Ak zamestnávateľovi neoznámite druhú prácu, ktorú nemáte priamo zakázanú v pracovnej zmluve, žiadne sankcie vám nehrozia.
BRATISLAVA. Zamestnávateľ sa nesmie svojich zamestnancov pýtať na podmienky, za akých majú uzatvorené pracovné kontrakty s inými firmami. Zákon mu umožňuje pýtať sa len na zamestnanie, ktoré už jeho ľudia vykonávali pred nástupom k nemu.
„Paragraf Zákonníka práce o predzmluvných vzťahoch nevymenúva presne, čo patrí medzi takzvané skutočnosti brániace výkonu práce. V každom prípade už uchádzač o zamestnanie je povinný ich oznámiť a iná práca medzi brániace skutočnosti patrí," vysvetľuje advokátka Lucia Baničová.
Zákon o sankciách nehovorí
Zákon nehovorí o žiadnych sankciách, ktoré by čakali zamestnanca za to, že neoznámil druhú prácu. Ak by však druhá práca bolo dôvodom, že si človek neplní svoje povinnosti a tým porušuje pracovnú disciplínu alebo by zamestnávateľovi spôsobil škodu pri práci, mohlo by sa toto porušenie skončiť aj vyhodením.
Zamestnávateľ vám na utajenú prácu môže prísť
Tajiť druhý príjem pred hlavným zamestnávateľom sa aj tak neoplatí. O úväzkoch u viacerých zamestnávateľov alebo prácach na dohodu sa zamestnávateľ jednoducho dozvie napríklad pri podaní žiadosti zamestnanca o potvrdenie o výške zrazených preddavkov na daň z príjmu alebo v prípade, že u neho nepodpíšete vyhlásenie na zdanenie príjmov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári