(čim)
Doklad, ktorý potvrdí nekvalitu, môže stáť viac ako samotný výrobok. Výrobok na posúdenie môže poslať do skúšobne nielen predajca, ale aj spotrebiteľ. Vrátenia peňazí za posudok sa však musí následne domáhať.
BRATISLAVA. Predávajúcemu zákon o ochrane spotrebiteľa zakotvuje povinnosť zaslať výrobok na odborné posúdenie, ak reklamáciu neuzná. Spotrebiteľovi legislatíva možnosť urobiť ten istý krok, teda obrátiť sa na skúšobňu z vlastnej vôle, v žiadnom prípade neberie. Nemusí však pre neho byť vždy výhodný.
Nízke povedomie ľudí
So žiadosťami o odborné posúdenie kvality výrobkov sa na skúšobne zväčša obracajú dve skupiny ľudí. V prvej sú spotrebitelia, ktorí vôbec nevedia, že výrobok je povinný poslať na preverenie predajca, a to na jeho náklady. Jozef Krošlák, vedúci odboru obuvi, galantérie a usní skúšobne Vipotest Partizánske odhaduje, že o tejto povinnosti predávajúceho nevie deväť z desiatich spotrebiteľov.
Druhú skupinu tvoria tí spotrebitelia, ktorí už isté stanovisko znalca ku kvalite kúpeného výrobku majú, ale nie sú s ním spokojní. Preto žiadajú o ďalší. Ak ho získajú a svedčí v ich prospech, hoci posudok predajcu hovorí o opaku, musia sa následne vrátenia peňazí od obchodníka za výrobok domáhať v občianskoprávnom spore na súde.
Počet podnetov, ktoré prichádzajú od spotrebiteľov, sa nedá porovnávať s počtom podaní od podnikateľov. Do skúšobne Vipotest napríklad, podľa Krošláka, dostanú mesačne od spotrebiteľov dve až štyri žiadosti o vyhotovenie posudku na topánky. Od predajcov prídu za rovnaký čas na posúdenie stovky párov obuvi.
Náklady môžu prevýšiť cenu
Zástupcovia spotrebiteľských organizácií aj obchodnej inšpekcie spotrebiteľom radia, aby si predtým, ako sa rozhodnú na vlastné náklady výrobok do autorizovanej skúšobne zaslať, zvážili, či im to za to vôbec stojí. Vyhotovenie odborného posudku na jeden výrobok sa totiž pohybuje v stovkách až tisíckach korún, podľa typu produktu, metód preverovania jeho kvality, ale aj toho, či má mať verdikt skúšobne či odborného znalca potvrdzujúci kvalitu či nekvalitu výrobku aj písomnú podobu.
S vynaložením ďalších peňazí treba počítať, ak sa chce spotrebiteľ od predajcu domáhať vrátenia peňazí, ktoré za preverenie výrobku v skúšobni zaplatil. Keď sa nebude v právnom spore s predajcom zastupovať sám, okrem súdnych poplatkov si musí vyčleniť ďalšie prostriedky na zaplatenie služieb advokáta. Podľa Krošláka sa investícia spotrebiteľa, ktorou preukáže nekvalitu dvojtisícových topánok, môže vyšplhať aj na desaťnásobok tejto sumy.
--FAKTY--
n Do skúšobne treba zaslať:
- vyplnenú žiadosť o odborné posúdenie a vypracovanie posudku,
- reklamačné dokumenty, ktoré predajca vystavil,
- doklad o zaplatení výrobku.
n Za posudok na jeden výrobok sa platí:
- 1428 korún (47,40 eura). Táto suma zahŕňa aj písomné vyhotovenie posudku a vrátenie výrobku poštou.
- l 500 korún (16,60 eura). V tejto sume nie je zahrnuté písomné vyhotovenie posudku a zaslanie výrobku poštou.
(Zdroj: www.vipotest.sk)
Autor: Posudok za vlastné zvážte
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári