diaľnici Záhreb - Split medzi mestami Gospič a Lovinac. Autobus viezol prevažne starších ľudí na relaxačný pobyt do prímorského strediska Vodice.
GOSPIČ. K jednej z najtragickejších nehôd v histórii Slovenska došlo, keď autobus pred šiestou hodinou ráno pri veľkej rýchlosti vyšiel z cesty. Prerazil ochranné kovové zábradlie a narazil priamo do betónovej konštrukcie nadjazdu Mogorič. Po náraze z prednej časti autobusu zostala iba hromada železa.
Hasiči: Bol to masaker
Podľa slov hasičov, ktorí vyslobodzovali cestujúcich z autobusu, už viackrát zasahovali pri tragických nehodách, ale s takouto hrôzou sa ešte nestretli. "Na dvoch štvorcových metroch sme našli osem ľudí bez rúk a nôh. Bola to hrôza. Ľudia vykrvácali a takto čakali na smrť, pretože sa im nedalo pomôcť," uviedli hasiči pre záhrebský Jutarnij list.
Zranených previezli do nemocníc
Do všeobecnej nemocnice v Gospići včera prijali 22 zranených. Ako informovala riaditeľka nemocnice Marija Vrkljan-Ilijevski, dvoch pacientov sa po príchode do nemocnice nepodarilo resuscitovať a jedna osoba na následky zranení hlavy zomrela neskôr. Troch cestujúcich, ktorí sú v kritickom stave, po nevyhnutnej operácii previezli do záhrebskej nemocnice Dubrava. Riaditeľka nemocnice nevylúčila, že aj medzi ďalšími 16 cestujúcimi môže dôjsť ku komplikáciám, lebo ide o ťažké zlomeniny rebier alebo zranenia pľúc. Podľa informácií chorvátskeho denníka zahynul aj šofér autobusu, druhému vodičovi v nemocnici v Gospići údajne amputovali obe nohy.
Šestnásť osôb, ktoré neutrpeli zranenia, sa nachádzali po havárii v zariadení správy diaľnice v starostlivosti slovenského policajného pridelenca.
Zahynula aj organizátorka zájazdu
Podľa našich informácií bolo v autobuse 49 cestujúcich, väčšinou starších osôb z Košíc, respektíve okolia mesta, ktorí išli do Chorvátska v rámci takzvaného relaxačného týždňa spojeného s cvičeniami. Prevažná časť cestujúcich autobusu pôsobila pri klube TJ Slávia UPJŠ Košice, niektorí boli z univerzity tretieho veku. Do miesta určenia vyštartovali v sobotu o 18.30 hod. z Košíc. Ako sme sa dozvedeli, zájazd organizovala Věra Medveďová. Žiaľ, aj ona podľahla zraneniam, ktoré utrpela pri nešťastí.
V. Medveďová bola jednou z prvých v Košiciach, ktoré pripravovali a robili v meste aerobické či iné cvičebné kurzy pre dôchodcov. Jaroslava Oravcová, hovorkyňa FN L. Pasteura (FNLP) v Košiciach, pani Medveďovú osobne poznala a chodievala k nej cvičiť. "Bola to úžasná, výnimočná žena s veľkým srdcom, rozdávala všade dobrú náladu a radosť do života."
Dve možné príčiny nehody
Polícia preveruje dve možné verzie nehody - mikrospánok vodiča alebo technickú poruchu autobusu. Ako pre TA3 uviedol slovenský policajný pridelenec v Chorvátsku Radovan Kyselica, niektorí pasažieri po nehode hovorili o tom, že počuli prasknutie zadnej pneumatiky a vzápätí sa stal autobus neovládateľným.
Autobus patrí firme Mostarko
Košičanov prevážal autobus spoločnosti Mostarko, s. r. o., Košice, ktorá sídli na Ostrovského 1. "Bola to Karosa LC 956. Neviem, koľko kilometrov mala odjazdených, ale bola vyrobená v roku 2001, takže nešlo o starý autobus," zdôraznil Martin Mihalko, majiteľ spoločnosti Mostarko. "Vylučujeme, že na príčine bol zlý technický stav, lebo by sme také vozidlo ani nepustili na cestu. Naši dvaja vodiči mali dlhoročné skúsenosti s veľa najazdenými kilometrami bez nehôd."
Telá obetí prevezú neskôr
Telá obetí havárie slovenského autobusu pri chorvátskom Gospići na Slovensko nepreviezli, informovali chorvátske médiá. Musia totiž prejsť cez chorvátsku patológiu a identifikácia tiel sa ešte stále neskončila, potvrdil náčelník záhrebskej polície Krunoslav Borovac. Prevoz zranených Slovákov späť do vlasti slovenské úrady konzultovali s chorvátskymi lekármi.
Vládny špeciál odletel
Slovenský vládny špeciál odletel včera krátko po 17. hodine do Chorvátska. Na palube lietadla bol minister zahraničných vecí Ján Kubiš, ako aj zdravotnícky personál. Lietadlo malo pristáť v chorvátskom Zadare, ktorý je približne 50 kilometrov od miesta tragédie.
Naspäť na Slovensko by špeciál mal doviezť 16 nezranených a 11 zranených cestujúcich, ktorých prepustili z nemocníc.
Ústavní činitelia vyjadrili sústrasť obetiam
Všetci traja slovenskí najvyšší ústavní činitelia už vyjadrili sústrasť obetiam tragickej havárie autobusu v Chorvátsku. "Minister zdravotníctva už pripravil podmienky, aby v Košiciach mohli byť zranení okamžite prijatí do nemocničnej starostlivosti," uvádza sa vo vyhlásení.
Hlbokú a úprimnú sústrasť všetkým, ktorých sa dotkla tragická nehoda košického autobusu v Chorvátsku, vyjadril predseda Košického samosprávneho kraja Zdenko Trebuľa.
"Bolesť je o to silnejšia, že išlo o ľudí v zrelom veku, ktorí mali mimoriadne pozitívny vzťah k životu. Vyjadrovali ho aj tým, že sa pravidelne stretávali pri športových aktivitách a udržiavali sa v dobrej fyzickej i psychickej kondícii. Vyrovnať sa s takouto stratou bude ťažké a bolestné."
Košický samosprávny kraj je pripravený okamžite zareagovať a pomôcť postihnutým rodinám.
Vyhlásenie magistrátu
Pomoc rodinám pozostalých a ranených okamžite ponúkol aj primátor mesta Košice Ing. František Knapík. "Táto tragédia ma hlboko zasiahla a súcitím so všetkými pozostalými a rovnako s tými, ktorí nehodu prežili a ešte sú stále psychicky otrasení. Všetkým pozostalým by som chcel vyjadriť hlbokú sústrasť nad touto nečakanou stratou."
Magistrát mesta včera v spolupráci s Ministerstvom zahraničných vecí a Ministerstvom vnútra SR pripravoval všetky potrebné náležitosti na pristátie vládneho špeciálu na letisku v Košiciach. Pristátie špeciálu s účastníkmi tejto tragickej nehody sa očakávalo vo večerných hodinách.
Ďalšie informácie čítajte v športovej prílohe na strane POSLEDNÉ SPRÁVY.
* * *
FAKTY
Turistov viac ako domácich
Počas vrcholnej turistickej sezóny prichádza do Chorvátska viac ako 10 miliónov návštevníkov, čo je viac ako dvojnásobok 4,4 milióna obyvateľov krajiny. Turisti smerujú predovšetkým na jadranské pobrežie.
(sita)
Autor: MIROSLAV SAMBOR & sita
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári