ROMAN ROKYTKA, roman.rokytkakorzar.sk
Mesto Košice obmedzilo výstavbu v lokalitách záhradiek, aby zachovalo ich prírodný charakter. Narazilo však na prokuratúru. Podľa nej je zákaz väčších stavieb nezákonný.
KOŠICE. V košických záhradkárskych lokalitách sa možno budú môcť znova budovať väčšie rekreačné domčeky. Krajská prokuratúra v Košiciach sa postavila na stranu občanov, ktorí napadli zákaz mesta stavať na záhradkách objekty na ploche väčšej ako 50 metrov štvorcových.
Chýba infraštruktúra
Obmedzenie na návrh Útvaru hlavného architekta samospráva zaviedla regulatívom k územnému plánu v júni 2007. Do roku 2000 veľkosť záhradných chatiek určovala vyhláška ešte z roku 1976. Po jej zrušení sa na záhradkách začali stavať väčšie objekty na rekreáciu a postupne v nich aj trvalo bývať. Podľa zákona sú posudzované ako takzvané jednoduché stavby, teda nepodpivničené, jednopodlažné budovy až do 300 metrov štvorcových.
Samospráva tvrdí, že takéto stavby sú v záhradkárskych lokalitách z odborného hľadiska neprípustné, lebo pre ne chýbajú podmienky a nedovoľuje to terén. "Mesto muselo zaregulovať a stanoviť limity výstavby, aby nevzniklo neprimerané využitie územia, čo by vyvolalo neprimerané požiadavky na riešenie cestnej a technickej infraštruktúry. Za ňu je zodpovedné mesto. Vytvára pre ňu podmienky v spolupráci s developermi v lokalitách individuálnej bytovej výstavby," vysvetľuje hlavný architekt mesta Martin Drahovský.
Prokurátorka: Išli nad zákon
Ľudia, ktorí nemohli stavať domčeky po schválení regulatívu v roku 2007, sa však cítili ukrivdení voči tým, ktorí skôr stavať mohli. Obrátili sa preto na prokuratúru. Tá tvrdí, že ohraničenie veľkosti stavby na individuálnu rekreáciu je v rozpore s ústavou i stavebným zákonom.
V žiadnom dnes platnom zákone ani vyhláške totiž takéto obmedzenie nie je. "Postup mestského zastupiteľstva bol nad rámec platných právných predpisov, teda konalo v rozpore s ústavou. Stavebný zákon ani vykonávacie predpisy k nemu neobsahujú bližšiu špecifikáciu výmery stavby pre individuálnu rekreáciu," napísala prokurátorka Marta Breznenová.
Rozhodnú poslanci
Drahovský v odpovedi na jej protest trvá na svojom. "Používanie regulatívov je úplne legitímnou praxou na celom svete v územno-plánovacích dokumentoch a ich používanie sa neklasifikuje ako zásah do ústavných práv." Odporúča, aby sa limit pre zastavanú plochu záhradiek zachoval.
Mestské zastupiteľstvo o tom bude hlasovať vo štvrtok, keď má rozhodnúť o proteste prokuratúry. Legislatívno-právne oddelenie magistrátu v materiáli na rokovanie navrhlo, aby sa sporná časť napadnutého uznesenia zrušila.
Autor: jav
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári