Každý vlastník, ktorý podpísal zmluvu o správe, má právo nahliadnuť do príslušnej agendy.
BRATISLAVA. Väčšia možnosť kontroly správcu bytového domu je pri mandátnej zmluve. Spoločenstvo vlastníkov na to má svoj dozorný orgán radu a títo vlastníci pravidelne správcu kontrolujú a podávajú správu ostatným vlastníkom. Účinná však môže byť aj kontrola správcu zo strany voleného zástupcu vlastníkov.
Zo zákona platí, že každý vlastník, ktorý so správcom podpísal zmluvu o správe, má právo nahliadnuť do príslušnej agendy. "Kontrolu treba zveriť tomu, kto má odborné vedomosti, v prípade vážnych podozrení ohľadne hospodárenia aj audítorovi," hovorí Jaroslava Zapletalová z Inštitútu bývania v Bratislave.
Niektoré činnosti správcu kontrolujú aj štátne inštitúcie. Podľa Slovenskej obchodnej inšpekcie do ich pôsobnosti patrí kontrola rozúčtovania úhrad za služby spojené s bývaním, okrem tepla a teplej vody. Tie spadajú pod Štátnu energetickú inšpekciu.
Inšpekcia prichádza na rad až vtedy, keď vlastník rozúčtovanie neúspešne reklamoval u správcu. Ten má na vybavenie reklamácie tridsať dní.
Vyššej odbornosti správcov na Slovensku by podľa Zapletalovej prospelo viazanie živnosti. Správu totiž dnes môže robiť každý, bez ohľadu na to, aké má vzdelanie.
Autor: ht
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári