Korzár logo Korzár Košice
Štvrtok, 17. jún, 2021 | Meniny má AdolfKrížovkyKrížovky

ČAROKRUHY

Mgr. Miroslav Maglen z Protidrogovo resociolizačného centra v Tomkách učí čchi-kung otvárania srdca a prepája ho so skutočným bytímZasiate

Mgr. Miroslav Maglen z Protidrogovo resociolizačného centra v Tomkách učí čchi-kung otvárania srdca a prepája ho so skutočným bytím

Zasiate semienko naplnené silou zeme i neba sa vkladá do srdca, aby vyklíčilo

Je naozaj dobré, ak človek prechádza duchovnou transformáciou, ktorá zvyšuje hladinu vyšších rovín poznania. Takýto posun nastal aj u Miroslava Maglena, učiteľa čchi-kungu z Bratislavy, ktorý nedávno viedol seminár v Košiciach. Absolvent Evanjelickej bohosloveckej fakulty pracuje v Protidrogovo resociolizačnom centre v Tomkách, kde tiež aplikuje čchi-kung.

Skryť Vypnúť reklamu

Cvičenie je jednoduché a každý úkon sa spája s mysľou. Do zeme zasievame semienko, z ktorého rastie naša splnená túžba, ktorú si nakoniec vložíme do srdca. Táto myšlienka sa potencuje jednoduchými pohybmi, ktorými sa semienko chcenia napĺňa silou zeme i neba.

Technika čchi-kungu je prepracovaná a má dlhoročnú tradíciu, je dobré sa o ňu opierať. Škôl je mnoho, jedna z nich je čchi-kung čung-juan, v ktorej M. Maglen absolvoval niekoľko stupňov pod vedením majstra. Dnes hovorí: "Nehľadajte majstra, hľadajte Boha. Ten je dobrým učiteľom, kto vás k nemu privádza." Nový prístup k učeniu má pomenovanie čchi kung otvárania srdca. Vychádza zo svojho poznania, ku ktorému dospel zrením.

"Je lákavé, keď poviem: mojimi cvičeniami sa vám odstránia všetky choroby. Ale keď navrhnem: naučte sa znášať svoje ťažkosti, potom - možno, ked vyriešite svoje problémy v duchu, uľaví sa vám aj na fyzickej úrovni to už ľudia prijímajú ťažšie. Tam treba vyvinúť vlastnú prácu vo svojom vnútri. Tu prekopávame záhradu, nekosíme iba burinu. Duša, alebo povedzme vyššie ja je omnoho dôležitejšie ako to, čo súvisí iba s naším telom." A tak Miro prispôsobil niektoré cvičenia na také telesné i duševné potreby, ktoré by človek mal prijímať v súlade s vlastným cítením.

Skryť Vypnúť reklamu

V šaolinskom chráme a na hore Atos

Dvakrát bol v slávnom šaolinskom budhistickom chráme v Teng-fengu v Číne v snahe získať viac duchovna priamo pri zdroji. Ale už počas prvého pobytu sa ilúzie rozplynuli. "U mníchov som nevidel žiadne vnútorné zanietenie. Robili svoje denné rituály, ale bolo to bez ducha, povrchné, hlbšiu silu som tam nezažil. Mystický život kláštora, k vôli ktorému som tam šiel a hľadal som ho, sa kdesi stratil," vzdychne si Miro.

Kláštor založený pred pätnástimi storočiami zopárkrát vyhorel a nespočetnekrát odolal rôznym útočným nájazdom a hroziacemu zániku. Naposledy za Mao Ce-tunga a jeho kultúrnej revolúcii. Dnes je šaolinský kláštor skôr atrakciou pre cudzincov, aj keď centrom bojových umení zostal. Bojoví mnísi, aj teraz v rôznych polohách poletujú vzduchom a tvoria rôzne figúry, tak ako sa to roky učia v bojovom umení kung-fu pod vedením opáta. Súčasný komerčný prístup už ťažko pripúšťa, že mnísi sa rozvíjajú v klasickom, tradičnom ponímaní, keď aj polohy nazvané drak, orol alebo tiger mali duchovný náboj. Šaolinskí mnísi vďaka tomu dokázali ubrániť svoj kláštor po celý čas, ani raz sa nevzdali nepriateľovi.

Skryť Vypnúť reklamu

Inak to bolo v Grécku, na hore Atos. Toto autonómne územie pravoslávnych mníchov sa skladá z dvadsiatich opevnených kláštorov, niekoľkých dedín a množstva pustovní. Na vstup treba osobitné povolenie a ženy tam nemajú prístup. Možno sa to rokovaniami v rámci Európskej únie zmení. "Tu na Svätej hore, ktorá je dominantou Atosu, som našiel ľudí, s ktorými som dokázal vnútorne súzvučiť. Jeden mladý mních ma povodil po miestach, ktoré nie sú všeobecne prístupné a ja som mal pocit, že je to skutočná rajská záhrada. Nie zvonku, ale tu v mojom vnútri," ukazuje do stredu hrude, kde máme srdcovú čakru.

V náručí panny

Aj meditácia, ktorú Miro na svojich seminároch ponúka, vychádza zo srdca. "Každá duša má v sebe božiu iskru, je to akoby holografická čiastka Boha. A my si uvedomíme, že vo vnútri, akoby v srdci je niečo svetlé, čo môžeme zväčšovať. Cez srdce nám môžu prichádzať informácie, a tie sú dôležitejšie ako tie, ktoré prichádzajú cez rozum."

V meditačných obrazoch sa človek mení na dieťa v náručí panny Márie, vníma Ježišovu prítomnosť, prežíva obetu v pocite hlbokej pokory, ktorá sa potom prenesie do každodennosti. "Je to ešte čchi-kung?" pýtam sa.

"Ak sa na to pozriem z čínskeho pohľadu, tak áno, z nášho už nie. Lebo čchi-kung v Číne je pomenovanie pre rôzne techniky, kde sa využíva vnútorná sila a koncentrácia. Z nášho pohľadu ide o duchovné cvičenia, je to škola cesty k svetlu spojená s čínskymi technikami," vysvetľuje Miro.

Človek sám v sebe odhaľuje to, čo je špinavé a vyplavuje to na povrch. Mohli by sme to nazvať striptíz duše alebo duchovná akupresúra. Koncentrácia a uskladňovanie energie sú súčasťou cvičení, ale už nie sú najdôležitejšie. Energiu človek vkladá, ale aj sa mu vracia a v znásobenej miere, možno v inej podobe, ako ju vložil. Je to uzavretý cyklus. To podstatné, za čím by sme mali kráčať, to je cesta za najvyššou bytosťou, jediným skutočným bytím, vesmírom, alebo Bohom, nazvime to ako chceme. Podľa Mira Maglena je najdôležitejšia láska k najvyššej bytosti, všetko ostatné by sa malo tomu podriadiť.

Darom adžny je múdrosť a optimizmus, intuícia a duchovná sila

Šiestej čakre sa hovorí tretie oko

Vlastnosti šiestej čakry sú umiestnené o niečo vyššie ako je koreň nosa, stúpajú do stredu čela a často sa jej hovorí aj tretie oko. V sanskrite sa používa výraz adžna. Sem patrí predovšetkým múdrosť. Ale čo je to múdrosť vari nejaké pemzum získaných vedomostí a informácií, ktoré ani nie vždy vieme zužitkovať? Múdrosť je hlavne schopnosť využiť každú situáciu, v ktorej sa ocitneme pre svoj rast, či už je pozitívna alebo negatívna.

Všetko má svoju príčinu, aj keď je to často mimo nášho chápania. K hlbšiemu poznaniu týchto udalostí patrí aj dobrá funkcia šiestej čakry, lebo tu je centrum poznania, intuície, mimozmyslového vnímania a duchovnej sily. Jej základným princípom je poznanie bytia.

"Keď je žiak pripravený, učiteľ sa objaví," hovorí adžna. Jej dar múdrosť a optimizmus si človek môže uvedomiť až neskôr, keď dozrie. Nesúdime iných, sme vedome prítomní v každom okamihu a vieme sa sústrediť aj na iného, ak to potrebuje. Mali by sme poznať aj disharmonické prejavy šiestej čakry a pracovať s nimi, aby sme ich dokázali uvoľniť: neschopnosť povzniesť sa, skepticizmus, strata vzťahu k realite, zábudlivosť, zmätok. Adžna ovplyvňuje astmu, alergie, choroby žliaz s vnútorným vylučovaním, choroby nervového systému a rakovinu.

Využívanie klédonomantie a stichiomantie pretrvalo dodnes

V múdrej knihe človek vždy nájde odpoveď

Človek sa častokrát dostáva do situácií, keď nie celkom presne vie ako sa má rozhodnúť alebo čo má urobiť. A keďže nejestvujú náhody, môže hľadať aj súvislosť medzi otázkou, ktorá ho znepokojuje a slovom, gestom alebo náznakom, ktorý sa nečakane objaví v rovnakom čase, ale nezávisle od udalostí.

Napríklad, ak človek ide po ulici a v duchu sa pýta: "Podarí sa môj zámer? Mám to urobiť?"

Vzápätí začuje, ako jeden z dvojice okolo idúcich chodcov hovorí: "Áno, určite".

Vidí v tom dobré znamenie, a tak sa rozhodne, že áno, urobí to, čo mal na mysli. Verí, že to je najlepšie riešenie. Takéto "veštenie" má dokonca aj pomenovanie hovorí sa mu klédonomantia.

Metódu stichiomantie doteraz využíva veľa ľudí a dokonca s úspechom. Najlepšie je mať poruke bibliu alebo nejakú inú knihu, ktorá má pre nás duchovnú hodnotu. Ak sa ocitneme v situácii, keď nevieme ako ďalej, prípadne rozmýšľame nad problémom, ktorý nám nie je celkom jasný, vezmeme do rúk knihu a bez akýchkoľvek úvah ju otvoríme. V riadkoch, o ktoré sa oprie náš pohľad, by sme mali nájsť odpoveď. Príslušnú vetu alebo celý verš či odstavec môžeme chápať ako Božiu odpoveď. Ak poskytnutá informácia nie je celkom jasná, môžeme to urobiť ešte raz.

Stichiomantia sa využívala hlavne v Grécku, starom Ríme, Číne či inde vo svete. Pretrvala dodnes.

Amulety majú magickú moc, môžu pomôcť aj ochrániť

Na silu vplýva materiál, tvar aj farba

Amulety, symboly, talizmany alebo mandaly sú známe už dávno niekto im verí, iný nie. Mnohí od nich čakajú pomoc pri riešení rôznych problémov. Už v dávnych dobách sa im pripisovali rôzne významy. Nie je nijakým tajomstvom, že určité tvary prinášajú pozitívnu energiu, iné pôsobia opačne - negatívnu energiu odkláňajú. Rôzne predmety už v minulosti slúžili na ochranu pred zlými duchmi a šamani pomocou nich aj liečili. O tvaroch a účinkoch talizmanov sa zachovalo mnoho písomností, ale informácie o ich sile sa šírili hlavne ústnym podaním.

Každá kultúra alebo učenie má svoje symboly. Známe boli už v dobách minulých a bežne sa používali. Dnes sa mnohé z nich opäť dostávajú do popredia, pričom sa vytvárajú aj nové. Tvar, materiál, farba, spracovanie, forma to všetko má vplyv na silu amuletu, na jeho vyžarovanie. Amulet je istým spôsobom biožiarič. Ten, ktorý je vyrobený z mosadze a medi očisťuje organizmus od žiarenia, sťahuje negatívnu energiu a odvádza ju von z tela. Energia amuletov, spôsob ich nosenia a všetko, čo s nimi súvisí, to je učenie s vysokými hodnotami poznania.

Amulet by mal slúžiť iba jednej osobe. Nemá sa ho dotýkať iný človek a cez noc sa má odložiť. Ak si ho kúpime alebo od niekoho dostaneme, prvých 24 hodín ho nosíme na krku a občas ho chytíme do dlane, aby sme mu dodali energiu. Potom na hladkú stranu vyryjeme svoju značku podpis, iniciálky, symbol, pričom počas práce sústredene vyslovíme, čo od neho očakávame. Nakoniec amulet vezmeme do oboch rúk a sfúkneme z neho akoby prach na oboch stranách. Tým sa odhalí jeho čistá aura a zmažú sa energie, ktoré nabral na seba pri výrobe. Takto upravený amulet už môžeme nosiť na odeve, ale neodporúča sa, aby ho brali do rúk iné osoby. Mohli by do neho prenášať svoju energiu.

Muškát je symbolom usporiadanej a poctivej rodiny

Červený inšpiruje k láske

Kvety nesú v sebe znaky duchovnej aj zmyselnej lásky a sú spojené s vnímaním krásy. Často sú symbolom ľudského života, jeho bohatosti, ba aj nádeje na znovuzrodenie.

Muškáty, ktoré sú u nás také obľúbené, môžeme nazvať kvetmi radosti a rodinného šťastia. Sú to spievajúce duše, ktoré skromne a oddane oslavujú svojho tvorcu. Všade kde otvárajú svoje večne spievajúce ústa prinášajú potešenie a útechu. Červený muškát má v sebe inšpiráciu k radostnej láske, ktorá chce blažiť a dávať. Dokáže sa obetovať a radostne pracuje na získaní blaha tých, ktorí sa oň starajú.

Muškát je symbolom pilnej, usporiadanej a poctivej rodiny, ktorá vychádza z mravných základov. Tieto kvety rodinného šťastia, ktoré tak často zdobia naše okná a balkóny, sú symbolom mravnosti a čistoty, z ktorých vyrastá pravá, neskalená radosť zo života.

Stranu pripravila: Lea Gallová

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Rady nad zlato: Naučte sa pripraviť dezerty ako z cukrárne
 2. Blíži sa leto a s ním aj zvýšené utrácanie peňazí našimi deťmi
 3. Crème de la crème po slovensky
 4. Je lepšie zobrať si rozkladateľný obal alebo vytriediť plastový?
 5. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku
 6. Po Slovensku na motorke
 7. Jablone prinesú ovocie v podobe komfortného bývania
 8. Stačí mi elektromobil? Pozreli sme sa, ako je to s dojazdom
 9. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni?
 10. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020?
 1. Crème de la crème po slovensky
 2. Rady nad zlato: Naučte sa pripraviť dezerty ako z cukrárne
 3. Je lepšie zobrať si rozkladateľný obal alebo vytriediť plastový?
 4. Blíži sa leto a s ním aj zvýšené utrácanie peňazí našimi deťmi
 5. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 6. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku
 7. Začíname prikrmovať: Ako vybrať detskú ovocnú výživu?
 8. Arónia: Spoznajte jej zázračné účinky na zdravie, chutné recepty
 9. Po Slovensku na motorke
 10. Brusnica – lahodná i účinná zároveň
 1. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni? 25 171
 2. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame 14 323
 3. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi 12 897
 4. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020? 11 088
 5. Stačí mi elektromobil? Pozreli sme sa, ako je to s dojazdom 10 858
 6. Ako sa z nenásytných Bödörovcov stal symbol oligarchie 7 750
 7. Čo robiť v Tatrách, keď počasie pokazí plány? 7 329
 8. P. Lednický: Koronavírus tu už zostane, musíme si na to zvyknúť 7 025
 9. Po Slovensku na motorke 5 431
 10. Obľubovali ste termínované vklady? Spoznajte alternatívy 4 882
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Marian Kočner na Najvyššom súde.

Otázku viny Kočnera a Zsuzsovej opäť posúdi pôvodný senát.


2 h
Logo podcastu Dobré ráno.

Maďari zakázali propagovanie homosexuality.


a 2 ďalší 37m

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop