v roku 2013. Mnohí si totiž nevedia predstaviť, ako sa ošarpané budovy zmenia na centrá sídliskovej kultúry, malé divadlá alebo literárne kluby. Na tento zámer sa plánuje s investíciou 19 miliónov korún.
KOŠICE. Výmenníkové stanice boli postavené zhruba pred 40-50 rokmi na privádzanie teplej vody na sídliská. Ich technológia však značne pokročila a dnes sú tieto objekty čiastočne alebo úplne prázdne. V meste je ich skoro 160, ich prevádzkovateľom je mestský podnik Tepelné hospodárstvo (TEHO). Idea ich premeny na kultúrne body okraja (SPOTs) vyšla z fakulty výtvarných umení a projektový tím EHMK posunul pôvodnú myšlienku ďalej.
19 miliónov - 7 výmenníkov
Na prerobenie siedmich výmenníkov je určených 19 miliónov Sk. Michal Hladký, člen projektovej skupiny EHMK, vysvetľuje: „Testujú sa dva varianty. Prvý variant obsahuje stavebné úpravy, prerobenie takého modelu odhadujeme na 2,5-3 mil. Sk. Lacnejší variant výmenníka, ktorý treba len vymaľovať a vypratať, vyjde do 100 000 Sk. Ide o to, aby tu pod vedením odborníkov vznikol priestor pre obyvateľov mestských častí. Lebo ľudia chcú niečo spraviť, ale nevedia ako." Koncom júna sa začali aj stretnutia s obyvateľmi, kde majú priestor na pripomienky a názory. Hladký hovorí o prvých reakciách: „Boli veľmi pozitívne, najprv síce mali otázky, aké je to reálne. Ale toto nie sú žiadne nereálne vízie. V Česku funguje podobný princíp, ale nie konkrétne vo výmenníku, lebo to je extra košický nápad. Obyvatelia konkrétneho sídliska si budú môcť pretvoriť výmenník podľa svojich potrieb a predstáv." Staré výmenníky sa tak zrejme stanú priestorom pre umelecké a kultúrne aktivity, záujmové činnosti, stretávanie a komunikáciu.
Dizajnérsky kúsok
Kritika na tím EHMK smeruje k tomu, že namiesto investícií do nevyužívaných budov sa bude investovať do projektu výmenníkov. Hladký argumentuje: „Problémom sú majetkovoprávne vzťahy. My môžeme uvažovať len nad tým, čo je mestské a TEHO je mestská firma. Druhou rovinou je, že je to aj dizajnérsky kúsok, istá časť prezentačnej roviny. My nejdeme stavať nič nové. Nejde nám len o výmenník, ale aj jeho okolie." V pôvodnom projekte sa popri výmenníkoch spomínajú aj podchody pre chodcov. Hladký objasňuje: „Podchodom sa momentálne nevenujeme, bol to len nápad. Nemusí sa každý nápad, ktorý je na papieri, aj zrealizovať. Išlo o formu galérie alebo prezentáciu vizuálnych diel. Momentálne však máme veľa inej práce."
Okrem kultúrnej funkcie si dáva projektová skupina za cieľ vyvolať diskusiu o osude panelových sídlisk. „Nemôžeme mať veľké oči. Je to však jeden z projektov, ktorý bude pokračovať aj v prípade, ak Košice v súťaži o EHMK neuspejú. Naša idea je, že na sídliská treba dostať komunitný život, treba pracovať s ľuďmi. My to testujeme, nik iný to pred nami nerobil."
Experimentujeme
Výmenník je košický experiment, a keďže je spolufinancovaný mestom, je to aj experiment s mestskými peniazmi. Hladký to priznáva: „V podstate áno. Preto riešime pilotný testovací model. Uvidíme, ako sa osvedčí prvý a podľa toho budeme pokračovať. Prvým je spomínaný tzv. ružový výmenník na Ulici obrody. V rámci košickej kandidatúry na EHMK je najväčším investičným projektom Ostrov kultúry, nasleduje Kulturpark a Baňa Bankov." Celkové investičné náklady predstavujú 1,6 mil. eur. Mesto ako investor bude na projekte participovať 5 %, zvyšok bude hradený zo štrukturálnych fondov EÚ.
Hlavnou výzvou je pretrhnutá kultúrna tradícia
Hladký zdôrazňuje, že princíp košickej kandidatúry je naštartovanie procesu, aby občania sami mohli meniť veci. „Občianske povedomie na Slovensku a v zahraničí je neporovnateľné, máme pred sebou dlhú etapu. Ide o to, aby sa ľudia identifikovali s prostredím, v ktorom žijú. To, čo robíme, je len vrstva, ktorú vidno. Všetko ostatné je pod povrchom: systémové kroky, infraštuktúra, kultúrny manažment, vzdelanostná ekonomika. Celý projekt má dve hlavné pointy: priniesť kreatívny priemysel a participáciu občanov. Nová doba si žiada nové reakcie. Kultúrna tradícia bola, pretrhla sa a v súčasnosti treba na nej znova pracovať. Práca s ľuďmi je výzva." Podľa Hladkého osobného názoru je reálna šanca, že Košice v EHMK uspejú 95%. Prioritou je prezentácia kandidatúry, hodnotiaca komisia príde do Košíc 17. augusta. Okrem Košíc bojuje o zisk titulu EHMK Martin, Nitra a Prešov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári