aby ich vo výprave stačilo menej, ale DPMK to nedokázal, preto spoje naďalej často vypadávajú, navyše cestujúci musia po novom ešte aj zbytočne prestupovať. Schwartz navrhuje čo najskorší návrat k priamym spojeniam z každej zastávky do centra mesta. DPMK kritiku odmieta a o návrh exnámestníka nemá záujem.
KOŠICE. Schwartz vysvetľuje, že s novou filozofiou MHD sa nestotožňuje. Preto spracoval vlastný návrh a ponúkol ho kompetentným, keď tvorili nové linkové vedenie. "DPMK však k nemu doteraz nezaujal stanovisko."
Nagy: Linky cez celé mesto sú minulosťou
Súčasný dopravný riaditeľ Robert Nagy argumentuje, že Schwartzovým návrhom sa zaoberali, ale koncepcie sa diametrálne líšia, a tak jeho materiál nebol súčasťou ďalšieho spracovania. "Pánovi Schwartzovi sme poďakovali za spoluprácu. Jeho snahu o úpravy z pozície dlhoročného kolegu a odborníka v problematike mestskej dopravy si hlboko ceníme."
Nagy zdôvodňuje, že moderným trendom je MHD založená na nosnej električkovej a trolejbusovej trakcii a k nim majú byť len doplnkom autobusové spojenia k prestupným uzlom, pričom menej kratších liniek umožňuje hustejšie intervaly spojov. Tvrdí, že Košice boli možno posledným mestom v bývalom Československu s dlhými, navzájom ťažko koordinovateľnými linkami cez celé mesto "odvšadiaľ všade" s riedkymi intervalmi.
Schwartz: Ostatní o tom len snívajú
Schwartz to však interpretuje inak: "Môj návrh zachováva osvedčený systém prepojenia každej pričlenenej obce, okrajovej časti mesta i sídlisk priamo s centrom. O takej výhode ostatné mestá len snívajú. Možnosť takého prepojenia vyplýva zo špecifík nášho mesta. Hoci od roku 2002 dochádza k prirodzenému úbytku cestujúcich MHD, DPMK to na racionalizáciu prevádzky nevyužil. Preto mu magistrát vytýčil úlohu znížiť počet kilometrov na rok 2008 z 15,2 milióna na 15 miliónov. Výsledkom riešenia DPMK je však zvýšenie dennej výpravy vozidiel."
Schwartz tvrdí, že jeho návrh vystačí s výpravou 165 vozidiel, čo je podľa neho o 25 menej oproti terajšiemu stavu. "Zachová pritom väčšinu doterajších liniek, zlepší ich koordináciu, uplatní systém nosných liniek č. 11, 18, 27 a 34 (staré označenia), expres so skráteným intervalom v špičke z 15 na 10 minút a mimo špičky z 30 na 15 minút. Ponúkam aj zlepšenie obsluhy lokality medzi VŠA a Optimou električkami." Dodáva, že DPMK má k dispozícii ešte tretí návrh, ktorý tiež zachováva systém priamych liniek, ale s vyššou výpravou ako jeho návrh.
Nagy: Konkuruje nám len v špičke
"Výprava vozidiel, ani denne potrebný počet vodičov nestúpli. Síce len minimálne, ale klesli," oponuje DPMK exnámestníkovým prepočtom. Podľa Nagya Schwartzov návrh môže intervalmi konkurovať novému linkovému vedeniu v špičke (ráno, popoludní), ale v ostatných hodinách dňa nie. Upozorňuje, že by utrpela rovnomernosť dopravy a pocítili by to niektoré sídliská i okrajové mestské časti, ktoré mimo špičky dostali častejšie spoje po najbližší prestup na linku do centra, hoci o celodenné priame spojenia do centra prišli.
Schwartz tvrdí, že realizované zmeny okrem zbytočného rozhadzovania financií a zhoršenej pravidelnosti MHD cestujúcim nič nedávajú.
Schwartz: Stačilo by mi menej vodičov
Bývalý dopravný námestník kritizuje, že hoci DPMK o nedostatku 20 až 30 vodičov vedel (má ich okolo 500), problém nevyriešil. "Pritom môj návrh znižuje výpravu o 25 vozidiel a na to stačí minimálne o 35 vodičov menej oproti terajšiemu stavu. To umožní zvýšiť mzdy vodičov o 5 percent z vlastných zdrojov DPMK a prinavrátiť MHD pravidelnosť."
Nagy reaguje, že prvoradý je ročný počet kilometrov MHD objednaný mestom (15 miliónov) a na ten treba pri novom linkovom vedení určitý počet vodičov. Dodáva, že znížiť výpravu trebárs o 20 vodičov nie je problém, ale mali by kratšie prestávky.
Menej kilometrov, rovnaká kvalita?
Schwartz tvrdí, že jeho návrh umožňuje znížiť ročný počet kilometrov MHD na 14,7 až 13,5 milióna km, ale doterajšia kvalita MHD by ostala zachovaná. "Dokonca by sa zlepšila obsluha na sídliskách Ťahanovce, Dargovských hrdinov i Terasa. Navyše každoročne by podnik usporil na prevádzkových nákladoch minimálne 40 miliónov Sk."
Nagy však trvá na tom, že rozdiel 800-tisíc km, čo predstavuje približne tri silné linky ročne, by sa prejavil negatívne. "Aj my to vieme nastaviť na 13, aj 10 miliónov km, ale za akú cenu?"
Schwartz reaguje, že argumenty DPMK svedčia o tom, že jeho návrh v podniku ani nečítali.
Zmeny stále dolaďujú
Súčasný dopravný riaditeľ dodáva, že po zavedení nového linkového vedenia od 2. augusta sa oveľa viac sťažností týka meškaní a vynechaných spojov, než samotných zmien MHD. "V posledných dňoch sa však kritická situácia s nevypravovanými službami pre nedostatok vodičov upokojila, už ich je denne maximálne pár. Od polovice augusta sme zrealizovali a od začiatku septembra chystáme menšie úpravy na vybraných linkách. Niektorými vychádzame v ústrety podnetom cestujúcich a inými znižujeme denne potrebný počet vodičov." Podľa Nagya ide o dolaďovanie zmien, čo je prirodzený proces a potrvá ešte niekoľko mesiacov.
Nespokojnosť s novým linkovým vedením vyslovila nedávno aj rada starostov s odôvodnením, že stav, ktorý v súčasnosti zabezpečuje DPMK, nezodpovedá proklamovaným predstavám o zlepšení MHD.
Autor: jav
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári