Korzár logo Korzár Košice
Piatok, 18. jún, 2021 | Meniny má VratislavKrížovkyKrížovky

Pepa Vojtek: Svoj kabát nikdy neprezlečiem

Má jí motorovou, Děvky ty to znaj, Pohoda alebo Colorado - zrejme len máloktorý hudobný fanúšik nepozná najväčšie hity rockovej kapely Kabát. Tá

dlhodobo patrí medzi najúspešnejšie české skupiny, bez problémov dokáže vypredať športovú halu či štadión a ich cédečká sa v predajoch pravidelne dostávajú na "platinovú" hranicu. Už túto sobotu si nadupanú šou "Kabátov" budú môcť pozrieť aj účastníci festivalu Rock pod Sninským kameňom 2008. My sme sa s charizmatickým lídrom Kabátu a jedným z najvýraznejších hlasov českej rockovej hudby Pepom Vojtekom porozprávali po ich nedávnom koncerte na Šírava feste.

Pepo, je vám bližšia košeľa alebo kabát?

Skryť Vypnúť reklamu

- Mne je, samozrejme, bližší kabát. Košeľa sa dá prezliecť, ale ja kabát nikdy neprezlečiem!

Na východ republiky nechodíte veľmi často. Tento rok je výnimkou, absolvujete tu dva koncerty. Spomeniete si na nejaké zábavné zážitky, ktoré vás na východe postretli?

- Celkovo môžem povedať, že na rozdiel od nás je slovenské publikum živšie a ľudia na koncertoch prejavujú väčší temperament. A ja to musím dobre vedieť, lebo moja babka bola Slovenka a aj môj otec je pôvodom Slovák. Veľmi dobre si spomínam na jeden koncert v Bardejove, bolo to už ozaj pred pár rokmi. Tam nám zle postavili pódium a po tretej pesničke to bolo také rozkývané, že sme kvôli bezpečnosti museli ukončiť koncert. Nikomu sa síce našťastie nič nestalo, no fanúšikovia to nechceli pochopiť. Potom sme museli sedieť asi 1,5 hodiny v stane, lebo sa k nám dobýjali a chceli, aby sme pokračovali v koncerte, lenže my sme za to ozaj nemohli... Takže tam máme ešte resty a keď sa bude dať, chceme absolvovať už normálny koncert.

Skryť Vypnúť reklamu

Budúci rok oslavujete 20. výročie vzniku kapely. Vraj prestanete koncertovať, aby ste mohli v Prahe odohrať megakoncert, ako to pred dvoma rokmi urobil Elán a pred nimi bratia Nedvědovci.

- Je to možné, uvažujeme aj nad takouto možnosťou a verím, že sa nám to podarí. Keď to skúsili a vyšlo im to, snáď by to mohlo aj nám. Len problém bude s priestormi, lebo na Strahove by to už nebolo možné. Hľadali sme aj niečo iné, keďže tam je to v dezolátnom stave, snažíme sa, aby z toho dačo bolo, ale teraz ešte neviem povedať, či sa nám to splní.

Pripravujete ešte k niečo k okrúhlemu výročiu?

- To ešte presne nevieme, budúci rok máme v pláne natočiť nové CD a teraz by malo vyjsť DVD, kde bude zachytené naše turné k zatiaľ poslednému albumu Korida. Pokúsime sa to vydať ešte pred tým plánovaným veľkým koncertom v Prahe. Ak sa to všetko podarí, budeme len radi.

Skryť Vypnúť reklamu

Spomínate si ešte na vaše "garážové" trashmetalové začiatky?

- My by sme ten hudobný štýl nejako nešpecifikovali, hudbu sme si robili po svojom a nesnažili sme sa nikoho kopírovať. Samozrejme, že naša hudba vtedy bola o dosť tvrdšia ako teraz. To bolo len do prvej platne, keď sme sa rozhodovali, aký materiál tam bude, rozhodli sme sa, že chceme robiť presne takú muziku, akú cítime, že by sme mali. A vlastne robíme až doteraz.

Ale predsa len je viditeľný rozdiel v Kabáte napr. z čias vášho hitu Má jí motorovou a súčasnou tvorbou...

- To je samozrejmé, lebo sme skoro o 20 rokov starší. Teda len po fyzickej stránke, po duševnej sme naopak omladli a stali sme sa rozumnejšími... (úsmev) Musíme sa však viac udrživať v kondičke, lebo sám vidím, že telá nám naozaj starnú. Okrem toho robíme aj väčšie koncerty, čo je takisto nápor na našu kondíciu. Máme veľký podporný tím ľudí, ktorí chodia s nami na koncerty a musíme si na seba dávať pozor, aby sme nesklamali nielen ich, ale ani fanúšikov. Nemôžeme si dovoliť, aby sme na koncert prišli opití alebo sa naň vôbec nedostavili, to jednoducho nejde. Za ten čas sa z nás stali naozajstní profíci.

Niektorí fanúšikovia si však neodpustia kritiku na to, že ste sa za ten čas aj trochu skomercionalizovali...

- Na začiatku sme si ešte hľadali svoju parketu, no už prvý album jasne dokazoval, o čom chceme, aby bola naša hudba. Ale je jasné, že sa kapela vyvíja a vykryštalizovalo sa to do podoby, v akej teraz hráme. Ale keby sa nám to nezdalo, nedáme tú našu hudbu na platne. Toto je taký Kabát, aký má byť. Máme v repertoári tvrdšie, ale aj mäkšie skladby, hráme to, čo sa nám páči a nenechávame sa nikým a ani ničím ovplyvňovať.

Ak by ste sa spätne pozreli do minulosti, akú jednu vec vo svojej kariére by ste urobili inak ako vtedy?

- Čo sa týka bežného života v kapele, asi by sme sa snažili viac zabojovať o to, aby sme prerazili aj mimo Česka a Slovenska.

Minulý rok ste predsa boli na Eurovízii...

- Veď práve, celé to bolo také dosť čudné, škoda sa k tomu vracať. Skôr mám pocit, že v našich začiatkoch bol hlad po hudbe z východného bloku na západ od našich hraníc väčší. Dnes už to je jedno, speváci mladých kapiel vedia po anglicky, lebo sa ten jazyk na rozdiel od nás učili v škole. Aj preto sme v našich začiatkoch mohli viac tlačiť na pílu, aby nás naša gramofirma mohla viac presadzovať vonku. Ale musím uznať, že Kabát je dosť postavený na textoch a neviem, či by ten český humor ľudia vonku pochopili...

No najmä skladbu Zabili sme pašíka, kde spievate aj o tom ako pašík kvôli "hloupí jeternice dostal ránu do palice" by ozaj asi ťažko niekto pochopil...

- Hahaha, no to bola ozaj uletená pieseň a je dielom nášho basgitaristu Milana Špalka, ktorý nám píše všetky texty a vtedy bol asi na nejakej zabíjačke...

V Česku vás nedávno vyhlásili za najpredávanejšiu tamojšiu kapelu za posledných 15 rokov. Do vrecka ste strčili aj Daniela Landu, Lucku Bílú či Káju Gotta a keby sa taká štatistika robila na Slovensku, tiež ste na vrchných priečkach. Je to pre vás také zadosťučinenie za to, čo ste doteraz obetovali hudbe?

- Priznám sa, že nás to potešilo, keď ľudia kupujú naše cédečká a chodia na naše koncerty, lebo hudbu robíme predovšetkým pre nich. Takisto nás vždy tešia pohľady do rebríčkov, že nás kupujú aj napriek tomu, že sa naša hudba dá stiahnuť z internetu a napáliť. Zatiaľ nám to ale nevadí, lebo tá predajnosť je aj na české pomery veľmi úspešná a naozaj nás veľmi teší, že je o nás stále taký záujem, ako bol na začiatku nášho pôsobenia na scéne.

Chceli už nejakí vaši fanúšikovia, aby ste sa im podpísali na napálené CD?

- Skúšajú na nás už aj také veci... Ale až takú tragédiu z toho nerobíme, keď niekto na to nemá, aby si nás mohol kúpiť, tak je rád aspoň za to, že nás môže počúvať. Nemalo by sa to ale robiť.

Ozaj, počúvate aj nejaké kapely zo slovenskej pop-music?

- Na Zemplínskej šírave sme hrali hneď za Tublatankou, s touto kapelou sa veľmi dobre a už roky poznáme. Považujeme ich za stálicu vašej rockovej hudby. Priznám sa, že vaše novšie kapely ani nepoznám, lebo nemám na ne čas a pravdupovediac, ani naše nové nepoznám. Azda okrem Karla Gotta, ten je už na scéne ozaj dlho... (úsmev)

V českom bulvári sa však teraz omnoho viac píše o vašich (ex)manželkách ako o turné Kabátu alebo vašich pripravovaných hudobných aktivitách. Ako vnímate takýto záujem bulváru o vaše súkromie?

- Áno, naozaj to citlivo vnímam. To je, žiaľ, údel ľudí ako som aj ja, ktorí sú známejší vo verejnosti, že sa médiá zaujímajú aj o naše súkromie. Podľa mňa by za človekom mala byť najmä tá práca a až potom súkromie. Český bulvár je však taký nesolídny, pretože ich nezaujíma, čo kto robí, ale keď sa vám niečo nepodarí, hneď sú toho plné noviny. Ale to, že na naše koncerty príde aj 20 000 ľudí, to sa málokde dočítate. Trochu ma to mrzí, no už som si na to zvykol a našim médiám neodpovedám na otázky alebo telefonáty ohľadom súkromia. No oni si potom aj tak sami niečo vymyslia a už je to ozaj nechutné, mal by na to byť nejaký zákon, aby sa tomu zamedzilo.

Tak českým médiám nemusíte hovoriť nič, ale nám môžete... Takže ako to je, naozaj sa rozvádzate s manželkou Libušou?

- Áno, toto je pravda. Všetko s ňou ohľadom týchto záležitostí sme už dávno vyriešili, ale náš bulvár to neustále rozoberá a umelo nafukuje.

Hovorí sa, že dôvodom rozvodu s Libušou je to, že ste zamilovali do jej najlepšej kamarátky a kolegyne Jovanky, s ktorou žijete. Ak si zoberiete aj ju, bude to už vaša tretia svadba.

- Zatiaľ som bol ženatý dvakrát a nevidím potrebu dokazovať si ďalším manželstvom, že ten pár zostane spolu už naveky. Fakt nie je podstatné, či má človek na ruke ten prsteň a povie si áno v kostole alebo dakde na úrade. Potom sa môžu zmeniť nejaké veci a zrazu zistíte, že si jednoducho nerozumiete a musíte ísť od seba preč. A o to je to potom horšie, keď ste zviazaní nejakou zmluvou, papierom alebo prsteňom. Ak sa dvaja ľudia majú radi, nech sú spolu, ale načo sa až takto viazať.

Čiže po tých skúsenostiach asi u vás platí, že najlepšie manželstvo je žiadne manželstvo?

- Netvrdím, že nie, lebo poznáte to, nikdy nehovor nikdy. Teraz si človek musí odpočinúť od všetkých tých súkromných problémov, ktoré v poslednom čase nastali. Budeme trochu cestovať a žiť.

Fanúšičky vám teraz nepíšu viac listov alebo mailov, keď vedia, že onedlho budete opäť slobodný?

- Hahaha, pozrite, my sme tým fanúšičkám z publika nikdy nedali veľký priestor na to, aby sa dostali bližšie k nám. Bohužiaľ, mňa vidieť viac ako zvyšok kapely, ale do súkromia si ich naozaj nepúšťame. Nerozdávame telefónne čísla alebo maily na počkanie. Maximálne sa s nami môžu odfotiť po koncerte, ale to je tak všetko. Máme určité hranice a tie dodržiavame.

Profil

n Josef "Pepa" Vojtek sa narodil 21. júna 1965 v Tepliciach.

n Vyučil sa za opravára telefónov, spoluzakladal kapelu Kabát, z ktorej sa stala nejúspešnějšia česká kapela deväťdesiatych rokov a súčasnosti. Celkovo vydali tucet albumov.

n Z prvého manželstva má syna Josefa, zo vzťahu s herečkou Sabinou Laurinovou má dcérku Valentýnu.

n Zo zatiaľ ešte nerozvedeného manželstva s Libuškou Vojtkovou syna Matyáša, v súčasnosti žije s milenkou Jovankou.

n Žiari aj ako muzikálová hviezda, keď si zahral v Krysařovi, Hamletovi, Galileovi, či Troch mušketieroch alebo Angelike a Golemovi.

n Zahral si aj vo filme Ako se krotia krokodíly.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame
 2. Zázračná škola so zelenou strechou
 3. Blíži sa leto a s ním aj zvýšené utrácanie peňazí našimi deťmi
 4. Ako sa v lete správne starať o citlivú detskú pokožku?
 5. Dovolenka v Chorvátsku: stavte na overenú a obľúbenú klasiku
 6. Crème de la crème po slovensky
 7. Je lepšie zobrať si rozkladateľný obal alebo vytriediť plastový?
 8. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku
 9. Po Slovensku na motorke
 10. Jablone prinesú ovocie v podobe komfortného bývania
 1. Posledné dni nešťastnej Anny Boleynovej
 2. Čo všetko je potrebné vedieť o ochrane očí počas leta
 3. Granátové jablko prekvapí vás chuťou i aktívnymi látkami
 4. Dovolenka v Chorvátsku: stavte na overenú a obľúbenú klasiku
 5. Ako sa v lete správne starať o citlivú detskú pokožku?
 6. Driverama má strategické partnerstvo s nemeckým Stop + Go
 7. Správna strava po tréningu: Siahnite po 100 % smoothie a šťavách
 8. Zázračná škola so zelenou strechou
 9. Čučoriedky - dokážu ochrániť váš zrak?
 10. Crème de la crème po slovensky
 1. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni? 27 660
 2. Stačí mi elektromobil? Pozreli sme sa, ako je to s dojazdom 11 721
 3. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi 9 233
 4. Je lepšie zobrať si rozkladateľný obal alebo vytriediť plastový? 7 579
 5. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame 7 216
 6. Po Slovensku na motorke 6 263
 7. Developer Slnečníc postaví bývanie pri lese. S bazénom aj fitkom 5 286
 8. Ako sa z nenásytných Bödörovcov stal symbol oligarchie 5 036
 9. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020? 4 974
 10. Dovolenka v Chorvátsku: stavte na overenú a obľúbenú klasiku 4 022
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Minister životného prostredia (MŽP) SR Ján Budaj (druhý vľavo) a premiér SR Eduard Heger (tretí vľavo) počas tlačového brífingu pri vodnej nádrži Ružín I.

Pri Ružíne podpísali memorandum.


SITA 1 h
Martin Dúbravka dostáva gól z penalty v zápase Slovensko - Švédsko na ME vo futbale (EURO 2020 / 2021).

Jediný gól zápasu padol z penalty.


Sportnet a 1 ďalší 7 h
Pri štvrtkovom požiari sa našťastie nikto nezranil, materiálne škody by mali podľa prvotných odhadov dosiahnuť okolo 500-tisíc eur.

Minister Lengvarský prisľúbil pomoc.


a 1 ďalší 6 h
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Irena Matová počas pojednávania.

V kauze ostala jedna obžalovaná obeť.


3m
Znížiť regionálne rozdiely v očkovaní môže aj otvorenie čakárne pre deti nad 12 rokov. Čaká ich v nej už vyše desaťtisíc.

Regionálne rozdiely v očkovaní spôsobuje najmä dostupnosť vakcín.


16. jún
Ilustračné foto.

Naučili ste sa počas pandémie novú zručnosť?


14. jún
Marek Hamšík v zápase Slovensko - Švédsko na ME vo futbale (EURO 2020 / 2021).

Slováci prehrali so Švédmi gólom z penalty.


Pavol Spál 6 h

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop