metropoly východu 21. auguste 1968.
KOŠICE. Spomienka bola na mieste, kde na stene domu číslo 7 visí pamätná tabuľa s menami šiestich ľudí, zastrelených okupantami - Michala Hamráka, Jána Hatalu, Jozefa Kolesára, Jána Lászlóa, Ladislava Martoníka a Ivana Schmiedta. Ústav pamäti národa (ÚPN) v zozname obetí uvádza aj ďalšieho zabitého - Bartolomeja Horvátha, ktorého meno však na košickej tabuli chýba.
Odpustiť áno, zabudnúť nie
Ako prvý je uvedený Michal Hamrák, ktorého zasiahli sovietske guľky a preťali jeho život, keď mal iba 16 rokov. Kyticu k tabuli s jeho menom včera položila aj jeho sestra Katarína Rubinová, ktorá žije v Bosne a Hercegovine.
"Moji drahí spoluobčania," prihovorila sa Košičanom, pričom jej tiekli slzy po lícach. "Ja už dlhé roky nežijem v tomto meste, ale verte, že je to jediné mesto, ktoré pre mňa existuje a v živote vždy bude. A meno Miško Hamrák, ktoré vidíte tu na prvom mieste, je pre mňa najsvätejšia vec, čo existuje na svete. Už len kvôli tomu, že mal len 16 rokov. Už len kvôli tomu, že jeho smrť neprežila ani matka. Ja som tiež veľmi ťažko dopadla a na to všetko ešte zažila vojnu v Bosne a Hercegovine. Vás, mladých, chcem poprosiť o jedno. Vždy spolu rozprávajte a nedvíhajte zbrane. Tak, ako to povedala moja mamička. Pošlite mi tých vojakov. Oni nie sú vinní, im to nariadili, dám im jesť. A tak, ako my to hovoríme v Bosne a Hercegovine: Musíme odpustiť, ale nesmieme zabudnúť."
Sto mŕtvych, päťsto zranených
Z doterajších výsledkov výskumu (zdroj ÚPN) je známych 30 prípadov úmrtia osôb na území Slovenska, ktorých smrť priamo súvisela s príchodom "spojeneckých" vojsk a ich pobytom na Slovensku. Celkovo bolo v rámci Československa usmrtených viac ako 100 osôb a približne 500 ich bolo zranených."
Autor: sam
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári