Kresťanskom centre Apoštolskej cirkvi na Bratislavskej ulici o 19. hodine.
"Veľký zbor donských kozákov je jedinečný súbor päťdesiatich skvelých spevákov, sólistov svetových operných scén, ktorý v roku 1981 založil a umelecky vedie Peťa Chuďakov. Zbor je nasledovníkom pôvodného speváckeho zboru skutočných donských kozákov, emigrantov z Ruska pred terorom boľševickej revolúcie v roku 1917," vysvetlil nám organizátor koncertov Ján Juráš z agentúry AP PROJEKT. "V repertoári majú kozáci duchovnú tvorbu nielen pravoslávnej liturgie, ale aj západnej Európy, operné zbory a samozrejme ruské a ukrajinské ľudové piesne so sprievodom ruských ľudových nástrojov - bajan, balalajka, gitara. Veľké zábavné programy zboru dopĺňa tanečná skupina. Himalájske výšky tenoristov a mariánske hĺbky basistov očarili už tisícky divákov v mnohých štátov Európy aj Ameriky, ale aj vo viacerých mestách na Slovensku - Bratislava, Trenčín, Trnava, Nitra, Levice, Myjava..."
Prvýkrát sa chystajú donskí kozáci do miest východného Slovenska - Košice, Bardejov, Svidník, Humenné, Prešov, Kežmarok a do stredoslovenského Ružomberka. "Pre východoslovenské turné sme vybrali zo zboru 10 vynikajúcich sólistov, ktorí ponúknu program z dvoch častí. V prvej uvedú pravoslávne liturgické spevy (Otče naš, Svjatyj Bože, Večnaja pamjať, Mnogaja leta) a v druhej ľudové piesne (Volga, Volga, Večerný zvon, Kalakolčik, Trojka a podobne) s hudobným sprievodom majstra v hre na bajan Rudika Jachina."
Slovo kozák je turkotatárskeho pôvodu a vyskytuje sa vo viacerých obmenách, hlavne však v tvare kazak alebo kozak. Označovali sa tak ľudia nezávislí na ďalšej osobe alebo spoločenskej skupine, slobodní ľudia. V tomto význame boli v ruštine označovaní "ljudi guljaščije" - potulní ľudia. Slovo kozak a jeho varianty sa spájajú aj s označením ozbrojeného jazdca.
Slovanskú Kyjevskú Rus v 11. 14. storočí sústavne napádali ázijské stepné národy od východu a juhovýchodu. Od 14. storočia sa objavujú v ruských a ukrajinských dejinách na južných hraniciach stále posádky, hospodársky nezávislé, s povinnosťou pohraničnej služby - ich členovia sa nazývali kozáci. Kozácke osady či komunity sa volali stanice, na ich čele bol ataman, jeho zástupca sa volal esaul alebo mladšij tovarišč. Zhromaždenie všetkých členov stanice sa volalo krug, ten rozhodoval o všetkom na stanici. Stále ohrozenie si vynútilo vojenský poriadok na stanici. Najdôležitejším zamestnaním kozákov bol popri ochrane hraníc chov koní a starostlivosť o ne. Z histórie a tradícií kozákov vychádzajú aj ich piesne, ktoré si naživo budete môcť vychutnať aj v Košiciach.
V spolupráci s organizátormi podujatia ponúkame možnosť súťažiť o 8 vstupeniek. Dnes prinášame prvú súťaž o štyri. Na lístky s kupónom čakáme do štvrtka do 10. hodiny. Na druhý deň sa dozviete mená dvoch výhercov a my prinesieme druhú súťaž.
kid
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári