Korzár logo Korzár Košice
Sobota, 19. jún, 2021 | Meniny má AlfrédKrížovkyKrížovky

LETNÝ MIX

Po letnej dovolenke, kedy ste si v rodine užívali ideálny stav, prichádza znovu na rad stereotypÚtočí na vaše manželstvo kríza? Je pomaly po

Po letnej dovolenke, kedy ste si v rodine užívali ideálny stav, prichádza znovu na rad stereotyp

Útočí na vaše manželstvo kríza?

Je pomaly po lete, už za sebou máte dovolenku, kedy všetko v rodine bolo v najlepšom poriadku. Užili ste si spoločné chvíle s deťmi a život bol ako prechádzka ružovou záhradou. Tomu je však koniec. Prichádza znovu denný stereotyp a s nimi i manželské hádky?

Konflikty sú prirodzené. To, že sa hádate, je úplne prirodzené a normálne. Pri dlhodobom spolužití dvoch ľudí takmer nevyhnutne vznikajú trecie plochy. Kým si však viete svoje problémy vydiskutovať alebo aj vyhádať je to v poriadku. Samozrejme len dovtedy, kým sa hádky nestanú dominantnou zložkou vašej komunikácie.

Skryť Vypnúť reklamu

Krik. To už je dôvod na zamyslenie prečo ste podráždení? Máte problémy, ktoré takto vzájomne filtrujete? Nerobte si z manžela vášho „fackovacieho panáka" a nedovoľte, aby ho on robil z vás. Dajte si „time-out". Skúste sa o problémoch porozprávať bez zvýšeného hlasu a „pomyselných" rozbitých tanierov. Trpezlivosť a ochota oboch strán je nevyhnutná.

Ticho. Často sa stáva, že kríza vznikne z problémov, o ktorých sa mlčí. Určitý vzťahový stereotyp môže spôsobiť, že sa pomaly, ale iste prestávate rozprávať. Niekedy stačia rôzne zmeny v robote a komunikačný blok je na svete. Ak vás niečo trápi, hoci to aj nemá priamy súvis s vašim manželom, hovorte o tom. Rovnako vnímajte aj jeho nálady neodbite ich mávnutím ruky. Neriešené maličkosti sa môžu nabaliť, ako keď sa snehová guľa valí po kopci dajte pozor, aby to nešlo z kopca aj s vašim manželstvom. Azda najhoršie je, keď sa s partnerom prestanete rozprávať.

Skryť Vypnúť reklamu

Starajte sa o manželstvo. Manželstvo je ako kvet treba ho pravidelne polievať, keď nedostáva vodu, chradne. Prejavujte s partnerom navzájom o seba záujem. Rozprávajte sa o práci, kamarátoch o vašich plánoch do budúcnosti. Práve rozhovormi udržujete svoj vzťah pri živote. Samozrejme, každý z nás má tiché chvíľky, a vy určite poznáte svojho manžela dosť dobre na to, aby ste vedeli kedy začať s rozhovorom. S mužmi je to v tomto ohľade niekedy trocha horšie ak vás osloví a vy práve naozaj nemáte náladu, neodvrkujte povedzte, že musíte niečo urobiť alebo si pospať a potom sa porozprávate a naozaj to splníte.

Prekonajte nezáujem. Nezáujem partnera je asi to najhoršie, čo môže byť. Ak máte problém a zároveň pocit, že váš partner sa o vás vôbec nezaujíma, skúste sa zamyslieť prečo. Ak vás nijaký relevantný dôvod nenapadne, možno má aj on sám nejaké trápenie, s ktorým sa vám nezveril. Skúste zabojovať o jeho pozornosť aspoň si v prípade zlého konca nebudete môcť vyčítať, že ste neskúsili krízu odvrátiť alebo prekonať.

Skryť Vypnúť reklamu

Rozvod až posledná možnosť. Ak je vaše manželstvo, nepočítajúc momentálnu krízu, pokojné - bojujte oň, nerezignujte. Veď ťažké chvíle sa objavia v každom vzťahu. Dnes sa však zdá, že ľudia tieto krízy riešia niekedy priveľmi rýchlo a jednoducho rozvod by mal byť až úplne poslednou možnosťou. Pripomeňte si na krásne momenty, ktoré ste spolu zažili. Ak sa vo vás oboch nájde chuť krízu prekonať, určite to zvládnete.

Zabúdame sa rozprávať. Vo víre každodenných povinností a starostí sa ľahko stane, že sa manželia akosi „pozabudnú" pozhovárať. Niekedy sa zdá, že na rozhovor ani nie je čas, alebo že vlastne ani nie je o čom hovoriť. Ak si na takýto spôsob života partneri zvyknú, riskujú tým, že sa do ich manželstva vkradne komunikačná kríza.

Nevyslovené túžby, neriešené alebo neustále odkladané riešenia problémov a zdanlivo nepodstatné drobnosti, starosti či radosti, ktoré si každý z manželov necháva pre seba to všetko sa časom nakopí a medzi dvoma kedysi tak blízkymi dušami môže nepozorovane vyrásť komunikačný múr, ktorý sa len ťažko prekonáva.

Čo robiť, aby sa to nestalo aj vám?. Hoci dnešná doba kladie na ľudí vysoké nároky a voľného času niekedy skutočne nie je nazvyš, je potrebné si predsa len nejakú chvíľku na rozhovor nájsť. Nemusíte sa predsa rozprávať hodiny, stačí aj pár minút na to, aby ste sa podelili aj o tie menej radostné zážitky uplynulého dňa.

Mnohí manželia majú na seba ešte menej času, ak jeden z nich prípadne obaja musia pracovne cestovať alebo pracujú ďaleko od domova. Aj vtedy je ale dôležité venovať nejaký čas spoločnému rozhovoru. Nepodceňujte význam takýchto komunikačných „seáns", sú totiž veľmi dôležité pre udržanie pocitu blízkosti a spriaznenosti.

Na začervenané oči čierny čaj, na spálenú pokožku jogurt

Aby vám leto príliš neublížilo

V lete odhaľujeme telá oveľa viac ako po iné mesiace. Okrem príjemného šteklenia slnečnými lúčmi to však má aj svoje negatívne stránky. V horúcich mesiacoch čelíme zvýšenému riziku poškodenia pokožky a vlasov, ako aj iným, drobným či väčším, kozmetickým chybičkám. Čo však po lete s nimi?

Spálená pokožka. Darmo si poviete, že ovládate všetky zásady bezpečného opaľovania. Niekedy stačí jediný neplánovaný poludňajší spánok na pláži či podcenenie intenzity slnečných lúčov spoza zamračenej oblohy, a pokožka hneď páli ako čert.

Chladivé mlieka a gély sú vtedy doslova balzamom na ubolené telo. Prvú pomoc vám prinesie aj kyslá smotana alebo biely jogurt, vytiahnutý rovno z chladničky. Natieranie opakujte niekoľkokrát, kým štípanie aspoň trocha nepoľaví.

Začervenané oči. V lete sú ťažko skúšané aj naše oči. Unavené zo slnka či podráždené chlórom z bazéna naberajú červený odtieň a pália. Šetrnou pomocou sú dobre vychladené vrecúška s vylúhovaným kamilkovým alebo čiernym čajom.

Nosíte kontaktné šošovky? Obzvlášť opatrná buďte na piesočnatých plážach. Slnečné okuliare radšej ani neskladajte. Stačí slabý vánok a zrnko piesku môže poškodiť či dokonca roztrhnúť šošovku.

Zničené vlasy. Ochranné spreje s obsahom UV filtrov a regeneračné masky na vlasy sú v lete kozmetickou nutnosťou. Rovnako ako oplach pod prúdom sladkej vody po každom kúpaní v mori.

Opuchnuté nohy. Ak pri depilovaní nôh používate klasickú žiletku, možno vás zaskočí svrbenie a podráždená koža, hoci ste doteraz taký problém nemali. Práve v lete je totiž pokožka citlivejšia, rýchlejšie sa spotí a ľahšie sa lokálne podráždi. Po depilácii ju preto nezabudnite schladiť krémom po holení. Vystačíte si aj so šetrným detským púdrom.

Dvakrát príjemné nie je ani spojenie leta a sexi lodičiek. Ak nechcete pre krásu trpieť viac ako treba, pripravte svojim unaveným končatinám po celom dni chladivý vodný kúpeľ s niekoľkými kvapkami alpy. Upokojí ich aj éterický olej z ruže či pančušky, ktoré na chvíľu uložíte do chladničky a potom natiahnete na nohy.

Po prázdninách bude treba odložiť všetko letné oblečenie. Mnohé ženy bude opäť lákať čierna farba

Elegantná a sexi aj v kostýme

Leto sa pomaly končí a o pár dní už hádam bude treba odloliž do skrine všetky tie vzdušné letné košieľky, tričká na ramienka, krátke sukne či priliehavé šaty. Jeseň prirodzene diktuje, aby sme si na seba vzali iné oblečenie a pochmúrnosť jesene automaticky privoláva túžbu po strohých strihoch a umiernených farbách...

Nohavicový kostým nemusí byť len čierny. Pravdaže, nepopierame, že čierny nohavicový alebo sukňový kostým je základom každého šatníka vďaka svojej univerzálnosti. Lenže práve univerzálnosť je sestrou obyčajnosti, a to je presne to, čomu sa chceme vyhnúť. Krémový kostým vám uberie niekoľko rokov, petrolejový s jemnými odleskmi bude zasa osviežením každého formálneho pracoviska. Zaujímavý oranžový ako od Charlesa Nolana v sebe spája jednoduchosť i nepopierateľnú eleganciu.

Na leto sa viac hodia neutrálne odtiene kostýmov. Pôsobia rovnako predpisovo ako čierne či sivé, no zároveň vyzerajú jemnejšie a vzdušnejšie. Odtiene béžovej, ťavej srsti, krémovej a pieskovej sú typicky letné a veľmi dobre sa kombinujú s výraznejšími farbami. Dôkazom toho sú napríklad modely návrhára Billa Blassa. Šaty vám zasa dodajú na ženskosti a jemnosti, tie od Alexandra McQueena či Oscara de La Rentu stoja rozhodne za pozornosť.

Ako na čiernu. Aby čierny odev nepôsobil príliš ťažkopádne a pochmúrne, zvyčajne si vyžaduje výraznejší doplnok či líčenie. Ak si teda hľadáte čierny chic kostým, obzerajte sa po takom, ktorý nepôsobí nudne. Jemné prúžky, lesklé manžety, inofarebné lemovanie, štrasové gombíky a najmä kvalitný materiál sú to pravé. Výborne vyzerá napríklad jemná výšivka na klopách saka a lemovaní sukne. Ak ste zvyknutá nosiť do kostýmu výhradne blúzky, nabudúce im odolajte a oblečte si pod sako farebný top či tričko.

Stavte na výrazný doplnok. Určite si, že jeden kúsok vášho outfitu bude dominantný. Nielenže si takýmto spôsobom ozvláštnite outfit, ale aj odvediete pozornosť od chybičiek krásy. Napríklad výrazným opaskom privediete pozornosť na štíhly driek a odvediete pozornosť od príliš chudých nôh. Zaujímavý náhrdelník alebo šnúra perál zaručí, že sa budú pohľady upierať na vaše hrdlo alebo dekolt, zatiaľ čo väčšie bruško zostane nepovšimnuté.

Doplnky, ktoré váš outfit zaručene ozvláštnia môžu byť zaujímavé, ale aj decentné zároveň. Každému kostýmu dodajú iskru povedzme väčšie zirkónové náušnice, nápadná štrasová brošňa či nezvyčajný remienok hodiniek. Podobný efekt má i väčšia hodvábna mašľa na blúzke alebo „lagerfeldovský" stojačik na bielej blúzke.

Surová strava v lete pomôže zahnať hlad ale aj lieči

Doprajte si ovocné a zeleninové šťavy

Leto je čas, keď sa mnoho ľudí snaží upraviť svoju životosprávu, či už preto, aby si upevnili zdravie, alebo aby schudli. Jednou z možností, ako schudnúť, je konzumácia surovej stravy, ktorá je nielen jedlom, ale i liekom. Zaženie hlad, zásobuje organizmus živinami a energiou a pomôže zbaviť sa zdravotných problémov.

Surová strava - ovocie, rôzne orechy, sezam, slnečnicové semienka, ovocné šťavy, zeleninové šaláty a šťavy - pomáhajú pri čistení organizmu a zlepšujú činnosť imunitného systému. Zabraňujú tvorbe nádorových buniek, usadzovaniu nebezpečných látok upchávajúcich cievy, rozpadu funkčných buniek v mozgu, pečeni, pankrease.

Aby bol tento spôsob stravovania účinný, musí surové jedlo tvoriť aspoň 75 percent denného príjmu potravy. Pokiaľ ho je menej, prevažujú degeneratívne zmeny nad regeneratívnymi. Pri tejto koncepcii stravovania sa neodporúča jesť žiadne mäso. To navyše obsahuje amyloid spôsobujúci starnutie. Takisto sa neodporúča jesť ani varenú stravu. Dodržiavanie diéty založenej na surovej strave prinesie úľavu všetkým, ktorí trpia migrénou, bolesťami zubov, poruchami tvorby krvi a mnohými inými ochoreniami.

Podstatou "surového" stravovania je to, že začne zavodňovať telo biologicky aktívnou vodou. Šťava z ovocia obsahuje totiž mnoho enzýmov a s nimi sa ľahšie vstrebáva napríklad vápnik. Naše bunky trpia smädom, a nestačí im len voda, ale potrebujú i stopové prvky a minerály. Na vyčistenie organizmu pomáhajú ovocné a zeleninové šťavy.

Čerstvé ovocné a zeleninové šťavy majú obdivuhodné detoxikačné a regeneračné schopnosti. Sú po prvé vynikajúcimi zdrojmi čistej vody, ktorá sa filtruje v celej ich zložitej štruktúre. Už týmto sa odstraňuje jeden zo zdrojov nečistôt, s ktorými sa musí tráviaca sústava dennodenne vyrovnávať.

Naviac všetko ovocie obsahuje organické kyseliny, ktoré pomáhajú odstraňovať toxíny z tráviaceho traktu. Citrusové plody obsahujú najúčinnejšiu kyselinovú zlúčeninu kyselinu citrónovú, a iné druhy ovocia poskytujú tie miernejšie, napr. kyselinu vínnu, jablčnú a podobne. Niektoré plody ako napríklad pomaranče alebo jablká, obsahujú aj pektín, ktorý môže absorbovať tuky a toxíny zo zažívacie traktu.

Listová zelenina je bohatá na chlorofyl (substancia, umožňujúca rastlinám získavať energiu zo slnečného žiarenia), ktorý má aj liečivé účinky. Aj preto sú žerucha alebo špenát (surový) také účinné pri detoxikácii. Ďalšie druhy zeleniny ako napríklad rajčiny a mrkva, sú tiež známe ako tonizátory činnosti pečene.

Príjem ovocného, alebo zeleninového džúsu má na ľudský organizmus zásaditý účinok. Nenechajte sa pomýliť tým, že šťava je kyslá. Pre väčšinu z nás je to prospešné, pretože bežný jedálny lístok z veľkého množstva bielkovín a upravených jedál vedie k chronickému prekysleniu nášho organizmu. Pre svoje správne fungovanie má ľudské telo úzko vymedzenú pH hodnotu, pohybujúcu sa na prahu zásaditej stupnice. Už jeden, jediný pohár ovocnej, alebo zeleninovej šťavy denne, vám pomôže obnoviť acidobázickú rovnováhu vášho organizmu, ktorá je základom vášho zdravia

KID

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Blíži sa leto a s ním aj zvýšené utrácanie peňazí našimi deťmi
 2. Dovolenka v Chorvátsku: stavte na overenú a obľúbenú klasiku
 3. Ako sa v lete správne starať o citlivú detskú pokožku?
 4. Crème de la crème po slovensky
 5. Je lepšie zobrať si rozkladateľný obal alebo vytriediť plastový?
 6. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku
 7. Po Slovensku na motorke
 8. Jablone prinesú ovocie v podobe komfortného bývania
 9. Stačí mi elektromobil? Pozreli sme sa, ako je to s dojazdom
 10. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni?
 1. Posledné dni nešťastnej Anny Boleynovej
 2. Čo všetko je potrebné vedieť o ochrane očí počas leta
 3. Granátové jablko prekvapí vás chuťou i aktívnymi látkami
 4. Dovolenka v Chorvátsku: stavte na overenú a obľúbenú klasiku
 5. Ako sa v lete správne starať o citlivú detskú pokožku?
 6. Driverama má strategické partnerstvo s nemeckým Stop + Go
 7. Správna strava po tréningu: Siahnite po 100 % smoothie a šťavách
 8. Zázračná škola so zelenou strechou
 9. Čučoriedky - dokážu ochrániť váš zrak?
 10. Crème de la crème po slovensky
 1. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni? 28 789
 2. Stačí mi elektromobil? Pozreli sme sa, ako je to s dojazdom 12 046
 3. Je lepšie zobrať si rozkladateľný obal alebo vytriediť plastový? 7 808
 4. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi 6 824
 5. Po Slovensku na motorke 6 488
 6. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame 6 170
 7. Dovolenka v Chorvátsku: stavte na overenú a obľúbenú klasiku 5 551
 8. Developer Slnečníc postaví bývanie pri lese. S bazénom aj fitkom 5 309
 9. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku 4 081
 10. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020? 4 079
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Cez dočasné premostenie jazdia autá už rok.

Slovenská správa ciest vyhlásila verejné obstarávanie.


SITA 5 h
Prezident Maďarska János Áder podáva kvety prezidentke Slovenskej republiky Zuzane Čaputovej.

Do Borše prišla slovenská prezidentka aj jej maďarský kolega.


TASR 5 h
Ilustračné foto.

Únik na dani predstavuje asi 1 500 eur.


SITA 7 h
Vodičom áut vyšla dychová skúška negatívne.

Šoférovi Kie Rio zadržali vodičský preukaz.


12 h
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop