autobusu. Zvyšných budú identifikovať v Košiciach po ich včerajšom leteckom prevoze z Chorvátska. Krajský šéf polície Juraj Bukuš nám povedal, že sú schopní urobiť to do 24 hodín.
KOŠICE. Polícia včera zabezpečovala z košického letiska prevoz rakiev s telami nebohých do Ústavu súdneho lekárstva v Košiciach. Krajský policajný riaditeľ J. Bukuš nám na letisku nevedel potvrdiť počet identifikovaných. "Pitvy už boli urobené aj v Chorvátsku, ale neviem presné čísla, teda ani to, koľko tiel už bolo identifikovaných. Viem ale to, že musíme ešte identifikovať ďalšie osoby. Čo sa týka zariadení na identifikáciu pomocou DNA, na Slovensku sú iba tri. V Bratislave, Banskej Bystrici a v Košiciach. Od vloženia vzoriek potrebných na identifikáciu do zariadenia budeme mať výsledky do 24 hodín."
Budú postupovať ohľaduplne
Podľa J. Bukuša museli zabezpečiť, aby bol prevoz z letiska bezproblémový a dôstojný. Aj preto muži zákona rozhodli o sprievode pohrebným vozom policajnými vozidlami. "Štrnásť tiel nebohých preberá Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou," uviedol policajný riaditeľ, ktorý koordinoval celú akciu.
Napriek tomu, že v Chorvátsku prebehli pitvy nebohých, slovenská polícia bude zrejme potrebovať pomoc pri stotožnení niektorých mŕtvych. K tomu vyzve príbuzných obetí, avšak s maximálnou dávkou ohľaduplnosti. Obete by sa mali identifikovať na základe testov DNA alebo špecifických detailov, jaziev či bradavíc.
Úrad je povinný vykonať ich pitvu
Prevoz tiel do Košíc musel byť zabezpečený tak, ako to určuje zákon. Napríklad, telá mali byť prevážané iba vo vzduchotesne uzavretých rakvách. Preto, aby sa všetko dodržalo, spolupracoval s chorvátskymi vyšetrovateľmi nehody aj Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS).
Podľa Milana Michaliča, hovorcu ÚDZS, ide vraj naozaj o veľmi úzku vzájomnú súčinnosť.
"Keď telo privezú zo zahraničia na územie Slovenska, ÚDZS je povinný vykonať jeho pitvu," povedal nám včera M. Michalič. "Až po nej môžu byť telesné ostatky pochované. O ďalšie úkony potrebné v tomto konkrétnom tragickom prípade nás musí požiadať vyšetrovateľ. Pitva tiel 14 Slovákov bude súvisieť najmä s ich identifikáciou. Najskôr musíme teda zistiť totožnosť ľudí."
Problémom môže byť, čo robiť v prípade, ak niektorá z obetí už pred smrťou písomne odmietla pitvu. "My totiž ešte nevieme, ktoré telo komu patrí. Takže opakujem, po privezení tiel bude v prvom rade nasledovať ich identifikácia."
Batožina mala doraziť dnes ráno
Okrem rakiev s pozostatkami polícia očakáva aj osobné veci účastníkov havárie, ktoré by malo na Slovensko priviezť vozidlo Košického samosprávneho kraja.
"Ešte presne netušíme, kedy dovezú zaistené veci do Košíc. Pôjde o batožinu a osobné veci, ktoré sa našli po havárii, a prevzal ich policajný pridelenec Radovan Kyselica," dozvedáme sa od J. Bukuša.
Hovorkyňa KSK Zuzana Bobríková spresnila, že batožina mala doraziť dnes nadránom: "Presný čas neviem, veľa záleží od cesty, určite budú nejaké prestávky."
Spolupracujú s psychológmi
Polícia prevezme všetky veci a vyzve účastníkov nehody, aby ich prišli stotožniť. "Robíme to preto, aby sme ich vedeli protokolárne vrátiť. Zatiaľ budú uložené na polícii, všetko musí byť zápisnične podchytené."
Policajné linky neustále žhavia pozostalí obetí, ktorí sa snažia dozvedieť, kedy sa čo bude diať. Aj preto sa včera J. Bukuš stretol s pracovníkmi košického psychosociálneho centra. "Dohodli sme sa na spolupráci, aby celý proces prebehol nerušene. Je potrebné postupovať maximálne citlivo. Volajú nám aj samotní pozostalí, ale budeme potrebovať na všetkých kontakty, aby sme ich vedeli vyzvať na stotožnenie osôb i batožiny."
* * *
FAKTY
Odmietnutie pitvy
n Pitvu nemožno vykonať, ak ju osoba alebo jej zákonný zástupca počas života osoby odmietli. Odmietnutie pitvy musí mať písomnú formu, musí obsahovať údaje, ktoré umožnia jednoznačne určiť osobu, ktorá pitvu odmietla, vlastnoručný podpis osoby a dátum vyhotovenia. Odmietnutie pitvy musí byť doručené Úradu pre dohľad nad zravotnou starostlivosťou (ÚDZS). Ten vedie zoznam osôb, ktoré počas života odmietli pitvu a uchováva ho 10 rokov odo dňa úmrtia osoby.
n Ak sa pitva odmietla, môže ju napriek tomu v niektorých zákonom určených prípadoch nariadiť ÚDZS najmä:
- pri podozrení, že mŕtva osoba bola chorá na prenosné ochorenie alebo na kontamináciu mŕtveho tela rádioaktívnymi látkami,
- pri náhlom úmrtí, ak príčina smrti nie je zjavná,
- pri pochybnostiach lekára, ktorý vykonal prehliadku mŕtveho, o príčine smrti alebo o okolnostiach, za ktorých smrť nastala,
- po odbere orgánov alebo tkanív od mŕtveho darcu,
- v prípadoch násilnej smrti.
Autor: krs, sam
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári