Popradčan pracujúci v Afrike ostal zhrozený po pokuse kontaktovať slovenskú ambasádu. Aby sa dostal k jej funkčnému číslu, potreboval týždeň. Podľa
Redakcia SME
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Slováka by v prípade núdze čakať sedem dní bolo neprípustné. Ministerstvo zahraničia výčitky odmieta. Tvrdí, že našincom adekvátny núdzový servis vie poskytnúť.
POPRAD/ABIDJAN. Popradčan, ktorý nás požiadal nezverejniť svoje meno, pracuje s ďalšou štvoricou Slovákov v trojmiliónovej metropole Pobrežia Slonoviny Abidjan ako telekomunikačný expert. Na začiatku augusta potreboval kvôli úradnej záležitosti hovoriť so slovenskou ambasádou. Tá sa pre Pobrežie Slonoviny nachádza v Nigérii.
"Čísla ambasády uvedené na webovej stránke MZV boli nedostupné. Z e-mailu pre ambasádu s čudnou koncovkou yahoo.com mi dodnes nik neodpovedal," hovorí Popradčan. Ten nato kontaktoval MZV v Bratislave. "Nakoniec mi poslali mobilné číslo na konzulku, no trvalo to týždeň! Ak by sa niečo vážne stalo, čakať takú dlhú dobu by bolo neprípustné," myslí si Popradčan. Ten našťastie potreboval vybaviť len vec, ktorá zniesla odklad.
Žiada aspoň minimum
"Situácia tu môže rýchlo vyústiť do hocičoho. Bol tu generálny štrajk. Vypukli nepokoje kvôli vysokým cenám benzínu. Na uliciach zasahovala francúzska armáda," opisuje udalosti posledných dní v krajine. "Rozumiem, že ako malá krajina nemôžeme na pomoc občanom vysielať elitné komandá, ako to robia napríklad Francúzi. Prijať však okamžitý telefonický kontakt by azda v našich silách mohlo byť," povedal informatik.
Podľa MZV e-mail a telefónne čísla slovenskej ambasády v Nigérii uvedené na jeho stránke sú aktuálne a správne. "Afrika je však Afrika, spojenie v tejto oblasti naozaj nemusí vždy fungovať," reaguje hovorca ministerstva Ján Škoda.
MZV nepovažuje sťažovateľove výčitky za oprávnené. "Po prvé preto, lebo Popradčan, vediac o rizikovej situácii v Pobreží Slonoviny, si mal zistiť všetky potrebné údaje na spojenie s ambasádou ešte pred svojím odchodom," povedal Škoda. Ten označil jeho postup za ľahkovážny a nezodpovedný.
Môžeme požiadať iných
"Po druhé, od 1. júna sme zriadili stálu linku pre pomoc a služby občanom, na ktorú sa možno dovolať z ktoréhokoľvek miesta vo svete," povedal Škoda. Podľa neho toto univerzálne číslo je zverejnené vo výraznej úprave na prvej strane webovej stránky MZV. "Treba aj upozorniť, že občania SR ako členskej krajiny EÚ sa môžu obrátiť so žiadosťou o konzulárnu pomoc na ktorúkoľvek inú ambasádu členskej krajiny EÚ, ak v danej krajine nemáme tú svoju. To je prípad Pobrežia Slonoviny," doplnil Škoda.
Popradčan si nemyslí, že konal ľahkovážne. "Že tú linku zriadili tak ´skoro už v júni tohto roku´, o niečom svedčí. Po tých škandáloch, čo sa pretriasali v tlači o odkazovačoch na ich núdzových linkách, bolo načase," povedal Popradčan.
Ten je naďalej presvedčený, že na ministerstve zahraničia nie sú všetky veci v poriadku. "Napríklad údaje na stránke pri Pobreží Slonoviny okrem nekompletných čísel obsahujú plno neaktuálnych geopolitických informácií. Nie som chronický sťažovateľ. Chcem len upozorniť na problém, kým nie je neskoro," doplnil telekomunikačný odborník.
TOMÁŠ TIŠŤAN
Korene problémov v PS
Pobrežie Slonoviny kedysi patrilo k ekonomicky najprosperujúcejším krajinám v rovníkovej Afrike. To prilákalo z okolitých krajín mnoho ľudí, až postupne tvorili vyše 25 percent obyvateľov. Po voľbách v roku 1995 spolu s ťažkosťami s prechodom k demokracii spory o pridelenie občianstva tejto štvrtine cudzincov vyvolali niekoľko ozbrojených povstaní medzi politickými a etnickými skupinami. Po viacerých zásahoch francúzskej armády bola v marci 2007 podpísaná mierová dohoda. Podľa pozorovateľov však situácia ostáva naďalej nestabilná.
(toti)
Centrálne núdzové číslo
Ministerstvo odporúča použiť univerzálne núdzové a asistenčné číslo, ktoré by malo byť dostupné z každého miesta našej planéty.
Zo zahraničia+421 2 5978 5978
Zo Slovenska02 5978 5978
Z Bratislavy5978 5978
Autor: Desať ľudí je nezvestných
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári