Naša účasť na svetovom šampionáte
je v juhoamerických rukách
Srdce slovenského vodnopólového fanúšika krvácalo, keď naša mužská reprezentácia na nedávnych majstrovstvách Európy v Malage kráčala od jedného historického debaklu k druhému. Aspoň o malú reputáciu čiapočiek s nápisom SVK sa o niekoľko dní neskôr pokúsili naši kadeti (reprezentácia do 17 rokov) na kontinentálnom šampionáte v srbskom Belehrade.
Aj keď cieľ, skončiť do ôsmeho miesta, a tým sa kvalifikovať na budúcoročné majstrovstvá sveta, o chĺpok minuli, zverenci košického trénera Szabolcsa Eschwiga-Hajtsa naznačili, že s budúcnosťou slovenského vodného póla to nemusí byť až také tragické. "Chceli sme sa prebojovať do prvej osmičky, ale ani konečné desiate miesto nie je na zahodenie," tvrdí tréner. "Najmä preto, že v konečnom poradí boli za nami také družstvá, ako Rusi alebo Nemci, ale aj Slovinci či Turci, kde je vodné pólo na výraznom vzostupe. Umiestniť sa pred takými vyspelými krajinami nás veľmi teší. V základnej skupine sme boli podľa očakávania druhí, a vedeli sme, že v ďalšej fáze, keď sa bude bojovať o prvú osmičku, narazíme buď na Slovincov, alebo Francúzov..."
Naši mladíci dostali Francúzov, a zápas sa spočiatku vyvíjal v ich prospech, keď ešte v tretej štvrtine mal galský kohút hrebienok naklonený na stranu, lebo prehrával 5:6. "Potom však do hry vstúpili rozhodcovia (pískali Holanďan Reemnet a Grék Vassiliou - pozn.red.), a vo zvyšnej časti zápasu bol pomer vylúčených hráčov 0:7 v náš neprospech. Prvé štyri oslabenia sme ešte prestáli bez inkasovaného gólu, ale odolávať súperovi donekonečna sa nedalo. Po tretej štvrtine bol stav vyrovnaný 6:6, ale z troch presiloviek v poslednej štvrtine Francúzi dve využili a odišli nám na dva góly. Ten tlak psychicky nezvládol náš hráč Gergely Magyar, a udrel súpera päsťou do tváre, za čo bol vylúčený do konca stretnutia bez náhradníka."
Francúzi sa radovali z vydretého a nie celkom zaslúženého víťazstva 10:8, a Slováci, namiesto bojov o semifinále, museli sa uspokojiť s miestenkou do skupiny o 9. až 16. miesto. "V prípade víťazstva nad Francúzmi by sme hrali proti Maďarom, s ktorými by sme asi nemali žiadnu šancu na úspech, ale mohli sme reálne zabojovať aspoň o siedme miesto na majstrovstvách Európy," ľutuje slovenský tréner neúspech v kľúčovom dueli celého turnaja.
Po víťazstvách nad slabučkým Poľskom (13:6) a silným Slovinskom (13:8) dostali jeho zverenci možnosť pobiť sa s Holanďanmi o stále ešte lichotivú 9. priečku na európskom rebríčku. "Oranjes" však boli už nad sily mladého slovenského kolektívu. "Ani toto stretnutie sme nezačali najhoršie, no v druhej štvrtine, za stavu 2:2, sme nevyužili tri vyložené gólové šance, keď sme súperovi mohli odskočiť na rozdiel dvoch-troch gólov. Potom opäť začali úradovať rozhodcovia. O tom, ako pískali, svedčí aj fakt, že my sme mali štrnásť vylúčených, kým Holanďania iba piatich, nevraviac o pokutových hodoch. Ale tu to bolo trochu iné ako v zápase s Francúzmi, lebo príležitosť rozhodnúť zápas sme dostali. Pod našu prehru sa však už podpísala aj únava z náročného programu."
Malým výkričníkom za dobre odohraným turnajom je iba "világoš" 1:14 v základnej skupine od Chorvátov. Ale tréner Eschwig-Hajts má pre tento výpadok vysvetlenie. "Vedeli sme, že proti nim nemáme šancu na dobrý výsledok, preto sme sa snažili hrať trochu takticky. Najmä inkasovať čo najmenej, lebo Turci od nich dostali 24 gólov, a Poliaci iba o gól menej. Aj preto to nebolo pre nás výsledkovo najhoršie. Mohli sme však dať viac gólov, lenže nedokázali sme využiť presilovky. Naopak, dvakrát pri nich skóroval náš súper," nemohol byť tréner spokojný s hrou proti jednému z favoritov šampionátu.
"Najlepší výkon podalo naše družstvo proti Slovinsku a Turecku. Chlapci bojovali až do poslednej chvíle, s kondíciou nemali žiadne problémy. Môžem povedať, že je to dosť silná hráčska generácia, a keď v príprave dostane väčší priestor na konfrontáciu so svetovou špičkou, môžu z nej vyrásť aj hráči pre mužskú reprezentáciu. Práve v tej príprave na vrcholné podujatia sa so špičkovými mužstvami nemôžeme porovnávať, veď my sme pred európskym šampionátom v Belehrade odohrali iba štyri medzištátne zápasy..." ťažká si slovenský kormidelník.
V otvorenej päťdesiatke plaveckého komplexu Banjica sa spoliehal najmä na svojich klubových zverencov z ŠKP Košice. V trinásťčlennom kolektíve ich mal osem, päť hráčov z košického Športového gymnázia (Ľudovíta Kozára, Mareka Molnára, Sebastiána Nagya, Gergelya Magyara a Tomáša Kostelníka) a troch ich spoluhráčov z ŠKP (kapitána Filipa Kšiňana, Miroslava Miklodu a Andreja Kašpera). "V domácej súťaži sa družstvu ŠKP nedokázali súperi ani len priblížiť, ligu vyhralo bez prehry, preto sa nemožno čudovať, že aj v reprezentácii bola prevaha Košičanov. Veľmi rád by som tam zobral nejakého dobrého hráča z Novák či Bratislavy, keby takí boli... Za dobrý výsledok na majstrovstvách Európy vďačíme aj spolupráci s tunajším Športovým gymnáziom, ktoré malo v našom tíme päťnásobné zastúpenie. V úvode turnaja sme sa však museli zaobísť bez jedného z nich, Marka Molnára, ktorý tam chytil nejakú virózu, a po prvom zápase ďalšie tri vynechal. Tento obranca nám citeľne chýbal, pretože je to aj dobrý strelec z diaľky. Strelecky sa tak najviac darilo Nagyovi, ktorý skóroval trinásťkrát, Magyar a Polovic z Komárna dali po jedenásť gólov, Kšiňan desať."
Na európsky trón v kategórii kadetov zasadli v Belehrade Maďari. "Ktorí dokázali to, čo sa nám nepodarilo. Napriek tomu, že ich rozhodcovia vylučovali každý druhý útok, a proti Chorvátom v semifinále bol pomer vylúčených 7:17 v ich neprospech, vedeli sa s tým vysporiadať, vyhrali 12:10 a postúpili do finále. Tam urobili krátky proces s domácimi Srbmi, keď po troch štvrtinách viedli už 11:1. Vo štvrtej trochu poľavili, ale aj tak zvíťazili jasne o šesť gólov. Začali turnaj trochu nenápadne, ale napokon boli jednoznačne najlepší."
Postup na budúcoročné majstrovstvá sveta juniorov (v chorvátskych mestách Split a Šibenik) malo z Belehradu zaistených osem družstiev. Keďže organizátor svetového šampionátu, Chorváti, skončili na treťom mieste, postupovalo aj deviate - Holanďania. A Slovákom zostala v rukách iba vizitka - prvý náhradník. "Išli by sme tam iba v prípade odrieknutia niektorého z juhoamerických tímov, Venezuely, Kolumbie či Mexika. Je celkom možné, že sa tak stane. Ja tomu verím, lebo táto generácia hráčov by si účasť na majstrovstvách sveta zaslúžila," tvrdí jej tréner.
Bohuš MATIA
Autor: Baran
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári