Korzár logo Korzár Košice

MIX

Najčastejšie výhovorky, prečo nerobiť domácu úlohuMáte doma školáka?Mať doma školopovinné dieťa znamená v niektorých prípadoch potešenie a

Najčastejšie výhovorky, prečo nerobiť domácu úlohu

Máte doma školáka?

Mať doma školopovinné dieťa znamená v niektorých prípadoch potešenie a radosť, no vo väčšine prípadov hlavne veľa starostí. Na jednej strane nás teší, ako naše dieťa rastie, naberá vedomosti, učí sa rozmýšľať, analyzovať a v ideálnom prípade aj využívať poznatky v praxi, no na tej druhej si uvedomujeme koľko problémov pre nás čas školopovinný znamená.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nie je reč len o výdavkoch za školské pomôcky, ten hlavný stres na nás čaká, ak práve naše dieťa nebude mať školu v láske a každé sedenie nad domácou úlohou bude znamenať súboj medzi detskou vynaliezavosťou a vašou trpezlivosťou. Stačí si len zaspomínať na vlastné detstvo. Ste na túto situáciu pripravení? Poznáte tie najčastejšie výhovorky ratolestí, prečo si nerobiť domácu úlohu a ako sa s týmito problémami vysporiadať? Poradíme vám...

SkryťVypnúť reklamu

Výhovorka č. 1 - Nemáme úlohu. Môže to byť pravda aj nemusí. Pokiaľ sa táto výhovorka opakuje príliš často, je pravdepodobné, že ide o detskú lož. Preverte si to. Pokiaľ nechcete stratiť dôveru dieťaťa, nemusíte hneď utekať na poradu s triednym alebo s matkou spolužiaka. Ak napríklad tvrdí, že si úlohy robí inde, vyžiadajte si ich. Trvajte na tom, že ich musíte skontrolovať. Ak sa začnete pravideľne zaujímať o kontrolu domácich úloh, je pravdepodobné, že túto výhovorku nebudete počuť vôbec alebo len naozaj výnimočne.

Výhovorka č. 2 - Je to ťažké. Problémom, ktorý sa v tomto prípade často opakuje, môže byť na počudovanie aj materská láska. Sú to totiž väčšinou matky, ktoré často v snahe pomôcť svojmu dieťaťu prekonať všetky problémy, doslova urobia úlohu za syna či dcéru. Že to nie je želaný stav, to asi nemusíme zdôrazňovať.

SkryťVypnúť reklamu

Prejdite si s dieťatom postup, uistitite sa, že úlohe rozumie a ďalej ho nechajte pracovať samostatne. Nesnažte sa svojho školáka presviedčať, že úloha ťažká nie je. Potom zaručene urobí všetko, aby vám dokázalo, že má pravdu. Radšej použite malú lesť. Pokiaľ sa napríklad dieťaťu zveríte, že toto bola problematická látka aj pre vás, uvidí vo vás sebarovného a prirodzená detská súťaživosť ho poženie ďalej, aby vám dokázalo, že ono je na tom lepšie, ako ste boli v minulosti vy.

Výhovorka č. 3 - Urobím to neskôr. Odkladanie domácich úloh je pre niektoré deti prirodzené. Veď aj my sa väčšinou snažíme odkladať povinnosti, ktoré sú nám nepríjemné. Pri tom odkladanie vedie väčšinou k tomu, že úloha (či už v tejto chvíli hovoríme o úlohách domácich alebo dospeláckych) je urobená neporiadne... a problém je teda na svete. V tomto prípade musíte byť tvrdí. Podmieňte niektoré z oblúbenných činností vášho dieťaťa urobením úloh. Vopred si však dohodnite ktoré to budú.

SkryťVypnúť reklamu

Výhovorka č. 4 - Aj tak je to k ničomu. Vyslovene negatívny prístup je skutočný problém. Vysporiadať sa s ním nie je jednoduché. Je to o to náročnejšie, že deti nás často vytáčajú doslova naschvál jednoducho provokujú. Aj keď je to ťažké, najúčinnejšou medódou je udržať emócie pod pokrievkou.

Výhovorka č. 5 - Urobím si úlohu, až keď prídeš domov. Je to len inak ofarbené odkladanie povinností na neskôr. Preto platí rovnaký princíp ako v prípade č. 3. Dajte deťom na výber alebo si urobia úlohy samostatne alebo obmedzíte ich obľúbené činnosti. Výber je len na vašej dohode.

Výhovorka č. 6 - Urobím si úlohu pri televízii. Možno sa vám to bude zdať ako dobrý nápad, vyhandľovať s dieťaťom dobrovoľné robenie domácich úloh. Mali by ste si to však dobre rozmyslieť. Je vysoko pravdepodobné, že pri televízii sa dieťa nesústredí a kvalita bude v ťahu. Snažte sa dieťaťu vysvetliť, že úloha pri televízii mu zaberie podstatne viac času. Pokiaľ potrebuje váš potomok pre vypracovanie úloh nejakú kulisu, navrhnite mu hudbu. Tá štúdiu prospieva. Nemala by však byť extrémne hlasná.

Od kyprejších bokov odveďte pozornosť strakatým topom

Ako nosiť vzory?

Pre svetových dizajnérov sú vzory na látkach spôsobom ako popustiť uzdu vlastnej fantázie a kreativity. Ale všetky dobre vieme, že to, čo vyzerá skvele na móle, býva spravidla pre bežné nosenie nepoužiteľné. Ako si teda užiť trendy vzory na šatách bez obáv, že budete vyzerať ako kanárik? Jednoducho balansovaním a farebnou kombinatorikou.

Horúcim trendom sa stali kvetinové vzory. Pri nich to však zďaleka nekončí, spolu s nimi akoby sa roztrhlo vrece s pestrými topmi, potlačenými šatami, sukňami či kabelkami. Od abstraktných motívov, cez neprehliadnuteľné retro až po drobné geometrické tvary na látkach...

Vlastniť strakatý módny kúsok znamená nesplynúť v dave. Jeho kombinácia so zvyškom oblečenia je potom hrou, v ktorej vy určujete pravidlá. Veď jediná vzorovaná blúzka môže byť základným kameňom outfitu, ktorý s odmieňaním nohavíc, topánok alebo doplnkov znosíte do práce, na rande aj večer do baru. Nenechajte sa však oklamať zdanlivou anarchiou, aj vzory treba vedieť nosiť. A znova platí, že trend je až na druhom na mieste. Na prvom ste vy, s osobitým štýlom obliekania a so špecifickým typom postavy. Dámy s kyprejšími bokmi šikovne odvedú pozornosť od dolných partií strakatým topom. Ak máte opačný problém a chcete kamuflovať nápadne štedrý objem hrudníka, urobí to za vás čierna blúzka a vzorovaná sukňa.

Ak sa rozhodnete pre roztopašné pestrofarebné lodičky, najlepšie je nechať celý outfit v jedinom farebnom tóne. Pri kabelkách si už môžete dovoliť viac kreativity, dávno predsa neplatí, že tento neodmysliteľný doplnok ženy musí ladiť s topánkami. Nezabúdajte však, že čím strakatejšia je vaša kabelka, tým viac bije do očí kvalita materiálu.

Mixovanie jednotlivých potlačí radšej neskúšajte, aspoň nie vtedy, ak si nie ste istá svojim vycibreným citom pre módu. Inak bude výsledok zákonite vyzerať lacno a prekombinovane. Obzvlášť, ak obľubujete zvieracie motívy na oblečení.

Reč tela je pre mužov jedna veľká neznáma

Priateľská, či nadržaná? Chlapi to nerozoznajú!

Predstavte si napríklad takúto situáciu - váš miláčik odcestoval na pár dní mimo mesta, no prečo by ste mali sedieť doma. Vyrazíte s kamoškou do spoločnosti. Ste na párty, dobre sa bavíte a rozdávate úsmevy naokolo. Zarozprávate sa so sympatickým mladým mužom, našli ste kopec spoločných tém a vy sa tešíte, že ste našli príjemného spoločníka a možno kamaráta. Ale ouha... Neuplynie ani hodina a mladý muž po vás raketovo vyštartuje. Keď prekvapene vycúvate, cíti sa ešte urazený...

Je vám to trošku povedomé? Scéna a situácia môže byť iná - môže sa to odohrávať v práci, v reštaurácii alebo v lietadle. Ale pointa zostáva. Muži si často zamieňajú to, keď sa k ním správate priateľsky a keď s nimi flirtujete. Výsledkom je mnoho nedorozumení, ktorých vysvetľovanie stojí často nemálo energie.

Reč tela = veľká neznáma. Muži majú jednoducho problém s neverbálnou komunikáciou. Dešifrovať reč tváre, tela, alebo gestá je pre nich doslova utrpením. Tento fakt potvrdil aj tím vedcov a psychológov z americkej Indiany. Tí sa snažili odhaliť, ako muži rozoznávajú práve neverbálne prejavy iných osôb. Skupine dobrovoľníkov ukazovali fotografie mužov aj žien v rôznych situáciách a pózach. Zaujímavé je, že zatiaľ, čo u fotografií iných mužov, bol ich odhad prekvapivo presný, pri fotografiách žien páni zlyhali na celej čiare. Najčastejšie dochádzalo práve k zámene priateľských a sexuálne motivovaných giest.

Ako im to práve vyhovuje. Nie je však pravidlom, že muži každý váš úsmev vnímajú ako pozvánku do postele. Platí pravidlo, že gestá vnímajú tak, ako im to práve vyhovuje. Ak sami majú chuť, potom je pravdepodobné, že si budú vašu priateľskosť vysvetľovať ako návrh. Ak naopak nie ste pre nich príťažlivá, môžete pohadzovať vlasmi, rozdávať úsmevy a flirtovať ako o život, no oni to budú brať ako samopašnosť dobrej kamarátky a k ničomu viac sa ale neodhodlajú. Vo vzťahu k mužom by ste preto mali byť čo najotvorenejšia. Nepriamym signálom muži nerozumejú. A hoci časom môžu akú takú zručnosť nadobudnúť, odborníkmi na neverbálne prejavy a empatiu sa väčšinou nestanú.

Naozaj musíte denne vypiť osem pohárov vody a po šiestej večer už nesmiete jesť?

Preč s mýtmi o zdravej strave

Naozaj potrebujeme piť 8 pohárov vody denne? A naozaj musíme po šiestej večer vydržať so škvŕkajúcim žalúdkom až do ďalšieho rána? Tomuto možno sama neveríte, ale čo ostatné mýty, ktoré sa točia okolo pojmu zdravá strava?

8 pohárov vody. Určite nik nepochybuje, aký dôležitý je pitný režim pre správne fungovanie organizmu. Ale jeho, pomaly až hysterické, dodržovanie vám na zdraví nepridá. Akurát budete musieť každých 20 minút odbehovať na WC. Priveľa vody v tele vedie k riziku sodíkovej nerovnováhy. Ak sa vám teda kvótu 8 pohárov vody nepodarí naplniť, vôbec nič sa nedeje. Navyše, voda sa do tela dostane aj z potravín, džúsov či čaju.

Po šiestej jedia len oči. Istú dobu bolo toto pravidlo mimoriadne populárne. Prečo nefunguje? Pretože vôbec neberie ohľady na váš individuálny životný štýl. Dajme tomu, že pracujete v kancelárii, po práci si potrebujete nakúpiť, čo-to vybaviť, prídete domov, sedem hodín večer a vy previnilo otvárate chladničku. Pokiaľ sa už o pol ôsmej nechystáte do postele, pri večeri sa v žiadnom prípade neobmedzujte. Výnimkou je jedine maškrtenie pri telke, to sa už obhajuje ťažšie.

Mlieko zahlieňuje. Stránite sa mlieka, pretože ste niekde počuli, že sa z neho „zanáša" organizmus? Táto informácia patrí k častým výživovým mýtom bez reálneho podkladu. Vedecké štúdie jednoznačne ukazujú, že pitie mlieka nevyvoláva u zdravých osôb vyššiu produkciu hlienov. Neplatí to ale u alergikov na mliečne výrobky.

Srvátka je potravinový zázrak. Najskôr sa o nej hovorilo ako o odpade, neskôr ako zázraku na chudnutie. Ako to teda so srvátkou v skutočnosti je? Zdravá síce je, ale určite nie vhodná pre každého. Obsahuje pomerne veľa sacharidov, čo môže byť problém pre ľudí, ktorí sú na redukčnej diéte. Vyvarovať by sa jej mali alergici na mliečny tuk a kvôli vyššiemu obsahu soli tiež tí, čo trpia chorobami obličiek.

Pri jedle sa nepije!. Iste ste sa už s týmto odporúčaním stretli aj vy. Argumentom bolo, že pitie počas stolovania zrieďuje šťavy, potrebné na trávenie a tým spomaľuje tráviaci proces. Bola by to síce pravda, ale len v prípade, že by ste namiesto pohára vody k obedu vypili na posedenie celú bandasku!

Všetky „éčka" sú nebezpečné. Najviac sa bojíme toho, čo nepoznáme. A keď na nás zo zloženia potravín číhajú neznáme E kódy, je ľahké uveriť, že ide o rakovinotvorné látky. Medzi aditívami sa však často stretnete aj s odvodeninami prírodných látok, vitamínov či farbív. Potravinový zákon zakazuje použitie zdraviu škodlivých „éčok" vo výrobkoch a vymedzuje presný zoznam, ktoré „éčka" možno použiť do tej- ktorej potraviny.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  2. Čo bude toto leto in?
  3. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  7. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 912
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 559
  3. Kam smerujú peniaze bohatých? 4 704
  4. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 3 552
  5. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 277
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 117
  7. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 2 774
  8. Crème de la Crème štartuje už čoskoro 2 079
  1. Otilia Horrocks: Keď sa p. redaktorka Benedikovičová opýtala premiéra Roberta Fica na PPA haciendy... /plus video/
  2. Anton Kovalčík: Vatikán a iné štáty v Druhej svetovej. Nemecko a Rakúsko. Druhá časť.
  3. Peter Slamenik: Černák
  4. František Kukura: Vízia upadnutia Slovenska do bezvýznamnosti
  5. Ján Chomík: Blázni
  6. Jozef Foltýn: Netanjahu je vojnový zločinec, terorista a fašista v jednej osobe
  7. Anna Miľanová: Myslím, mladí ľudia myslia kriticky, ale sú nepochopení, neakceptovaní
  8. Marian Nanias: X (Röntgenové) lúče, alebo Gama žiarenie? Aký je rozdiel...
  1. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 17 181
  2. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 13 936
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 8 639
  4. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 8 272
  5. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 7 848
  6. Natália Milanová: Nové záchody na ministerstve kultúry smrdia. Poriadne smrdia. 7 607
  7. Branko Štefanatný: Hráči z KHL nie, Šatan nie! 7 007
  8. Ján Valchár: O Istanbule a vybrakovaných skladoch tankov 5 510
  1. Marian Nanias: X (Röntgenové) lúče, alebo Gama žiarenie? Aký je rozdiel...
  2. Marcel Rebro: Nebezpečný terorista s valaškou a mierumilovný rasista so samopalom
  3. Anna Brawne: Pán minister, to naše zdravotníctvo som už zachránila ja, preto je najvyšší čas, aby ste zo seba prestali robiť šaša!
  4. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  5. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  6. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  7. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  8. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Otilia Horrocks: Keď sa p. redaktorka Benedikovičová opýtala premiéra Roberta Fica na PPA haciendy... /plus video/
  2. Anton Kovalčík: Vatikán a iné štáty v Druhej svetovej. Nemecko a Rakúsko. Druhá časť.
  3. Peter Slamenik: Černák
  4. František Kukura: Vízia upadnutia Slovenska do bezvýznamnosti
  5. Ján Chomík: Blázni
  6. Jozef Foltýn: Netanjahu je vojnový zločinec, terorista a fašista v jednej osobe
  7. Anna Miľanová: Myslím, mladí ľudia myslia kriticky, ale sú nepochopení, neakceptovaní
  8. Marian Nanias: X (Röntgenové) lúče, alebo Gama žiarenie? Aký je rozdiel...
  1. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 17 181
  2. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 13 936
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 8 639
  4. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 8 272
  5. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 7 848
  6. Natália Milanová: Nové záchody na ministerstve kultúry smrdia. Poriadne smrdia. 7 607
  7. Branko Štefanatný: Hráči z KHL nie, Šatan nie! 7 007
  8. Ján Valchár: O Istanbule a vybrakovaných skladoch tankov 5 510
  1. Marian Nanias: X (Röntgenové) lúče, alebo Gama žiarenie? Aký je rozdiel...
  2. Marcel Rebro: Nebezpečný terorista s valaškou a mierumilovný rasista so samopalom
  3. Anna Brawne: Pán minister, to naše zdravotníctvo som už zachránila ja, preto je najvyšší čas, aby ste zo seba prestali robiť šaša!
  4. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  5. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  6. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  7. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  8. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu