prevozuschopných účastníkov zájazdu poslala ešte v ten deň vládny letecký špeciál. Ďalších zranených priviezli neskôr sanitky a telá obetí prepravili v stredu letecky. V tomto prípade teda prevoz občanov zabezpečil štát v spolupráci s poisťovňami aj finančne a to i v prípade jediného z dovolenkárov, ktorý nebol poistený. V individuálnych tragických prípadoch, ktoré nie sú mediálne sledované, však mávajú pozostalí či rodina zraneného s prevozom domov neraz veľké ťažkosti. Súvisí to predovšetkým s takzvaným komerčným cestovným pripoistením dovolenkárov či turistov.
KOŠICE. Ako nás informoval Igor Skoček, riaditeľ Tlačového odboru MZV SR, len v júli a auguste sa mimo Slovenska zranilo 26 a zomrelo 34 Slovákov (koncom augusta aj mladý muž z Rožňavy pri havárii na gréckom ostrove Rodos). "Celkové zhodnotenie letnej sezóny sa však robí začiatkom októbra, keďže za ňu považujeme štatisticky obdobie od júna do septembra," uviedol I. Skoček. A práve pri tragédii autobusu v Chorvátsku do štatistiky 7. septembra pribudlo ďalších 28 zranených i 14 mŕtvych.
Komerčné pripoistenie
Pred nešťastím v Chorvátsku verejnosť i médiá sledovali prípad 22-ročnej Kristíny Murárikovej z Trenčína. Po tom, ako ju v Bulharsku brutálne zbili, upadla do kómy. Španielska poisťovňa začala komplikovať jej prevoz domov. Rodičia zistili, že prevoz sanitkou by ich stál 80 000, lietadlom až 800 000 korún. Rodine napokon známy podnikateľ Boris Kollár zabezpečil letecký prevoz do Bratislavy.
Aj preto MZV SR upozorňuje, že prevozy hradia poisťovne na základe komerčného cestovného pripoistenia. Ak ho zranený, prípadne zosnulý uzavreté nemal, platiť musí sám, respektíve jeho príbuzní či pozostalí.
EPZP neplatí na všetko
Veľa ľudí sa mylne spolieha iba na Európsky preukaz zdravotného poistenia (EPZP). Ten však pokrýva len neodkladnú zdravotnú starostlivosť, nutnú pre človeka práve v tom čase a v štáte, kde sa nachádza.
Nárok na základe EPZP však na rozdiel od komerčného pripoistenia nekryje náklady za spoluúčasť pacienta, ktorú musí uhradiť sám. Ide napríklad o prevoz do SR, doplatky za lieky či poplatky v nemocnici, ale aj ošetrenie u lekára, ktorý nie je napojený na systém verejného zdravotného poistenia v krajine úrazu či ochorenia.
Najvhodnejšia kombinácia
Najvýhodnejšia je, napríklad pre cesty do členských štátov Európskej únie, kombinácia EPZP a komerčného cestovného pripoistenia.
"Treba si uvedomiť, že prevoz pacienta na Slovensko nepatrí do neodkladnej zdravotnej starostlivosti," povedala nám pracovníčka Všeobecnej zdravotnej poisťovne. "To znamená, že aj keď nemáte komerčné poistenie, domov vás síce prevezú, ale musíte si to zaplatiť sám. Ale aj pri komerčnom pripoistení záleží, čo má klient v poistnej zmluve. Čiže čo chce mať finančne pokryté, vrátane prevozu domov."
Pohrebáci to vnímajú inak
V košickej pohrebnej spoločnosti Victory, ktorá zabezpečuje aj prevozy zosnulých zo zahraničia, nám pracovník o svojich skúsenostiach povedal, že "darmo máte komerčné či iné poistenie, keď vám prevoz zosnulého preplatia až na základe dodaných faktúr".
To, že za prevoz musia zaplatiť pozostalí a peniaze im vráti poisťovňa až dodatočne, nám potvrdili aj v jednej z poisťovní. V ďalšej však tvrdili, že o všetko aj s finančnými úhradami sa postará jej asistenčná služba. Preto je dôležité si pred podpísaním zmluvy podrobne preštudovať jej obsah a opýtať sa aj na spôsob platby v prípade prevozu na Slovensko.
MIROSLAV SAMBOR
Autor: SP. NOVÁ VES
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári