Korzár logo Korzár Košice
Utorok, 24. november, 2020 | Meniny má EmíliaKrížovkyKrížovky

ČAROKRUHY

So Zoltánom Fabiánom, ktorý sa venuje práci s energiami, sa zamýšľame nad posolstvom, ktoré zanechali Mayovia Brány sa otvárajú dokorán pre tých,

So Zoltánom Fabiánom, ktorý sa venuje práci s energiami, sa zamýšľame nad posolstvom, ktoré zanechali Mayovia

Brány sa otvárajú dokorán pre tých, ktorí sa starajú o duchovný rozvoj

Zoltán Fabián, ktorý pôsobí v Košiciach, svoju profiláciu pomenoval "vnútorná cesta". Od detstva má spomienky na život "tam hore" a na život medzi životmi. Venuje sa práci s energiami, spolu s manželkou vedú kurzy, semináre a duchovné dielne na rôzne témy. Nedávno pribudla aj možnosť priamej komunikácie prostredníctvom internetu prostredníctvom spojenia skype alebo virtuálne konferenčné miestnosti. Jednou z oblastí, ktorej venuje pozornosť, je aj kozmické poznanie indiánskeho kmeňa Mayov.

Skryť Vypnúť reklamu

Kto boli Mayovia, odkiaľ prišli, aký odkaz nám zanechali? To sú otázky, ktoré si kladú bádatelia už viac ako dvesto rokov. Jedna z legiend hovorí, že Mayovia prišli z morských hlbín, z ďalekých krajín alebo z neba.

"Od nás sa v mnohom odlišovali," začína svoje vyprávanie Z. Fabián. "Nevlastnili takmer žiadny osobný majetok okrem toho, čo potrebovali k holému prežitiu. Obrábali pôdu a pomocou najjednoduchších nástrojov pestovali hlavne kukuricu." Bola to rozvrstvená spoločnosť, v ktorej každý poznal svoje miesto. Ich vládcovia na sebe robili zvláštne a bolestivé rituály, aby zabezpečili úrodnosť zeme.

Mayovia aktívne využívali snenie ako prostriedok predvídania budúcnosti a pochopenie prítomnosti. Sledovali pohyby planét a hviezd s takmer zázračnou presnosťou, aj keď nemali moderné prístroje. Boli hlboko zbožní, lebo sa chceli dostať do neba. Boli vynikajúcimi astronómami. Verili, že žijú v piatom veku Slnka, verili, že pred stvorením človeka novej doby tu existovali štyri tomu predchádzajúce rasy a štyri predchádzajúce obdobia. To všetko bolo zničené obrovskými katastrofami, po ktorých zostalo iba niekoľko žijúcich ľudí, aby vyprávali legendy.

Skryť Vypnúť reklamu

Veľké hadie mesto

Tento tajomný ľud sa usídlil v strednej Amerike, kde v 4. až 7. storočí vytvoril veľkú civilizáciu. Najznámejšia je odľahlá oblasť juhozápadného Mexika, kde bádatelia objavili najslávnejšie mesto Palenque. Bolo postavené zo žiarivo bieleho vápenca, s precíznosťou renesančných staviteľov, sú v ňom pyramídy, chrámy a paláce, ohromí každého, kto ho vidí, aj keď je zarastené džungľou. Ruiny ktosi pomenoval Veľkým hadím mestom v intencii miestnych mýtov.

Palenque jeho obyvatelia okolo roku 750 náhle opustili. Kam odišli a prečo, doteraz ostáva záhadou. Aj ich ďalšie mestá boli ponechané napospas džungli. Nakoniec celá mayská civilizácia zanikla náhle v 9. storočí. Medzi zaujímavosti patrí, že budovy v Palenque boli schválne zasypané štrkom, takže zostali celé uchránené, akoby boli konzervované. Musel to byť zámer, veď to boli tony kameňa, ktorý bolo treba priviesť a všetko s jediným cieľom zasypať opustené mesto. Podľa všetkého Mayovia svoj zánik predpokladali. Svoje posolstvá zakódovali do náhrobnej dosky v pyramíde v Palenque, ale aj do architektonických prvkov a svojho umenia, všetko v číselnom systéme.

Skryť Vypnúť reklamu

Mayský kalendár

Rok 2012 sa blíži, a tak sa čoraz častejšie hovorí o posolstve, ktoré Mayovia zanechali vo svojom kalendári. Podľa mayskej chronológie sa súčasný vek začal 12. augusta 3114 p.n.l. a skončiť sa má 22. decembra 2012. V tej dobe má byť Zem opäť zničená katastrofickými zemetraseniami. Máme tomu uveriť a pripravovať sa na koniec sveta?

"Mayovia však mali tri druhy kalendárov," upresňuje Z. Fabián. Ten najjednoduchší civilný haab používali aj Aztékovia, Zapotékovia, Toltékovia a ďalší. Posvätný tzolkin mal 260 dní a jeho najdôležitejšou informáciou je, že bez duchovného rozvoja nemožno veľa dosiahnuť a že ľudstvo sa má riadiť vnútornými pravidlami, ktoré riadia proces jeho vývoja. Slúžil hlavne na rituálne účely.

Z hľadiska konca sveta je pre nás zaujímavý najmä tretí kalendár, tzv. dlhý. Trvalo veľmi dlho, kým sa podarilo rozlúštiť kód tohto kalendára a nájsť súvislosť medzi mayskými dátami a naším gregoriánskym kalendárom. Zložený je zo štyroch cyklov a informácie, ktoré z neho vyplývajú, sú určené ľudstvu na rozhraní 20. a 21. storočia.

Cyklus sa končí

Podľa Mayov v súčasnosti žijeme v štvrtom rozmere, na sklonku veľkého galaktického cyklu, počas ktorého dochádza k obrovským zmenám na celej planéte, ale aj v našom vnúlri. Mnohé kultúry, ako Indiáni Hopi, Dogoni alebo Tibeťania predpovedali túto veľkú premenu. Kozmológia Mayov udáva, že človek počas svojho vývoja už prekonal tri takéto cykly (tzv. Platónsky rok) a súčasný, štvrtý, sa uzavrie v onom magickom dátume v decembri 2012. Podľa Mayov je súčasný svet ten, počas ktorého došlo k najväčšiemu úpadku ľudstva. Vedomie človeka v posledných storočiach upadalo do čoraz väčšej temnoty. Teraz sa proces končí. Končí sa cyklus, ktorý už splnil svoju úlohu.

"To, čo sa nám dnes zdá nemožné, zajtra sa pred nami otvorí. Nie je to náhle zamávame čarovným prútikom a teraz sa všetko zmení. Je to proces, na ktorom by mal každý pracovať a rozvíjať svoje poznanie. Teraz je na to najvhodnejší čas a mnohí to aj tak cítia, hľadajú a aj nachádzajú, lebo sú na to možnosti," takto hodnotí situáciu Z. Fabián. Ako je to teda s tým koncom sveta? "Nijaký nebude, je to určenie dátumu veľkej premeny. Jednoducho si uvedomíme si, že sme v procese, ktorý nám dáva šance presunúť sa na vyššiu úroveň vedomia. Brány sa otvoria. Dokorán budú pre tých, ktorí stihnú pre svoj duchovný rozvoj niečo urobiť."

Odolať zemskej príťažlivosti a naučiť sa lietať sa dá, ale...

Prázdnota, ktorá človeka dvíha do výšky

O levitáciu sa vedci zaujímali už v prvej polovici 20. storočia. Obrovským dojmom zapôsobilo lietanie anglického senzibila Daniela D. Homa. Jeho levitácia nebola spontánna, dokázal ju riadiť. Na seanse s ním sa zúčastnili viacerí významní ľudia, napríklad sir William Crookes, prezident anglickej Akadémie vied, či spisovateľ Mark Twain.

Prítomný tam bol aj novinár, ktorý napísal: "Home sa vzniesol do vzduchu, čím všetkých ohromil. Po celý čas seansy som ho držal za ruku a cítil som jeho nohy, ktoré viseli asi 30 centimetrov nad podlahou. Opakovane sa dvíhal z podlahy do vzduchu a po tretí raz sa zodvihol až k stropu. Tu sa ho jemne dotkol rukami aj nohami a kontrolovane klesol na zem."

Zaujímavé pokusy s levitáciou robili aj ruskí vedci. Moskovský senzibil B. Jermolajev dokázal prinútiť predmety, aby viseli vo vzduchu. Zobral medzi dva prsty akýkoľvek predmet, hoci aj kameň a dvíhal ho. Predmet akoby nemal žiadnu hmotnosť. Potom ho uvoľnil a ten zostal visieť vo vzduchu. Po nejakom čase začal pomaly klesať, pričom sa ešte raz vo vzduchu zastavil.

V roku 1986 sa vo Washingtone konala súťaž lietajúcich jogínov, kde sa o víťazstvo pokúšalo 20 ľudí. Boli tam také disciplíny ako dĺžka letu (rekord bol 180 cm), výška letu (rekord 60 cm) a rýchlostný let na vzdialenosť 25 metrov s prekážkami vo výške 20 cm nad zemou. Jogíni pritom sedeli v lotosovej pozícii, čiže so skríženými nohami.

Modernou technikou sa už dajú zmerať niektoré fyziologické parametre, ku ktorým dochádza pri levitácii. Tak sa zistilo, že dôjde k úplnému zastaveniu dychu, podobne ako pri transcendentálnej meditácii. Zmenila sa tiež pulzová frekvencia. V okamihu vzletu bola výrazne vyššia, potom klesla. Staroindické védy uvádzajú, že pri levitácii sa v pľúcach tvorí prázdnota, ktorá človeka dvíha do výšky.

Záver, ku ktorému dospeli vedci znie: Človek nelieta len preto, že jednoducho nechce!

Budúcnosť sa dá predpovedať aj pomocou kyvadla

Začne sa pohybovať samo, odpovedá áno alebo nie

Človek, ktorý nikdy nepracoval s kyvadlom len ťažko môže uveriť tomu, že ono sa začne pohybovať akoby samo a že ten, kto s ním pracuje, nevyvíja žiadne úsilie na to, aby mu určil akýkoľvek smer. Stačí trocha praxe a väčšinou zafunguje u každého, avšak málokedy so sto percentným výsledkom. Univerzálne platí: čím je človek vnútorne čistejší, tým sú odpovede pravdivejšie. Podstatné je, o aký zdroj sa opiera jeho podvedomie, akého má radcu "tam hore".

Používanie kyvadla ako metódy na predpovedanie budúcnosti sa odborne nazýva radiestézia. Tí, ktorí neprijímajú hoci aj nevedomé napojenie sa na bytosti nehmotného sveta tvrdia, že odpovede pri práci s kyvadlom prichádzajú z hlboko ukrytých vrstiev našej mysle. Vďaka hlbokému sústredeniu sa tieto komôrky pootvoria, myseľ prostredníctvom ruky vyšle signál a kyvadlo sa začne hýbať.

Podľa smeru, ktorý je pre každého individuálny a treba si ho hneď na začiatku určiť, prídu odpovede na otázky, ktoré sme položili. Kyvadlo sa stáva akoby predĺženou rukou podvedomia, pričom jeho jednoznačné áno alebo nie môže vážne ovplyvniť rozhodovanie sa v rôznych oblastiach. Ak aj nemáme špeciálne kyvadlo, dá sa ľahko nahradiť napríklad prsteňom, kameňom na prívesku, jednoducho čímkoľvek, čo je zavesené na šnúrke a má stabilnú hmotnosť.

Vyskúšať si to môže každý, len nie všetko a vždy by sme mali prijať a uveriť tak, ako to napovie kyvadlo. Aspoň dovtedy, kým sa niekoľkonásobne nepresvedčíme o pravdivosti odpovedí.

Siedma čakra má tisíc okvetných lístkov vo farbách dúhy

Sahasrára nás spája s duchovnou podstatou

Siedma čakra, v sanskrite pomenovaná ako sahasrára, je umiestnená na vrchole lebky. Zobrazovaná je ako kruh, okolo ktorého je akýsi dáždnik s tisíckou lotosových okvetných lístkov v rôznych farbách dúhy. Je to sídlo žiariacej duše, ktorá je esenciou bytia. Spája nás s našou duchovnou podstatou, patrí sem aj presvedčenie viery. Energia siedmej čakry má vplyv na našu schopnosť spojiť duchovnú stránku osobnosti s fyzickým životom. Je to centrum vyššieho vedomia, cesta k božskému a brána k zdroju našej intuície.

Sila viery, ktorá je s ňou spojená, si môže podmaniť hmotný svet a sny zmeniť na skutočnosť. V okamihu dokáže vyliečiť chorobu a ťažké, náročné veci zjednodušiť. Človek s otvorenou a plne funkčnou sahasrárou sa stáva ľudským poslom z výšin. K darom siedmej čakry patrí aj schopnosť odovzdávať to najkvalitnejšie čím človek disponuje ostatným ľuďom. Robí tak prostredníctvom názorov, činov aj modlitieb. Sú to anjeli v prestrojení a dobrí samaritáni.

Zjesť jablko pred spaním je veľmi škodlivé

Na zuby bez bubliniek

Ak si chceme čo najviac uchrániť zuby, nemali by sme piť bublinkovú vodu. Bublinky sú riedená kyselina uhličitá. Často ju cez zuby sŕkajú džokeji, keď pred pretekmi potrebujú zhodiť nejaké to kilo, ale aj dievčatá, ktoré chcú nezmyselne schudnúť. Bublinky totiž potlačujú pocit hladu.

Veľké kazy na predných zuboch spôsobuje práve takéto pitie. Zjesť jablko pred spaním namiesto čistenia? Naozaj škodlivé a veľmi zastarané! Naopak, šťava z jablka vo väčšom množstve rozrušuje sklovinu. Ak zjeme alebo vypijeme niečo sladké, treba si hneď opláchnuť zuby, lebo cukor pôsobí agresívne.

Medzi najzdravšie jedlá pre zuby patrí mrkva. Treba ju chrúpať a ak už strúhať, tak nahrubo a nesladiť.

Stranu pripravila: Lea Gallová

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Imunitnú bombu do tela dostanete vďaka Vitaglucanu
 2. Vyšperkujte Vianoce - tipy na vianočné darčeky
 3. Rozbiehať biznis v čase korony? Ide to
 4. Manažér, Redaktor, Psychológ či Vedec? MY sme READY – a TY?
 5. Štúdium ekológie, dizajnu či tech-inovácií je životný štýl
 6. Maturuješ? Vyber si oblasť uplatnenia a študuj čo ťa baví!
 7. Mercedes-Benz opäť nadizajnoval budúcnosť
 8. Právo: Kto sú najväčší právnici a kde všade zostanú súdy
 9. O bezpečnejších nákupoch pred Vianocami so šéfom Tesca
 10. Pomáhajte čítaním
 1. Ako vybrať AKU reťazovú pílu
 2. Mercedes-Benz opäť nadizajnoval budúcnosť
 3. Budúcnosť M&A v Európe
 4. Zdravá pečeň zlepšuje metabolizmus aj celkové zdravie
 5. Právo: Kto sú najväčší právnici a kde všade zostanú súdy
 6. Toto si zapamätajte! Takto určite nakúpite bezpečne
 7. O bezpečnejších nákupoch pred Vianocami so šéfom Tesca
 8. Pomáhajte čítaním
 9. Maturuješ? Vyber si oblasť uplatnenia a študuj čo ťa baví!
 10. Štúdium ekológie, dizajnu či tech-inovácií je životný štýl
 1. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 31 881
 2. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 11 567
 3. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 9 960
 4. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 9 036
 5. Príbehy vyhorených, tandem okolo Bödöra a nová trať v Bratislave 8 888
 6. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 8 544
 7. Oslávte nový rok v teple: Cestujte na Zanzibar úplne bezpečne 8 503
 8. Spájame Slovensko - 4 nové expresné autobusové linky 8 449
 9. Čo ovplyvňuje chuť kačacieho mäsa? Tieto dve veci 8 402
 10. Učiteľka roka 2018: Koľko času by malo dieťa tráviť za počítačom 8 285
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Malá obec nesmie spustiť privatizáciu vodární. Prokurátor vidí ovocie otráveného stromu

Starosta porušil štyri zákony, majetok dediny predáva i kupuje.

Starosta Čerhova Jaroslav Bajužik.

Podklad, listy, konáriky, penetrácia, asfalt. Aj tak opravujú košické chodníky

Firma: Stáva sa, nevadí. Mesto, vedúca, poslanec: Môže byť problém.

Firma odmieta, že by nečistoty pod penetračnou vrstvou ovplyvnili kvalitu a životnosť chodníka.
Ilustračné foto.

Na boj proti korone dali závratnú sumu. NKÚ: Starosta pochybil

Okresný úrad rozhodol, že aj tak vyše 140-tisíc eur Markušovciam preplatí.

Okresný úrad v Spišskej Novej Vsi schválil preplatenie koronavýdavkov obci Markušovce.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop