Miroslav Kitka to odmieta.
KOŠICE. Minister zdravotníctva Richard Raši, ktorý trávil víkend so svojou rodinou v rodnom meste, spolu s vedením najväčšieho zdravotníckeho zariadenia na východnom Slovensku sa osobne zúčastnil na zabezpečení zdravotnej starostlivosti o účastníkov zájazdu, ktorých mal večer prepraviť z Chorvátska vládny špeciál.
Všetko v pohotovosti
Informáciu o preprave turistov, ktorí nehodu prežili, dostali do nemocnice v nedeľu okolo poludnia. Na klinike úrazovej chirurgie zdvojili počet traumatológov v službe, röntgenológov, zabezpečili tímy neurológov, internistov, psychológov, ďalší lekári boli pripravení v pohotovosti doma na telefóne.
Pre účastníkov zájazdu vyčlenili celú kliniku, obyvateľov mesta s akútnymi problémami posielali na kliniku v novej nemocnici. Časť ležiacich pacientov prepustili, aby mali v rezerve lôžka.
Nemocnica zriadila provizórnu ambulanciu aj v odletovej hale letiska, k dispozícii boli aj psychológovia. Košičanov, ktorí pricestovali špeciálom, prepravovali do nemocnice sanitky, veľká časť však prišla do nemocnice na vyšetrenie individuálne, niektorí vôbec nepotrebovali lekársku pomoc.
Manévre
Viacerí lekári z košickej nemocnice si myslia, že opatrenia boli prehnané. Až na jednu ženu so zlomeninou ramennej kosti a druhú s podozrením zo zlomeniny krčných stavcov všetci účastníci nehody mali ľahké zranenia, niektorí vyviazli z havárie bez škrabnutia.
"To, čo sa v nemocnici dialo, nebolo adekvátne situácii. Boli to skôr manávre, ktorými si ktosi chcel urobiť reklamu. Toto nemá nič spoločné s Hippokratovou prísahou ani so šetrením verejných zdrojov," myslí si jeden z lekárov.
Podľa časti zdravotníkov organizátori letu z ministerstva zahraničných vecí museli mať informácie o zdravotnom stave prepravovaných. "Pri dnešných komunikačných možnostiach by nemal byť problém oznámiť vedeniu nemocnice, že väčšina turistov je v poriadku."
Mimoriadna situácia
Prednosta kliniky úrazovej chirurgie FNLP Miroslav Kitka je presvedčený o opaku. Ako uviedol, jednoznačne išlo o mimoriadnu situáciu, ktorá si vyžadovala aj mimoriadne opatrenia.
Podľa hovorkyne nemocnice Jaroslavy Oravcovej definitívne informácie o počte a zdravotnom stave cestujúcich sa dozvedeli až hodinu pred príletom vládneho špeciálu.
"Nik, ani minister, nemohol dopredu vedieť, koľkých ľudí a v akom stave k nám dopravia. V takýchto prípadoch nikdy neviete, aké vyšetrenia budú potrebovať, koľkých budeme musieť hospitalizovať. Príprava bola jednoznačne adekvátna situácii," tvrdí prednosta.
Nakoniec z 26 účastníkov letu vyšetrili a ošetrili v nedeľu devätnástich, dve pacientky hospitalizovali. U viacerých pacientov bola indikovaná hospitalizácia, odmietli však ostať v nemocnici.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári