Korzár logo Korzár Košice
Sobota, 19. jún, 2021 | Meniny má AlfrédKrížovkyKrížovky

KLEBETNÍK na tému: suveníry z dovoleniek

Azda málokto sa ubráni tomu, aby si z každej dovolenky nepriniesol nejaký suvenír. Položí si ho doma na poličku a pri každom pohľade naň si spomenie

a to, ako mu bolo pri mori či na kdesi inde počas dovolenky výborne. My sme sa známych Košičanov opýtali, čo si z dovolenky nosievajú domov oni.

Spevák Braňo Mojsej najradšej nakupuje "vtákoviny"

Z Maurícia má "putujúcu" mušľu

Spevák Braňo Mojsej si domov priniesie čosi z každej dovolenky. A sústreďuje sa vraj na úplné zbytočnosti. "Keď som na dovolenke, tak vyhľadávam obchody, kde majú sortiment, ktorý by sa dal nazvať miš-maš. Mám rád veci, ktoré sú zábavné, veselé a zároveň sú to úplne zbytočnosti - no proste ´vtákoviny´. Človeka však pobavia a zdvihnú mu náladu," prezradil.

Skryť Vypnúť reklamu

Naposledy bol na dovolenke v Dubaji. Odtiaľ si tiež priniesol pár vecí. "Napríkad som si tam kúpil takú guľu, ktorá mení farby, dokonca ide za pohybom človeka... No, je to taká divná vec a pravdupovediac, je úplne zbytočná. Lenže mne sa páčila. Mám rád ľudí, ktorí takéto veci vyrábajú. To chce totiž fantáziu a odvahu a zároveň si myslím, že ten, kto vyrába takéto ´vtákoviny´, nemože byť pesimista... Z Dubaja som si doniesol ešte jednu vec. Do takého zvláštneho kryštáľu som nechal laserom vypáliť dovnútra portrét svojej hlavy..."

Veci, ktoré si z dovolenky nosí, má rád na očiach. "Takže keď prídem domov, tak si ich kdesi vystavím. Lenže vzápätí príde moja polovička Nora, dá to preč, že sa jej to nehodí... Takže nakoniec tieto suveníry končia u mňa v štúdiu alebo v pracovni. Tam sa na ne rád dívam, lebo mi pomáhajú rozpamätať sa na to, kde som ich kúpil. Myslím si, že ak by si človek z dovolenky nepriniesol žiadnu vec, tak by na tú dovolenku rýchlejšie zabudol, ako keď mu ju pripomína čosi, čo má doma na poličke..."

Skryť Vypnúť reklamu

Na poličke má B. Mojsej aj jeden špeciálny suvenír. "Je to mušľa, ktorú som si priniesol z Maurícia. Výnimočná je tým, že sa mi občas zdá, ako keby sa sama hýbala. Nechám ju v kúte a na druhý deň ju nájdem inde. Myslím si, že tá mušľa ma pri sebe svojho ducha a ten ju premiestňuje. Keď ju napríklad nechám na slnku a jej sa tam nepáči, odíde do tieňa..."

kid

Herečka Beáta Drotárová si tento rok v Bulharsku kúpila strieborný prsteň

Aby mušle nezapáchali, vydrhne ich kefkou

Členka činohry Štátneho divadla Košice, herečka Beáta Drotárová, si vždy z dovolenky čosi priniesie. "Nenakupujem však iba suveníry pre seba, ale aj pre svojich blízkych," prezradila. "Veľmi rada totiž dávam darčeky, takže si vždy z peňazí, ktoré mám odložené na utratenie na dovolenke, vyčlením istú sumu na darčeky a minimálne jeden deň strávim prechádzaním sa po trhoch a rôznych obchodíkoch a pozerám, čo by som komu kúpila a čo by sa komu páčilo."

Skryť Vypnúť reklamu

Keď si vyberá suveníry pre seba, uprednostňuje umelecké diela. "Niekedy je to len maličký na trhu kúpený obrázok, no ak nájdem v letovisku aj menšiu galériu, kde predávajú obrazy miestnych umelcov, tak do nej zájdem a ak sa mi čosi páči a je to cenovo prístupné, tak si to kúpim. Zvyčajne nakupujem aj rôznu keramiku, drobnosti, šatky... Občas si kúpim aj nejakú vec, ktorá v danom letovisku ´letí´ a ktorú si kupuje hádam každý turista... Musím povedať, že nakupovanie suvenírov mám veľmi rada."

Tohto roku už má dovolenku pri mori za sebou. S vnučkou a kamarátkou boli v Bulharsku, v letovisku Kitten. "Musím povedať, že som bola veľmi príjemne prekvapená čistou vody a aj tým, aká bola teplá, hoci sme tam boli na prelome júna a júla. Tohto roku som nákupy suvenírov zverila mojej 12-ročnej vnučke. Tá chodila po stánkoch, prerátavala si všetko na koruny a zvažovala, čo sa oplatí kúpiť. Hehe. Kamarátka, s ktorou som bola na dovolenke tohto roku po prvý krát, ma nahovorila na to, aby sme si kúpili nejaký šperk. Keďže v Bulharsku je veľmi výhodné striebro a majú zo strieborných šperkov aj veľký výber, tak sme sa rozhodli, že si niečo kúpime."

Vybrali si prstene s veľkými tyrkysovými kameňmi. Sú skoro rovnaké, ale predsa len nie sú identické. "Veľmi sa z toho teším, lebo ten prsteň budem nosiť na ruke hádam každý deň a keď sa naň zadívam, tak si spomeniem na to, ako bolo v Bulharsku príjemne, keď som si ho kupovala. A kto vie, možno ho raz darujem vnučke a budeme sa vtedy spolu rozprávať o tom, ako sme boli spolu na dovolenke a čo všetko sme tam zažili. Toto mám na suveníroch najradšej, že zobúdzajú v pamäti človeka príjemné spomienky na miesta a čas, na ktorý sa viažu..."

Od mora si B. Drotárová vždy nosí aj mušle, ktoré sama nazbiera na pláži. "Keď sa mi pár krát stalo, že už cestou začali príšerne zapáchať, tak som prišla na to, čo s mušľami, aby som sa tomu vyvarovala. Vždy, keď sa chystám na dovolenku, tak si do kufra pribalím umelohmotnú dózu od zmrzliny, ktorá sa dá pevne uzavrieť. Už pri mori všetky mušle ponorím do mydlovej vody, poriadne ich vydrhnem kefkou a nechám vysušiť. Potom ich dám do dózy, uzatvorím a doposiaľ vždy mi cestu vydržali bez toho, že by som mala kvôli zápachu sto chutí ich vyhodiť," dodala so smiechom.

kid

Alexander Farkašovský stihol precestovať poriadny kus sveta

Z výletnej lode si priniesol pásomnicu

Známy basketbalový funkcionár a právnik Alexander Farkašovský precestoval počas prázdnin, dovoleniek, alebo pracovných ciest naozaj kusisko sveta. "Bola to spústa krajín. Z každej som si priniesol nejaký suvenír, ale vždy taký, aby mi niečím tú krajinu pripomínal. Napríklad z dovolenky v Chorvátsku mám takú zvláštnu masku, ktorá mi pripomína tamojšie zvyky a tradície. Sústredil som sa totiž na také predmety, ktoré mali aj nejakú umeleckú hodnotu." Pôvodne začínal s hodinkami. Doma má niekoľko vzácnych kúskov. "No odkedy viem, že celebrity si v poslednom čase vozia z dovoleniek najradšej hodinky, tak som s tým prestal. Posledné hodinky mám z Grécka."

Medzi najstaršie exponáty v jeho zbierke suvenírov však patrí klobúk, z Texasu. "Nebol síce z dovolenky, ale je to pekná spomienka na jedno vydarené turné s basketbalistkami. Nasralo ma totiž, že všetko, čo sme tam obzerali, či už tričká alebo športovú obuv, malo značku ´Made in China´. Ten kovbojský klobúk bol však originál, naozaj tam vyrobený. Tak som ho kúpil, hoc aj za nekresťanskú cenu, lebo stál dvesto dolárov. Pravda, doma som sa s k tomu nemohol priznať. Ten klobúk má už viac ako 10 rokov, ale formu má stále dobrú. Zvyknem ho vziať na hlavu, keď idem niekde do prírody."

Spomienkou na dovolenku však nemusia byť iba hmotné predmety. "Suvenírom", ktorý si priviezol A. Farkašovský kedysi dávno ešte z prázdninovej plavby sovietskou loďou "Adžania" po Stredozemnom mori, sa väčšina turistov nezvykne chváliť. "Ten výlet, Turecko, Sýria, Egypt, bol pre mňa, vtedajšieho SZM-áka, odmena. Pamätám sa, že to bolo práve vtedy, keď Egypťania vypovedali dohodu o spolupráci so Sovietskym zväzom, a začali paktovať s Amerikou. Možno preto som sa na tej lodi zo sovietskeho mäsa nakazil, a domov som sa vrátil s pásomnicou. Ja som prežíval muky, lebo mi nasdili ostrú liečbu, ale môj vtedajší spoluhráč Tóno Gavel si zo mňa robil ´prču´. Vraj, najskôr mám jesť pomyje, aby sa tá pásomnica nažrala, až potom si mám dať rezeň..."

mat

Jaroslav Hlinka rád cestuje a objavuje

Fľaša vína nesmie chýbať

Starosta MČ Juh Jaroslav Hlinka rád cestuje a objavuje nové krajiny. Prechádzať hranicami cudzích krajín znamená prekročiť vlastné hranice. Čím viac území človek navštívi a čím viac kultúr spozná, tým sa mu rozšíria obzory a uvedomí si úžasnú rozmanitosť našej planéty a samotného ľudstva.

"Aby moje zážitky neostávali len v spomienkach, vždy si domov donesiem aj hmotný symbol danej krajiny. Za jeden z najkrajších považujem bronzovú hlavu mačky. Priniesol som ju z Egypta a znázorňuje bohyňu radosti, hudby a tanca, čiže všetkého, čo na dobrej dovolenke nesmie chýbať." Váži si aj kovovú sošku Budhu z Thajska, z ktorej sála exotická atmosféra tejto neopísateľnej krajiny. A pre takmer všetky cesty je spoločné, že sa vráti s fľašou kvalitného vína z miestnej produkcie. "Z dovolenky si zvyknem doniesť aj piesok vo fľaši či zopár mušlí. Je to akoby som si s kúskom danej krajiny doniesol domov kúsok pokoja, oddychu a nádhery. Všetky rodinné dovolenky máme poctivo zdokumentované. K fotografiám, či krátkym videám sa po rokoch radi vraciame, aby sme sa zasmiali, pokochali sa krásou mora či občerstvili spomienky na časy, keď sme boli mladší."

Ešte pred dovolenkou si zadováži prospekty a mapy, aby sa v novej krajine rýchlo zorientoval, prípadne si naplánoval návštevu zaujímavých miest. "Navštívil som už veľa krajín, stále je však mnoho takých, ktoré túžim vidieť. S blížiacimi sa Olympijskými hrami Čína je určite jednou z nich. Domov by som sa nechcel vrátil bez pravého bonsaja či slona pre šťastie vyrezávaného z ebenového dreva. A keď sme už pri suveníroch, nezaprie sa vo mne hokejový fanúšik, pretože ma mimoriadne potešila víťazná hokejka strelca, ktorý rozhodne o víťazstve Košíc vo finále Extraligy," dodal J. Hlinka.

lia

Klaudia Kinská si z dovolenky nosí "foťák" plný záberov

Pre žiadne ´džady´ v kufri nemá miesto

Bývalá športová gymnastka a úspešná slovenská fitneska Klaudia Kinská nepatrí k vášnivým zberateľom dovolenkových suvenírov. "Nikdy nevláčim domov z dovolenky žiadne ´džady´, ktoré mi len zaberajú miesto v kufri. Najlepším suvenírom, a spomienkou na krajinu, ktorú som navštívila, sú vždy fotografie uložené vo foťáku. Prídeme domov, urobíme si z nich album, a potom si ich kedykoľvek môžeme pozrieť." Keď nastane čas oprášiť trochu spomienky na dovolenkové zážitky.

Klasické suveníry z ciest po svete by ste u nej doma hľadali márne. "Jednak preto, že voľakedy som bola častejšie na sústredení, ako na dovolenke, a na zbieranie suvenírov som tam ani nepomyslela. Naozaj, také nemám žiadne. Ak nerátam nejakú morskú mušličku z Austrálie. Ale to je len drobnosť. Ba, spomínam si, že z Paríža som si raz priniesla maličkú napodobeninu ´eiffelovky´. Niekde určite bude založená..." smeje sa košická športovkyňa. "Aj z Las Vegas som si čosi priniesla, ale je to skôr praktická vec ako suvenír - rám na fotografie. Je veľmi zaujímavý, sú na ňom palmové listy, papagáje, taká tropická džungľa. Ale nie klasicky nakreslené, je to urobené ako plastika. V tom ráme máme spoločnú fotku. Mám ešte jeden podobný, v ktorom je zas naša svadobná fotografia."

Mnohé baby zahrňujú pod pojem suvenír aj celý šatník najnovších módnych výstrelkov, ktoré si z dovolenky dovlečú. "Tak kvôli tomu, aby som behala niekde za oblečením, na dovolenku v žiadnom prípade nechodím. Keď niečo na seba potrebujem, skočím si tuto do Budapešti, a vec je vybavená. Nikdy si dovolenku nekazím tým, že by som väčšinu času trávila v obchodoch."

mat

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Blíži sa leto a s ním aj zvýšené utrácanie peňazí našimi deťmi
 2. Dovolenka v Chorvátsku: stavte na overenú a obľúbenú klasiku
 3. Ako sa v lete správne starať o citlivú detskú pokožku?
 4. Je lepšie zobrať si rozkladateľný obal alebo vytriediť plastový?
 5. Crème de la crème po slovensky
 6. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku
 7. Po Slovensku na motorke
 8. Jablone prinesú ovocie v podobe komfortného bývania
 9. Stačí mi elektromobil? Pozreli sme sa, ako je to s dojazdom
 10. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni?
 1. Posledné dni nešťastnej Anny Boleynovej
 2. Čo všetko je potrebné vedieť o ochrane očí počas leta
 3. Granátové jablko prekvapí vás chuťou i aktívnymi látkami
 4. Dovolenka v Chorvátsku: stavte na overenú a obľúbenú klasiku
 5. Ako sa v lete správne starať o citlivú detskú pokožku?
 6. Driverama má strategické partnerstvo s nemeckým Stop + Go
 7. Správna strava po tréningu: Siahnite po 100 % smoothie a šťavách
 8. Zázračná škola so zelenou strechou
 9. Čučoriedky - dokážu ochrániť váš zrak?
 10. Crème de la crème po slovensky
 1. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni? 27 730
 2. Stačí mi elektromobil? Pozreli sme sa, ako je to s dojazdom 11 751
 3. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi 9 049
 4. Je lepšie zobrať si rozkladateľný obal alebo vytriediť plastový? 7 593
 5. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame 7 126
 6. Po Slovensku na motorke 6 284
 7. Developer Slnečníc postaví bývanie pri lese. S bazénom aj fitkom 5 289
 8. Ako sa z nenásytných Bödörovcov stal symbol oligarchie 4 942
 9. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020? 4 846
 10. Dovolenka v Chorvátsku: stavte na overenú a obľúbenú klasiku 4 130
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Irena Matová počas pojednávania.

V kauze ostala jedna obžalovaná obeť.


6 h
Znížiť regionálne rozdiely v očkovaní môže aj otvorenie čakárne pre deti nad 12 rokov. Čaká ich v nej už vyše desaťtisíc.

Rozdiely spôsobuje dostupnosť vakcín.


16. jún
Víkendový výber SME

Pravidelná dávka víkendového čítania.


6 h
Penaltový zákrok brankára Martina Dúbravku.

O prehre so Švédskom rozhodol penaltový moment.


Titanilla Bőd a 1 ďalší 10 h

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop