Z trinástich ľudí podozrivých z rozsiahlych podvodov s autami v Košiciach koncom 90. rokov dodnes stojí pred súdom len jeden.
KOŠICE. Päť košických dopravných policajtov si malo službu občanom vysvetliť po svojom. Ako spoluprácu s podvodníkmi s autami. Ich vyšetrovanie po šiestich rokoch sa pomaly končí.
Podľa jeho záverov v rokoch 1997 až 2001 policajti z Okresného dopravného inšpektorátu Košice-okolie vystavili nepravdivé doklady na desiatky áut väčšinou dovezených z cudziny. Osvedčenia o evidencii a technické preukazy boli na mená ľudí, ktorí o ničom nevedeli. Dovozcovia vozidiel sa tak podľa všetkého vyhli zaplateniu cla a dane. Autá s potrebnými dokladmi potom už na Slovensku nebol problém predať.
Fiktívni majitelia
Zástupkyňa košickej policajne hovorkyne Jana Mésarová povedala, že v kauze je stíhaných trinásť ľudí. Okrem policajtov zrejme aj osoby, ktoré autá dovážali, a skutoční majitelia, na ktorých sa vozidlá previedli z majiteľov fiktívnych.
Ľudia, ktorí mali byť podľa dokladov vlastníkmi, vypovedali, že v tom čase nemali žiadne auto. "Nikomu som ani neposkytoval svoje údaje. Písmo v žiadostiach nie je moje, rovnako ako aj podpis na nich i na kúpnej zmluve," hovoril jeden z nich.
Obvinili riaditeľa inšpektorátu
Hlavným obvineným zo zneužitia právomoci verejného činiteľa je Vladimír P., ktorý dopravnému inšpektorátu šéfoval. "Je stíhaný od roku 2002 za 68 skutkov týkajúcich sa vydávania nepravdivých dokladov pri evidencii vozidiel. Vyšetrovanie je ukončené, spis preštuduje prokurátor a vo veci rozhodne," informoval nás hovorca Krajskej prokuratúry v Košiciach Milan Filičko.
Vladimír P. o prípade mlčí. Počas vyšetrovania nevypovedal, rovnako postupoval minulý týždeň na Okresnom súde Košice I. Svedčiť mal na procese s Andrejom E., pravdepodobne jediným z celej skupiny, ktorý sa zodpovedá pred súdom.
Súdia len úradníka
Prokuratúra tvrdí, že Andrej E. ako úradník na odbore dopravy Okresného úradu Košice-okolie zneužil svoju právomoc, keď ešte v rokoch 1997 až 1999 pre fiktívnych majiteľov vyhotovil duplikáty technických preukazov na šesť dovezených áut. "Bez vedomia a splnomocnenia osôb, v mene ktorých bola žiadosť podaná," stojí v obžalobe.
Andrej E. sa celý proces bráni tým, že preukazy vydával len na základe údajov, ktoré dostal z dopravného inšpektorátu. "Nemal som žiadnu možnosť overiť ich pravdivosť, nebol som na to oprávnený. Som obvinený za niečo, za čo som nebol zodpovedný. Ani jeden z dôkazov nie je proti mne, týkajú sa dopravného inšpektorátu," hovoril.
V polícii skončili
Tiež tvrdí, že nechápe, prečo jeho už vyše roka súdia a vyšetrovanie policajtov končí až teraz. Polícia odmieta, že by proti vlastným ľuďom podozrivým z trestných činov nepostupovala dosť aktívne. "Dôvodom dĺžky vyšetrovania je rozsah trestnej činnosti páchateľov. Jej dokumentovanie a dokazovanie je náročné," povedala Mésarová.
Podľa nej vyšetrovateľ v prípadoch všetkých piatich policajtov predloží prokuratúre návrh na podanie obžaloby najneskôr do konca septembra. Ani jeden z podozrivých dnes v polícii nepracuje. Dvaja po prepuknutí kauzy stihli odísť na vlastnú žiadosť, dvoch prepustil minister vnútra pre porušenie služobnej prísahy a jedného krajský policajný riaditeľ, keď bol pri služobnom hodnotení označený ako nespôsobilý na akúkoľvek funkciu.
ROMAN ROKYTKA
roman.rokytkakorzar.sk
Autor: Pri požiari zahynulo 40 ľudí
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári