Korzár logo Korzár Košice
Utorok, 1. december, 2020 | Meniny má EdmundKrížovkyKrížovky

Ročné náklady na chov sú od 100 tisíc korún vyššie, tvrdí Ingrid Becková, majiteľka šampióna čierneho pudla kráľovského

Ak by Bellini nemal svoj deň, na detskú piškótu vždy zaberieV polovici augusta si dali v Bratislave rande chovatelia psov takmer z celej Európy.

Ak by Bellini nemal svoj deň, na detskú piškótu vždy zaberie

V polovici augusta si dali v Bratislave rande chovatelia psov takmer z celej Európy. Vari tri tisícky psov všetkých možných plemien sa zišli na súťaži Spring Duodanube Bratislava, kde sa udeľovali tituly CACIB a BIS. Svoje zastúpenie mali aj Košice. S poldruharočným pudlom kráľovským súťažila Ingrid Becková a jej zverenec určite nebol iba do počtu. Čierny Ebony Eclat Bellini medzi pudlami vyhral a do svojej zbierky trofejí získal ďalší "titul" BOB. To bol dôvod, aby sme sa o črtajúcej sa kariére košického šampióna porozprávali s jeho majiteľkou.

Skryť Vypnúť reklamu

Hneď na úvod treba uviesť, že Bellini, lebo tak rodina I. Beckovej svojho pudla volá, nie je ich prvým chlpáčom. Než ho získali, v rodinnom dome chovali a stále chovajú aj dvoch čiernych nemeckých ovčiakov, bieleho maltézskeho pinča a čiernu sučku pudla kráľovského. Samozrejme, aj v jej prípade ide o víťazku viacerých súťaží, no ako tvrdí jej majiteľka, aby mohla pomýšľať aj na vyššie méty, rozhodla sa investovať do skutočne kvalitného psa. Takého, ktorého rodičia sú geneticky predurčení splodiť šampióna, ktorý nebude ani na TOP výstavách iba do počtu...

"Kúpili sme ho od chovateľky MVDr. Edity Královej z Bratislavy. Bellini mal vtedy tri a pol mesiaca a keďže to bola jeho prvá dlhšia jazda autom, než sme dorazili do Košíc, poriadne si ju ´užil´. Takmer celú cestu slintal a zvracal," spomína I. Becková na začiatok roku 2007. "Meno Bellini dostal podľa hotela v Taliansku, ktorého názov utkvel v pamäti majiteľky jeho psej mamy. V jej prípade šlo o suku, ktorá je európska víťazka. Aj otec povyhrával, čo sa dalo. Pochádzal z USA, do Európy prišiel založiť potomstvo, ktoré malo byť pokračovateľom výborného mena rodičov. Bellini i jeho súrodenci sa už narodili v Bratislave."

Skryť Vypnúť reklamu

Sieň slávy

V prípade každého psa, hoci je geneticky predurčený vyhrávať, to chvíľu trvá, kým si z výstav začne prinášať prvé ceny. A to aj napriek tomu, že existujú kategórie šteniat od troch do šiestich mesiacov. Nasleduje dorast do deviatich a trieda mladých do 18 mesiacov. Pravda, tie mladšie kategórie ešte "poháre" domov nenosia. Ich ocenením je titul "nádejný" alebo "veľmi nádejný", čím sa myslí "nádejný na vyhrávanie vo vyššom veku". "Ide hlavne o to, aby si už útleho veku začali na výstavy zvykať," vysvetľuje chovateľka. "Sú to prvé zoznamovania šteniat s atmosférou, prítomnosťou množstva iných psov i procedúrami. Teda napríklad akceptovať rozhodcu, ktorý musí každému súťažiacemu psovi skontrolovať chrup. Lebo nie všetky plemená majú pochopenie pre to, aby sa im niekto cudzí ´hrabal´ v zuboch. Napríklad taká doga."

Skryť Vypnúť reklamu

Bellini už od účasti na prvej výstave dokazoval, že predvádzanie má zakódované v génoch. Ak bolo treba, postavil sa akoby dal povel - a teraz ma obdivujte. Pachy iných psov mu boli akoby ľahostajné a dlhé čakanie na "svoju chvíľu" mu neprekážalo. Majiteľka o ňom tvrdí, že má pokojnú povahu a na výstave ho máločo dokáže rozhádzať. No hoci ležérne vylihuje na svojom mieste, o dianie okolo seba sa zaujíma. Hlavu otáča za každým zaujímavým zvukom, aby mu nič neušlo.

"Prvú výstavu absolvoval Bellini ako päťmesačný a odvtedy sa pravidelne zúčastňuje každej, ktorú považujeme za zaujímavú. Obvykle raz až dva krát za mesiac," vraví I. Becková. "Na každú sa treba prihlásiť, zvyčajne prostredníctvom internetu. A zaplatiť účastnícky poplatok. Pohybuje sa od približne 50 eur a s blížiacim sa termínom výstavy rastie. Preto je lepšie prihlásiť sa už skôr. Napríklad na najbližšiu výstavu, ktorá bude 4. októbra v Budapešti, sme zaslali poplatok už v apríli."

Z doteraz absolvovaných súťaží si košický pudel podonášal množstvo ocenení. Raz BIS, šesťkrát získal titul BOB, päťkrát CAC a štyrikrát CAJC. Má dva tituly CACIB a jeden res. CACIB. Okrem toho získal titul národného víťaza Českej republiky v Ostrave, Grand prix Slovakia Juniour Winner v Nitre a je viťaz Slovnskej republiky z Košic. Čo si majiteľka cení azda najviac, to bolo víťazstvo v júni 2008 na klubovej výstave v Nitre. Tam získal Bellini ocenenie najkajší pes a stal sa šampionom KV SKCHP pre rok 2008. Ako majú športovci akúsi sieň slávy, tak ju má aj Bellini. Je to skrinka v jeho izbe, v ktorej má vystavené všetky získané trofeje. A je tam miesto na hromadu ďalších...

Starostlivosť

Samozrejme, účasť na výstavách a hromadenie cien je len špičkou pomyselného ľadovca, ktorým chov pudla kráľovského je. Gro tvorí denno-denná starostlivosť, hlavne o srsť, a udržiavanie kondície. Lebo lenivý alebo "vykŕmený" pes by na výstave žiadne tituli nezískal. Ako pudla správne strihať, sa I. Becková naučila a stále zdokonaľuje v psom salóne Verterra na Sídlisku KVP. "Belliniho sme vyholili do súčasnej podoby keď mal asi rok. Pri tzv. kontinentálnom strihu je zarastená časť tela v tvare akéhosi vajíčka, dole na nohách a na chvoste sú ´guličky´. Pred tým aj potom sa bolo treba o srsť sústavne starať. Minimálne každý druhý deň ju vyčasávať a raz do týždňa vykúpať a vysušiť. A pred každou výstavou treba vyholenú časť srsti opäť dôkladne vyholiť. Posledné kozmetické úpravy sa robia počas súťaže."

Bellini znáša dobre nielen časté ošetrovanie srsti, ale aj obdobie dôkladnejšej prípravy na ďalšiu výstavu. Akoby vytušil, že sa opäť niečo chystá a on bude môcť predviesť svoje telo. "Dokáže vycítiť aj to, či sme vyhrali alebo nie," tvrdí I. Becková. "Ak sa teším a výskam ja, teší sa aj on. Skáče, brechá, vrtí chvostom. Ak som smutná, je akýsi tichší aj on. Ale vždy ho pochválim, aj keď sme práve nevyhrali."

Belliniho majiteľka tvrdí, že má ešte príliš mladého psa na to, čo vyhráva. Lebo kým iné psy sa k niektorým titulom "prehryzú" vo vyššom veku, košický pudel ich má vo vitríne dávno. "Výstavy väčšinou vyhrávajú urastené psy, šampióni. Posudzuje sa ich stavba tela, osvalenie, osrstenie, zuby i povaha. Bellini je pritom mladý, no boduje eleganciou a pohybom. Tie kvalitné genetické vlohy po rodičoch sú proste v ňom a je to vidieť..."

Naposledy sa prejavili na spomínanej výstave v Bratislave. Takmer tri tisícky psov boli rozdelené do viacerých skupín. Jazvečíci, teriéry, chrty... Bellini bol v deviatej, označenej ako spoločenské plemená, kde boli pudle (rozdelené na veľké, stredné a trpasličie) s maltézskymi pinčmi a mopslíkmi. "Košičan" medzi tuctom "svojich" zvíťazil ako najtypickejší predstaviteľ plemena (BOB) a postúpil do súťaže o najlepšieho psa skupiny. Žiaľ, tentoraz neuspel, viťazom sa stal bišoň z Česka a miniatúrny pudel z Ukrajiny. Mimochodom, víťazi skupín sa potom zišli v súboji o titul BIS, ktorý sa ušiel ridžbekovi zo Slovenska a špicovi z Česka.

Výdavky vysoké, zisk malý

Bellini je náročný nie len čo sa týka starostlivosti o telo, ale aj žalúdok. S nejakými zvyškami od večere by ste u neho nepochodili, ba ani s rezancami či dokonca mäsom. "Pudle majú citlivý žalúdok," vysvetľuje majiteľka. "Kŕmiť sa môže iba veľmi kvalitným granulovaným krmivom. Ak by zjedol stravu, ktorú pripravujem dvom vlčiakom, mohlo by mu to uškodiť. Ale ako každý pes, aj Bellini je maškrtník. Zbožňuje detské piškóty, pre ktoré je ochotný urobiť čokoľvek. Ako ľudia, aj psy majú svoje muchy. Sú unavené alebo sa zle vyspia. No stačí, keď Bellini začuje slovo ´piškóta´, zaručene sa preberie..."

Z času na čas prísne stravovacie návyky poruší samotný šampión. Raz mu v salóne, kde ho pripravovali na súťaž, stačilo iba pár sekúnd, aby prehĺtol celú jablkovú štrúdľu. Naposledy sa ako "jedák" prejavil počas návratu z výstavy v Poľsku. "Zastavili sme pri motoreste, aby sme sa najedli a psa sme nechali v aute. Keď sme sa vrátili, všetko v bolo hore nohami. Neviem ako, no Bellini si odzipsoval tašku a celý obsah vytiahol. Zo žemlí, ktoré sme nestihli zjesť, povyberal plátky salámy a zjedol ich. Rovako aj celý balík piškót." Samozrejme, taká kombinácia spolu s jazdou autom sa musela prejaviť. Kým prišli do Košíc, museli urobiť niekoľko zastávok, lebo z Belliniho šlo všetko spredu aj zozadu...

Vek, dokedy môžu psy chodiť na výstavy, obmedzený nie je. Akurát od ôsmeho roku už môžu súťažiť iba v kategórii veteránov. Pre Belliniho je to vzdialená budúcnosť, takže na výstavy bude chodiť dovtedy, kým bude v dobre kondícii, bude mať kvalitnú srsť a bude vyhrávať. Samozrejme, využívať sa bude aj na tzv. krytie, aby svoje kvalitné gény využil pri zakladaní ešte lepšieho potomstva. I. Becková tvrdí, že v prípade jej pudla o tom môže byť reč asi tak od tretieho roku veku. A tiež iba v prípade, že sa naskytne vhodná partnerka. Taká, ktorá bude mať dobrý rodokmeň a v ňom dopísané primerané množstvo vlastných titulov.

Zisk z krytia je zároveň jediným finančným prospechom chovu takého šampióna. Inak sú to iba samé náklady. "Je to hobby, ktoré stojí chovateľa veľa peňazí. Odhadujem to na ročných od 100 tisíc vyššie" dodala I. Becková na záver.

Skratky a význam jednotlivých titulov:

CAC (Certificat d´Aptitude au Championat). Čakateľ na titul „Národný šampión krásy" štátu, v ktorom bol získaný. Psom a sukám sa udeľuje osobitne ak získali na výstave ocenenie Výborný 1. V zahraničí sa používa skratka CWC, CACA a pod. Majiteľ ohodnoteného jedinca získava oficiálnu kartičku, ktorá je okamžite platná.

Res.CAC (Reserve CAC). Rezervný čakateľ na titul „Národný šampión krásy": Udeľuje sa psom a sukám osobitne s ocenením Výborný 2 vtedy, ak v danej triede už bol udelený CAC. Niektoré štáty umožňujú pre splnenie podmienok k získaniu titulu Národný šampión nahradiť jeden CAC tromi res.CAC.

CAJC (Certificat d´Aptitude au Junior Championat). Čakateľ na titul „ Junior šampión krásy" (šampión krásy mladých): Udeľuje sa psom a sukám osobitne ak získali ocenenie Výborný 1 v triede mladých. Uvedený titul sa udeľuje iba na výstavách s udeľovaním titulu CAC a CACIB.

CACIB (Certifikat d´Aptitude au Championat international de beauté). Čakateľ na titul „Medzinárodný šampión krásy": udeľuje sa najlepšiemu psovi a suke plemena. Udeľuje sa na medzinárodných výstavách pod záštitou FCI iba jedincom, ktoré získali ohodnotenie Výborný 1.

Res. CACIB (Reserve CACIB). Rezervný čakateľ na titul „Medzinárodný šampión krásy": Ak bol v niektorej triede udelený CACIB, môže rozhodca ďalšiemu jedincovi navrhnúť Res.CACIB, pričom do tejto súťaže nastupujú jedince s ocenením Výborný 1 z ostatných tried a Výborný 2 z triedy, v ktorej bol udelený CACIB. Tento titul môže byť dôležitý pre získanie titulu Interšampióna.

BOB (Best of Breed). Titul „Víťaz plemena" je udeľovaný na výstavách národných, medzinárodných a vyšších. Na záver posudzovania rozhodca vyberie spomedzi všetkých víťazov tried plemena ohodnotených Výborný 1 najlepšieho predstaviteľa toho plemena, ktorý postupuje do súťaže o najlepšieho psa v skupine FCI.

BOG (Best of Group). Titul sa udeľuje najlepšiemu jedincovi z plemien príslušnej skupiny FCI. Títo jedinci postupujú do súťaže o najkrajšieho jedinca výstavy (BIS)

BOD (Best of Day). Titul „Víťaz výstavného dňa". Tento titul sa udeľuje na dvojdňových výstavách. Do súťaže o udelenie titulu postupujú všetci víťazi skupín FCI, ktorí získali titul v ten deň. Titul BOD sa udeľuje jednému z nich. Titul sa udeľuje v každý deň výstavy zvlášť.

BIS (Best of Show). Tento titul získava najkrajší jedinec výstavy. Do tejto súťaže postupujú víťazi všetkých skupín FCI (držitelia titulu BOG). Pokiaľ sa koná dvojdňová výstava, do súťaže o titul BIS postupujú jedinci, ktorí získali titul BOD (titul Najlepší pes dňa) Záverečné súťaže sa konajú v slávnostnej atmosfére - je to prehliadka najkrajších psov výstavy. Súťaž sa vykonáva v jednom veľkom kruhu za prítomnosti mnohých divákov a hlavných organizátorov výstavy. Najlepší jedinec je vyberaný celým zborom rozhodcov. V podstate je jedno v akom poradí psy skončia. Do tejto záverečnej súťaže postupuje 10 najlepších psov z celej výstavy (skupín FCI je 10). Z takého množstva psov, ako je kompletná „štartovacia zostava" na začiatku výstavy medzi prvých 10 najlepších, je obrovským úspechom.

Róbert BEJDA

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. ARÓNIA najsilnejšia prírodná prevencia proti respiračným vírusom
 2. METROPOLIS prináša mestské bývanie vo vysokom štandarde
 3. Slovensko spoznalo najlepšie farmy minulého roka
 4. Máte problémy s trávením? Známy gastroenterológ radí ako na ne
 5. Ako inovácie menia naše návyky? Čo už dnes môžete robiť inak
 6. Nástrahy online vyučovania, o ktorých sa nehovorí
 7. Slovenské „šampanské“, za ktorým sa skrýva príbeh lásky
 8. Vianočné vydanie magazínu SME Ženy
 9. Zdravé varenie: zábava pre celú rodinu
 10. Venujte na Vianoce darček plný informácií
 1. FMMR svojím výskumom reaguje na aktuálne živé témy
 2. Slovenské „šampanské“, za ktorým sa skrýva príbeh lásky
 3. Vianočné vydanie magazínu SME Ženy
 4. Novinka medzi prefabrikátmi
 5. Virtuálne prechádzky ako pomoc turistom pri orientácií
 6. 3D virtuálne prechádzky pozdĺž maďarsko-slovenských hraníc
 7. METROPOLIS prináša mestské bývanie vo vysokom štandarde
 8. The future of M&A in Europe
 9. Prvé zamestnanie: 3 veci, na ktoré by ste nemali zabudnúť
 10. ADLO sa presťahovalo bližšie k zákazníkom
 1. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie 34 207
 2. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 15 467
 3. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári 14 926
 4. Aká je chémia vôní 10 696
 5. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 9 467
 6. Mercedes-Benz opäť nadizajnoval budúcnosť 8 951
 7. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 8 848
 8. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 8 832
 9. Bývanie v meste predlžuje život 8 199
 10. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 7 802
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Koronavírus: Majster sveta F1 Lewis Hamilton má koronavírus (minúta po minúte)

PCR testy na Slovensku odhalili už takmer 106-tisíc nakazených. Pandémia Covid-19 si doteraz vyžiadala 839 obetí.

Lewis Hamilotn.

Kollár ležal na špeciálnom oddelení. Nemal prijímať návštevy ani nahrávať videá

O tom, že počas hospitalizácie vystúpil v televízii, nemocnica nevedela.

Premiér Igor Matovič, minister hospodárstva a predseda SaS Richard Sulík a ministerka investícií a predsedníčka Za ľudí Veronika Remišová.
CYNICKÁ OBLUDA

Najväčší Kollárov problém

Krajniak povedal, že za Kollárom do nemocnice nechodili žiadne mladé priateľky, ale výhradne "dámy v rokoch".

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop