úžitok zo zvýšenia sociálnych dávok. Štát im nimi dopĺňa dôchodok.
BRATISLAVA. Ľudia s najnižšími dôchodkami si môžu od septembra trocha polepšiť. Vláda k 1. septembru zvýši dávku v hmotnej núdzi i príspevok na bývanie.
Výška príspevku závisí od výšky dôchodku
Jednotlivcovi sa príspevok na bývanie zvýši o 80 korún (2,66 eura), bezdetnej dvojici o 160 korún (5,31 eura) mesačne. O koľko presne to bude u každého poberateľa záleží na tom, aký nízky má dôchodok.
"Títo ľudia by mali reálne dostať viac," povedala hovorkyňa Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny Danica Lehocká.
Dôchodcovia však dávku nedostávajú v plnej výške, a to preto, že majú zabezpečený príjem dôchodok.
V hmotnej núdzi
Nárok na pomoc v hmotnej núdzi majú všetci, ktorých príjem je nižší ako životné minimum. Napríklad pre jednotlivca to od 1. júla predstavuje 5130 korún (170,28 eura) mesačne. Každý, kto spadá do tejto príjmovej kategórie, podľa Lehockej môže požiadať príslušný úrad práce o posúdenie nároku.
Dôchodcovia na základe zákonnej výnimky dostanú príspevok na bývanie aj vtedy, keď nespĺňajú niektoré všeobecné podmienky nároku.
Výhoda môže byť zároveň aj nevýhodou
Už dva roky platí, že dôchodcovi príspevok patrí aj vtedy, ak nie je vlastníkom alebo nájomcom "svojho" príbytku, ba aj vtedy, ak neuhrádza náklady na bývanie.
Výhoda, ktorú dôchodcovia majú oproti ostatným ľuďom v hmotnej núdzi, je však relatívna. Pomoc vo forme dávky a príspevkov k nej je totiž podmienená výškou ich dôchodku a ten sa pravidelne zvyšuje.
Koho dôchodok prevýšil hmotnú núdzu, nárok na dávku i príspevok na bývanie stratí. Ostatným sa dávka zníži.
Naposledy sa dôchodky zvýšili v júli tohto roka
"Júlové zvýšenie dôchodkov sa odrazí vo výplate (dávok) za júl, teda v auguste," povedala Adriana Krepelková, hovorkyňa úradu práce v Michalovciach.
Najbližšie by sa dôchodky mali zvýšiť už v januári budúceho roka. Vláda chce takto dôchodcom uľahčiť prechod na euro.
--FAKTY---
Kto má nárok
n Príspevok na bývanie patrí tomu, kto má nárok na dávku v hmotnej núdzi.
n Žiadateľ musí byť vlastníkom alebo nájomcom bytu alebo rodinného domu alebo nájomcom obytnej miestnosti v zariadení trvalého bývania, napríklad izby v ubytovni. U dôchodcov sa to neskúma.
n Žiadateľ musí mať zaplatené bývanie za celý predchádzajúci polrok, alebo splácať dlh. Ani na tomto u dôchodcov nezáleží.
n Podmienky nároku sa prehodnocujú raz za polrok. U dôchodcov však nie.
(Zdroj: Zákon o pomoci v hmotnej núdzi)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári