oblastiach nie je zavedený vodovod.
KOŠICE. Kvalitu pitnej vody sleduje Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ), zameriava sa však na hromadné zásobovanie. Studne dozorujú len v mimoriadnych prípadoch, v čase významnej hygienicko-epidemiologickej situácie a počas živelných pohrôm, ako sú napríklad povodne.
Studne takmer nekontrolujú
"Za kvalitu vody z týchto zdrojov zodpovedá každý vlastník studne sám," uviedla Zuzana Bratská, vedúca oddelenia hygieny pitnej vody a NRC pitnej vody RÚVZ.
Tvrdí, že konzumácia mikrobiologicky kontaminovanej vody môže spôsobiť najmä žalúdočno-črevné ochorenia, často sprevádzané vysokou teplotou a hnačkami.
"Na kvalitu vody má vplyv umiestnenie a technický stav studne. V platnej technickej norme sú všetky opatrenia, ktoré sa musia dodržať, aby na kvalitu vody mali čo najmenší vplyv možné zdroje znečistenia z bezprostredného okolia studne," vysvetlila Bratská.
Minimálny rozbor stojí tri tisícky
Voda v studniach by sa mala pravidelne dezinfikovať a udržiavať v dobrom technickom stave. Občania si z vlastnej iniciatívy môžu nechať na RÚVZ urobiť rozbor vody. Poplatky súvisia s rozsahom laboratórnych skúšok. Cena za tzv. minimálny rozbor, obsahujúci najzákladnejšie ukazovatele kvality, je okolo tritisíc korún. Rozbory robia aj vodárne alebo iné spoločnosti, kde môže byť cena odlišná.
Úplný rozbor obsahuje až 80 mikrobiologických, biologických a fyzikálno-chemických ukazovateľov.
Čo robiť, ak bola studňa zaplavená
Pod kvalitu vody sa mohli podpísať aj nedávne povodne. RÚVZ napríklad v poslednom období na žiadosť obce Trebejov vykonal rozbory z vybraných studní.
"Občania v súvislosti so zvýšenou zrážkovou činnosťou a rozvodneným korytom rieky Hornád zaznamenali významné zvýšenie hladiny spodných vôd v studniach," povedala Bratská.
Poradila, aké opatrenia treba urobiť, v prípade, že došlo k zaplaveniu studne. "Studne treba vyčerpať a mechanicky očistiť. Z dna vybrať nečistoty a nasypať tam 30- až 50-centimetrovú vrstvu čistého piesku alebo drobného štrku. Po napustení aplikovať dezinfekčný prípravok, ktorý necháme pôsobiť 12 až 24 hodín bez odčerpávania vody. Potom je potrebné vodu opäť vyčerpať. Odporúčam vodu podrobiť laboratórnym skúškam, či je zdravotne bezpečná."
(ee)
Autor: 38. týždeň
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári