slovenska.
(nit)
Autor: Bol to Michael Jackson?
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári