komplikácie s návštevou amerického veľvyslanectva v Bratislave, ktorého úradníci rozhodovali o tom, či našinci môžu pricestovať do ich krajiny.
KOŠICE. Informácie o vízach nám v piatok zvestoval americký veľvyslanec na Slovensku a rodák zo Zemplína Vincent Obsitnik. Ako nám povedal počas svojej dovolenkovej zastávky v metropole východu, bezvízový "výhľad" je veľmi pozitívny.
"Predpokladáme, že by sa všetko malo vyriešiť do koncom septembra. Vtedy už budeme vedieť, aký je počet odmietnutých žiadostí o víza. Za minulý fiškálny rok ich počet predstavoval okolo 12 percent, ak sa to teraz zníži pod 10 percent, v čo dúfam, odpadne nám jedna z najväčších prekážok bezvízového režimu. Potom si už len počkáme na rozhodnutie našej vlády o zrušení víz pre tých, ktorí u nás strávia menej ako tri mesiace. Bežní turisti sa budú musieť pred cestou zaregistrovať cez internet a poskytnúť údaje o sebe. Obratom im príde, či spĺňajú podmienky a môžete k nám prísť bez víz. Celá procedúra tu bola aj predtým, teraz ju však už môžete urobiť doma cez počítač a nie na letisku. Toto opatrenie sme zaviedli v podstate preto, aby sme sa uistili, či niekto nie je namiesto turistu teroristom... Aj naďalej však zostane povinnosť mať víza pre všetkých, ktorí chcú v USA pracovať," tvrdí V. Obsitnik.
Gruzínsko a Irak sa podľa neho nedajú porovnávať
Amerického veľvyslanca sme sa spýtali aj na aktuálny vojnový konflikt o odštiepenecký región Južné Osetsko v Gruzínsku, kde niektorí pozorovatelia vyčítali USA pasivitu. "Nedá sa povedať, žeby sme sa len prizerali. My sme mnohokrát zdôrazňovali ruským predstaviteľom, že ich politika je neprípustná. Gruzínsko však nie je členom NATO, a tak do úvahy prichádza len diplomatické riešenie konfliktu. Dúfame, že sa zastaví ozbrojené násilie a vojská oboch krajín ustúpia za hranice pred vypuknutím vojny."
Podľa neho sa nedá porovnávať situácia v Gruzínsku s americkým útokom na Irak, ktorý viedol k zmene tamojšej vlády a poprave Saddáma Hussajna. "Irak ignoroval mnohé rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN a mali sme aj informácie o tom, že vyvíja zbrane hromadného ničenia, hoci sme ich potom nenašli."
S Bushom sa naposledy videl minulý rok
Aj napriek tomu, že V. Obsitnik je republikán, nechcel tipovať, ako dopadne prezidentský súboj medzi "jeho" Johnom McCainom a demokratom Barackom Obamom. "Ako diplomatovi mi to neprináleží. S najväčšou pravdepodobnosťou však súčasný smer zahraničnej politiky USA voči Slovensku zostane zachovaný."
Zaujímalo nás, ako terajší prezident sleduje situáciu na Slovensku. "S pánom prezidentom som sa videl naposledy pred mojím odchodom na Slovensko v decembri 2007. To, že nie sme osobne v kontakte, neznamená, že sa nezaujíma o dianie na Slovensku. Pravidelne posielam do Washingtonu 'reporty'."
Americký veľvyslanec si pochvaľoval spoluprácu našich krajín v hospodárskej oblasti, napriek tomu sa bude zasadzovať o jej zintenzívnenie. "Nedávno sme si robili prehľad, koľko amerických investícií prišlo na Slovensko od vyhlásenia samostatnosti. Došli sme k ohromujúcemu číslu 4 miliardy USD (82 miliárd Sk), čo je asi päťkrát viac, ako sme si pôvodne mysleli. Aj vďaka americkým firmám tu našlo zamestnanie okolo 50 000 ľudí."
Na východe bol so synom
V. Obšitník strávil záver uplynulého týždňa na rodnom východe so svojim druhorodeným synom (ten tu bol naposledy v roku 1979) a jeho rodinou. Ako nám prezradil, prešli Gemer, zastavili sa v Ochtinskej aragonitovej jaskyni, v kaštieli na Krásnej hôrke a Betliari. V piatok si pozreli centrum Košíc a navštívili tu aj jeho 89-ročnú tetu. Cez víkend ukázal veľvyslanec rodinke svoje rodisko v Moravanoch pri Michalovciach a zavítali aj do Adidoviec v okrese Humenné, kde vyrastal jeho otec a pochádza odtiaľ aj celá jeho rodina.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári