vyhodených peňazí. Tie by sa mohli využiť oveľa účelnejšie, napríklad na budovanie nových chodníkov pre turistov, cykloturistov, korčuliarov či lesných ciest.
KOŠICE. To, že to tak nie je, sa môžeme presvedčiť pri každej vychádzke do lesoparku i vzdialenejších lokalít. Územie Mestských lesov sa rozprestiera na ploche takmer 20-tisíc hektárov lesnej pôdy. Mnoho z nich je zaprataných odpadom. Do prírody odnášame všetko, čo nepotrebujeme a nielen obaly z toho, čo sme konzumovali na prechádzke. A tak v lesoch rastú nielen huby, ale aj tony "nestráviteľného" neporiadku, ktorý musí správca odpratávať.
"Zber drobného rozptýleného odpadu po konzumácii jedál a piknikoch je veľmi nákladná záležitosť. Z hlavných najnavštevovanejších lokalít odstraňujeme zvyšky po turistoch v týždenných intervaloch, zo vzdialenejších pred a na konci sezóny. Každý rok nás to stojí zhruba 300-tisíc korún," povedal riaditeľ spoločnosti Mestské lesy Košice Julian Tomaštík.
Chatári sú bordelári
Horšie ako znečistenie po návštevníkoch, hľadajúcich oddych v prírode blízko mesta, sú nelegálne skládky komunálneho odpadu. Tie sa kopia v záhradkárskych a chatárskych lokalitách a je neuveriteľné, čo všetko odnášajú zo svojich letných sídiel do lesa. Hromadí sa to tam a všetci čakajú, že niekto uprace, keď si oni svoje chatky upratali. Najväčia hŕba je v Malej Vieske.
Doma búrame, v lese staviame
Nie je ničím výnimočným, že les slúži aj na uskladnenie stavebného odpadu. Cesty, vedúce do prírody, lemujú všetky prebytočnosti, ktoré ľudia nevyvezú na regulované skládky, ale bližie to majú do lesa. Väčších nelegálnych skládok narátame medzi stromami blízko komunikácií v súčasnosti aj dvadsať, menších je omnoho viac. Obľúbenými miestami sú Girbeš, Kavečany, Družstevná, ale aj v blízkosti veľkých sídlisk ako Ťahanovce či Dargovských hrdinov sú zvyšky po rekonštrukciách bytových jadier a malých búračkách v bytoch. Ľudia tam odnášajú napríklad okná, ktoré vymenili za plastové. Vlastne nosia drevo do lesa, ale o to nikto nestojí.
Za likvidáciu čiernych skládok sú zodpovedné obce. Lesníci situáciu monitorujú a upratovanie robia v spolupráci s mestom. Každý rok je to rovnako. Nakopí sa to a potom likviduje. Vlani stála očista lesného pôdneho fondu 600-tisíc a nikto si nemyslí, že to v tomto roku bude menej. Podobne je to aj v katastroch iných obcí. Mestské lesy sa dotýkajú dvadsiatich.
Vandali sa vytrácajú
Podľa riaditeľa je na ústupe aspoň vandalizmus a rozsah škôd na lesnom zariadení má klesajúcu tendenciu. Pravdepodobne v niektorých lokalitách odrástla veková kategória, ktorá ničila, čo jej prišlo do cesty, ale možno sú aj návštevníci disciplinovanejší. Zdemolované tabule či poškodené prístrešky lesníci neúnavne opravujú. Frekventované lokality sú pod kontrolou, neporiadku je menej.
"Samozrejme, že sa vždy nájde niečo a škody sú, ale je to tak 30 percent z obdobia spred 5 až 6 rokov. Pritom je intenzita návštevnosti aj v závere leta ešte veľmi vysoká. V lese sa rozmáha najmä cykloturistika, ale pribúdajú aj korčuliari, ktorí využívajú opravené lesné cesty s dobrým povrchom," dodal J. Tomaštík.
Obliehaná je vyhliadková veža Hradová, ktorá je strážená, takže "škodnej" sa nedarí. Je to obľúbené miesto turistov a očakávajú rekordnú návštevnosť. Obávali sa tiež ničenia drevených imitácií zvierat na náučnom chodníku pre deti, ale aj v areáli Košického hradu. Zatiaľ odolávajú. Turisti si pochvaľujú nové mapy, ktoré sú umiestnené na 30 stanovištiach a je potešiteľné, že nepadli za obeť.
Návrat medveďa
Zistenie, že je stále viac tých, čo si chodia do mestských lesov oddýchnuť a nie devastovať ich, je pozitívnou správou. Rovnako ako skutočnosť, že pri Opátke sa trvalo usadili medvede. Na toto územie sa vrátili po veľmi dlhom čase. Kedysi tu žili, potom sa len občas zatúlali. Dnes tam bývajú.
* * *
FAKTY
Postihy za porušenie zákona
n Fyzická osoba môže dostať za porušenie zákona o odpadoch pokutu až do výšky 5-tisíc korún, právnická až do 500-tisíc korún.
n Vlastník lesov nemá v kompetencii ukladať sankcie za čierne skládky, ale iba povinnosť oznámiť to príslušnému úradu životného prostredia alebo obci. V drvivej väčšine prípadov sa nepodarilo zistiť páchateľa, teda nebolo možné finančne ho postihnúť. V jednom prípade sa vinník našiel podľa dokladov. Neporiadok musel odpratať.
n V Mestských lesoch fungujú ochranné služby, ktoré v rámci denných obhliadok lesa monitorujú aj nelegálne skládky. Okrem nich aj každý lesník vo svojom obvode má prehľad o tom, čo kde pribudlo. Odstraňovanie komunálneho a stavebného odpadu z lesov finančne znáša zvyčajne mesto a obce, na území ktorých sa nachádza.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári