KOŠICE. "Prečo nič necítim?" "Asi sa z toho zbláznim." "Nedokážem to prežívať." "Ako to, že mám dobrú náladu?" "Prečo som nepomohol viac?"
Takéto stavy sa podľa odborníkov objavujú u cestujúcich, ktorí prežili nedeľňajšiu tragickú haváriu košického autobusu v Chorvátsku. Psychologičky Juliana Mayerová a Eva Slovenská o nich hovoria ako o "normálnych reakciách v nenormálnej situácii".
Odsunutie citov chráni
Obidve sú súčasťou tímu psychológov, ktorý pomáha zachráneným pasažierom autobusu i príbuzným obetí. Vytvoril sa priamo v Košiciach v rámci Psychosociálneho centra mesta.
"Je prirodzené, že po traumatickej udalosti vznikne u ľudí emocionálna šoková reakcia. Reagujú rozrušenosťou až dezorientáciou alebo nie sú schopní prežívať akékoľvek pocity vrátane fyzickej bolesti, dokonca môžu mať paradoxne dobrú náladu. Je to dôsledok vytesnenia príliš silných emócií s cieľom akejsi ochrany organizmu," vysvetľuje Mayerová.
Pomoc psychológov
Silné citové reakcie sa objavia až po niekoľkých dňoch, keď sa stav smútku prirodzene rozvinie. Práve vtedy je nevyhnutná psychologická pomoc. "Tím psychológov je a bude k dispozícii cestujúcim, čo prežili aj príbuzným obetí. Tak to bude pri preberaní batožiny aj počas pohrebov a pietnych aktov," hovorí Slovenská.
Sadnú si účastníci nešťastného zájazdu ešte niekedy do autobusu? Podľa psychológov u niektorých môže vzniknúť fóbia na cestovanie. "Aby sa tomu predišlo, mali by byť čo najskôr vystavení bežným životným situáciám, teda aj cestovaniu," radí Mayerová.
Autor: rok
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári