MIROSLAV SAMBOR, miroslav.samborkorzar.sk
Plné ruky práce majú v týchto dňoch košickí ornitológovia s netopiermi. Inváziu malých ozubených lietajúcich živočíchov hlásia nielen obyvatelia Košíc, ale aj obcí Vyšná a Nižná Myšľa, Nižný Klátov, Myslava a ďalších v okrese Košice-okolie. Netopiere nalietavajú do bytov v panelákoch, desia ľudí v domoch či chatách. Výskyt netopierov hlásili aj vo FN L. Pasteura (FNLP) na Triede SNP či na onkológii FNLP na Rastislavovej ulici.
KOŠICE. Zatiaľ najkurióznejší prípad je z 20. augusta, keď ornitológovia v byte v paneláku na Toryskej 6 v Košiciach našli na záclonách 500 netopierov. Ďalších asi 100 bolo za obrazmi, medzi knihami, v gaučovke, vo vázičkách, v kytici vysušených kvetov, pod kobercami, v kryte lustra.
Členovia ďalšej košickej domácnosti si po tom, ako im v byte začal krúžiť nad hlavami netopier, nasadili motoristické prilby, lebo kdesi počuli, že netopier sa dokáže zamotať do vlasov. Ornitológovia sa však ešte nikdy s takým prípadom nestretli, ide iba o nepotvrdenú fámu. "Myš" s krídlami vystrašila aj Teréziu N. z Tyršovho nábrežia.
"Lietal mi nad hlavou, neskôr vošiel aj do spálne," tvrdila pani Terézia. "Rýchlo som si dala na hlavu paplón, ale potom som si povedala, že predsa nebudem spať s netopierom. Keď cez otvorené dvere vyletel zo spálne von, zabuchla som za ním dvere. Skúsenosti s netopiermi má aj dcéra. V chate mala uložené v škatuli šatstvo a chlapi tam našli udomácnených neželaných návštevníkov. Asi boli v komíne a robotníci, čo tam robili, ich vyrušili."
Všetky sú chránené
Podľa ornitológa Michala Nogu, ľudia by si aj napriek strachu či odporu k netopierom mali uvedomiť, že každý z 28 druhov známych na Slovensku je chránený zákonom.
"Ak teda netopierovi ktosi úmyselne ublíži alebo ho zabije, musí rátať s pokutou, ktorá sa podľa druhu pohybuje od 2 000 do 10 000 korún. Keď niekto chce neželaného lietajúceho návštevníka odstrániť z bytu sám, šetrne to môže urobiť, ale pozor. Netopiere prenášajú smrteľne nebezpečnú chorobu - besnotu, v SR už boli potvrdené dva prípady infikovaných jedincov. Netreba sa však toho veľmi obávať, lebo netopier svojimi zubami dokáže uhryznúť človeka do krvi len v málo prípadoch, útočí len vtedy, ak sa cíti ohrozený."
Ataky domácností netopiermi sa opakujú každý rok za pekných teplých večerov najmä v auguste, septembri a začiatkom októbra. Vyhľadávajú rôzne úkryty, ako škáry, vetracie šachty a podobne.
"Žiaľ, problémy s tým, že vlietajú do bytov, sa opakujú a nikto z kompetentných s tým celé roky nič nerobí," povedal nám Miroslav Fulín, košický ornitológ, ktorý s kolegom Petrom Krišovským odchytával netopiere na Toryskej 6. "Na budúci týždeň budeme napríklad riešiť prípad z prešovského sídliska Sekčov. Pri zatepľovaní činžiaka utesnili škáru, v ktorej sa udusila celá kolónia netopierov. Začali hniť, do bytov prenikli tekutiny z mŕtvych tiel a niektoré deti dostali nepeknú alergiu. Doposiaľ nie je vyriešený prípad hokejistu, ktorý počas zápasu Skalice s Košicami zrazil na ľad netopiera, čo vletel do Steel arény a museli kvôli tomu prerušiť zápas. Po údere hokejkou neskôr netopier uhynul."
* * *
ZAPAMÄTAJTE SI
Rady ornitológov
n ak netopier lieta, treba nechať v miestnosti otvorené okno, neželaný návštevník sa v noci vyberie na lov a byt opustí sám. Odporúča sa aj zažať svetlá a pustiť nahlas hudbu
n keď netopier odletí, odporúča sa pozatvárať okná a nechať ich tak aspoň dva dni, aby sa náhodou nevrátil späť
n netopiera v byte, ktorý nelieta, je možné opatrne chytiť do utierky a tú "vyprášiť" z okna
n ak je netopier na zemi, treba ho prikryť hrncom či vedrom (aby nevliezol do nejakej škáry - pozn. red.) a počkať na odborníkov.
n ak je možné a neprípustné vyrušovanie a ohrozenie obyvateľov, môžu byť netopiere vysťahované. Môže to však robiť iba osoba, ktorá má výnimku zo zákona č. 543/2002 Z. z. o ochrane prírody a krajiny. Je vhodné na budove zachovať niektoré úkryty, kde netopiere nespôsobujú problémy. V prípade zachovania úkrytu je možné žiadať o finančný príspevok.
* * *
KONTAKTY
Kde hľadať pomoc
Pretože netopiere robia ťažkosti na celom východnom Slovensku, v jednotlivých mestách sú k dispozícii odborníci, ktorí pomôžu i poradia. Kontaktné adresy sú: Miroslav Fulín - Košice, 0907 619 113, e-mail: fulinzoznam.sk, Štefan Matis - Moldava nad Bodvou (pre Rožňavský okres), 0907 168 093, e-mail: matisvsopsr.sk, Štefan Danko - Michalovce (okres Michalovce, Sobrance, Trebišov), 0905 584 924, e-mail: dankogecom.sk, Dušan Kovalič - Bardejov (Prešovský a Košický kraj), 0911 926 755, 0915 926 755, e-mail: kovalicproxisnet.sk.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári