Tých šťastných, ktorí prežili haváriu bez fyzickej ujmy, čakajú psychické problémy.
KOŠICE. Tragická nehoda autobusu nadlho poznačí aj cestujúcich, ktorí ju prežili bez krvavých zranení. Zomierajúci ľudia, odtrhnuté končatiny, volanie o pomoc zakliesnených. Drsné zážitky poznamenali ich dušu.
Podľa klinickej psychologičky Miroslavy Herákovej ľudia zažili obrovský šok, boli doslova zaplavení emóciami. U niektorých vzniká postraumatická stresová porucha. Môže trvať niekoľko mesiacov, rokov, ale aj celý život.
Udalosť sa vracia
"Prejavuje sa prežívaním obrazov desivej udalosti vo forme flashbackov v snoch, ale aj pri bdení, uzatvorením do seba, zhoršeným spánkom, sklonmi k úzkosti, podráždenosťou alebo návalmi hnevu, pocitmi viny, oslabenou koncentráciou, prípadne zvýšeným užívaním alkoholu," hovorí klinický psychológ a psychoterapeut Branislav Bodo.
Ľudia sa s traumou vyrovnávajú rôzne. Väčšina to zvládne sama. Podľa Boda sa najprv snažia popierať realitu. "To nemôže byť pravda, to je zlý sen," hovoria. Potom hľadajú vinníka tragédie alebo špekulujú, čo sa malo stať, aby sa neudiala. Nasleduje hnev a nakoniec racionálne vysvetlenie udalosti a hľadanie vnútorných zdrojov pre vlastný život.
Odborná pomoc
Niektorí však takto tragédiu spracovať nedokážu. "Ak spontánne nezafunguje samoozdravovacia schopnosť, mali by vyhľadať odbornú pomoc. Poskytnú im ju špecializovaní psychológovia na liečbu tráum," radí Heráková.
Zradné je sa s bolestnými spomienkami nevyrovnať, odsunúť ich nabok. Bodo pripomína, že neriešená trauma sa môže po čase prejaviť napríklad depresiami. Odborníci môžu podľa neho ľuďom pomôcť potláčané zážitky vyjadriť, udalosť prijať a preniesť do vedomia, nájsť jej vysvetlenie bez sebaobviňovania.
Trpia aj príbuzní
Dôležitá je pritom pomoc blízkych. "Mali by s postihnutým tráviť veľa času, byť im nablízku," popisuje Heráková. Často sú však príbuzní rovnako traumatizovaní ako priami účastníci nehody. Nemajú spočiatku dostatok informácií a tak ich trápia mučivé predstavy. "Dochádza k tvorbe rôznych kombinácií a extrémnych odhadov možného priebehu," vraví Bodo.
Niektorí si môžu bezprostredne po udalosti myslieť, že sú v poriadku. Tragédiu si uvedomia až neskôr. Príznaky traumy sa môžu objaviť aj po niekoľkých mesiacoch.
Autor: kag, rok
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári