Opäť sa v chodbe nesvieti alebo je rozbitý vchod a nikto nič nerobí? Na vine musí byť správca domu. Alebo aj nemusí.
BRATISLAVA. Správa bytového domu je služba, o podmienkach ktorej rozhodujú vlastníci. Ak sú pravidlá nastavené správne, obyvatelia domu sa snažia komunikovať so správcom a firma napriek tomu nekoná, sú to vlastníci, ktorí majú právne nástroje na to, aby spoluprácu ukončili skôr, ako vzniknú vážnejšie škody, ako napríklad zlyhanie niektorej technickej funkcie či zariadenia domu. Pri vypovedaní zmluvy zvyčajne musíte rešpektovať trojmesačnú výpovednú lehotu, no dôvody udávať nemusíte.
Pozrite sa do zmluvy
Správu bytov upravuje zákon o vlastníctve bytov a nebytových priestorov. Pripúšťa dva druhy správy prostredníctvom spoločenstva vlastníkov bytov (to si môže formou mandátnej zmluvy dohodnúť niektoré služby u dodávateľa) a cez zmluvu o výkone správy. Mandátna zmluva alebo zmluva o správe nie sú rovnaké. Okrem iného však musia obsahovať záväzné práva a povinnosti obidvoch strán, spôsob výkonu práv vlastníkov, potrebné splnomocnenia správcu, pri zmluvách o správe aj spôsob a oprávnenie hospodárenia s fondom opráv, zásady platenia úhrad a, samozrejme, výšku odmeny.
Rozhodovacie procesy vrátane kontroly správcu, či si plní povinnosti závisia od dôslednosti vlastníkov. Ak nik nechodí na schôdze či na zhromaždenia, ťažko očakávať, že niečo bude fungovať bez ohľadu na to, aký je správca.
Čo má robiť správca
Odmenu za správu neurčuje nijaký zákon, platí dohoda. Zvyčajná suma za služby správcu sa podľa Združenia spoločenstiev vlastníkov bytov na Slovensku pohybuje od 150 do 350 korún (4,98 až 11,62 eura) na mesiac a byt.
Za tieto peniaze je správca v domoch, kde nie je spoločenstvo, zodpovedný za hospodárenie s financiami na platby za služby spojené s bývaním, s majetkom a fondom opráv, odvádza dane a vymáha nedoplatky. Plánuje a navrhuje výdavky podľa technického stavu domu, podľa dohodnutého rozsahu zabezpečuje opravy, zvoláva schôdze.
"Bez súhlasu vlastníkov si správca nemôže výšku odmeny upraviť," hovorí prezidentka združenia Zdenka Jurčáková.
Kým dáte výpoveď
Ak si správca neplní povinnosti, najskôr si overte, či funguje tok informácií medzi vlastníkmi a firmou. Zmätok vzniká najmä v domoch, kde nezaložili spoločenstvo. V nich si zo zákona môžu vlastníci zvoliť zástupcu. Ten potom sústredí požiadavky a sťažnosti v dome a posúva ich k správcovi.
Zmluvu netreba vypovedať hneď, keď viaznu drobné opravy. Termíny prác môžu zaostávať pre nedostatok remeselníkov, a nie pre nečinnosť správcu. Riešením je nájsť šikovného človeka v dome, ktorý bežné opravy, ako je výmena žiaroviek či zámkov, zabezpečí rýchlejšie a lacnejšie ako firma," radí Jaroslava Zapletalová z bratislavského Inštitútu bývania. Správca ho môže zamestnať na dohodu a ako iných dodávateľov prác ho vyplatí z fondu opráv.
--FAKTY--
Vlastnícke minimum
n Ak chcete mať správcu pod kontrolou, nenechajte si v nijakom prípade ujsť:
- vyúčtovanie zálohových platieb za služby spojené s bývaním (teplo, voda, smeti, elektrina za spoločné priestory a podobne). Správca je povinný predložiť ho každý rok do 31. mája,
- správu o činnosti, hospodárení s fondom opráv a o stave spoločných častí a zariadení domu (predkladá sa taktiež každý rok do 31. mája),
- plán opráv na ďalší rok vytvorený v závislosti od technického stavu bytového domu (každý rok ho vlastníci schvaľujú na schôdzi alebo na zhromaždení).
n Nezabudnite, že:
- Ak správca nepredloží správu o činnosti a vyúčtovanie, nemá až do ich predloženia nárok na platby za správu.
(Zdroj: zákon o vlastníctve bytov)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári