však ešte nie je pre tento rok stanovená.
KOŠICE. Napriek tomu už deti na niektorých školách dostávajú prihlášky, kde je vyčíslené, že za krúžok v hodnote tisíc korún v prípade odovzdania poukazu doplatí rodič päťsto Sk. Druhú polovicu vykryje poukaz. Teda nepriamo je jeho hodnota pre poberateľa taktiež 500 korún, pritom minulý rok mal vzdelávací poukaz hodnotu 800 Sk.
"Predminulý rok to bolo 650 korún. Momentálna hodnota bude známa do konca októbra, menej ako minulý rok to určite nebude. Je trendom, že sa suma zvyšuje," hovorí vedúca oddelenia odborných a metodických činností Krajského školského úradu v Košiciach PhDr. Anna Racková.
(Ne)nútený nátlak
Vydavateľ VP, teda základná alebo stredná škola, by mal do 10. septembra podľa smernice Ministerstva školstva SR (MŠ SR) vydať každému žiakovi vzdelávací poukaz. Žiak ho môže odovzdať do ktoréhokoľvek strediska záujmovej činnosti, jazykovej školy, centra voľného času, no novinkou je, že i do základnej umeleckej školy. Termín je do 25. septembra. Poukaz podpisuje študent, v prípade maloletého žiaka zákonný zástupca.
"Prišla som do školy a strčili mi do ruky poukaz aj s prihláškou, nech to rýchlo vypíšem a odovzdám. Mne sa to nepáčilo, povedala som, že si ho zoberiem domov," vraví pani Klaudia.
A. Racková tvrdí, že takýto prístup zo strany školy je neprípustný: "Nesmie to takto fungovať. Vieme o tom, že sa to stáva, budeme robiť tvrdé kontroly. Je výsostným záujmom škôl, aby sa snažili získať poukaz späť, lebo je to príliv peňazí do školy. Niektoré školy sa snažia vytvárať krúžky, aby financie dostali. Je to taká tichá vojna o peniaze."
Rodič musí súhlasiť
Väčšina škôl sa snaží vytvárať krúžkovú činnosť prostredníctvom vlastných učiteľov a do hodnoty vzdelávacieho poukazu sa zmestia. Poslanci mesta schválili VZN, podľa ktorého prispieva rodič na čiastočnú úhradu nákladov v školskom stredisku záujmovej činnosti mesačne 120 korún, ak odovzdá poukaz je to polovica. V tomto prípade však všetky peniaze zostávajú škole, ktorá stredisko prevádzkuje. Sú aj školy, ktoré zverili túto lukratívnu činnosť súkromným školským strediskám záujmovej činnosti (SŠSZČ).
"Stáva sa, že škola nadväzuje spoluprácu so súkromným strediskom záujmovej činnosti. Nie je to však bežné, ale ani protizákonné. No musí s tým súhlasiť rodič," dozvedáme sa z KŠÚ, pričom A. Racková na otázku, či má rodič doplácať za krúžok, alebo jeho hodnotu vykryje vzdelávací poukaz odpovedá, že by sa doplácať nemalo. "Toto je ideálny stav a väčšina škôl to aj tak robí, lebo má príjem pre školu. Rodičia musia povedať, sme ochotní priplatiť, lebo je napríklad krúžok náročnejší na finančné prostriedky. Rodičovské združenia však ešte nebežia a je s tým problém. Nie všetky SŠSZČ však robia rodičom takéto starosti."
Obchod bez pravidiel?
Ako je teda možné, že sa už na niektorých školách objavujú prihlášky, kde je jasne napísané, že príspevok žiaka s odovzdaným VP je 500 Sk a bez neho tisíc. Pritom hodnota VP ešte z MŠ SR oznámená nebola.
"Ak sa na prihláške vyskytuje takáto formulka, nie je to správne. Odporúčam rodičom, aby sa pýtali riaditeľa školy, na základe čoho tak koná. Smernica MŠ SR je jasná, mali by sa ňou riadiť. Ak škola zvýši hodnotu krúžku, malo by sa to udiať na základe súhlasu rodičov. Hotovú prihlášku s takýmto textom by dostať nemali. Ak niekto takto koná, lavíruje na hrane zákona. Využíva sa neznalosť rodičov, ktorí podpíšu, zaplatia a majú pokoj. Na druhej strane rodič má na výber, nemusí prijať ponuku. Môže to však byť pre neho nevýhodnejšie, lebo musí dieťa voziť niekde inde a krúžok nie je priamo na škole," vysvetľuje A. Racková.
Podpis na prihláške znamená súhlas s podmienkami. Rodič súhlasí so zaplatením príspevku, hoci v podstate nevie prečo a komu. Robí sa tu obchod, pri ktorom nie sú známe jasné pravidlá.
"Je to tak. Školy si majú vytvárať také krúžky, aby sa vtesnali do hodnoty VP, ak nie, potrebujú na vyššiu sumu súhlas rodičov. Ten v podstate získavajú podpisom na prihláške."
Autor: krs
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári