Po kontrole hygienikov môže nespôsobilý
brigádnik "zacvakať" až 50 tisíc korún
Prevádzka rýchleho občerstvenia využívajú kupujúci po celý rok. V lete ku klasickým, hlavne na kúpaliskách a pri vodných plochách sezónne, pribúdajú sezónne, zväčša ako stánky. Kúpiť si v nich môžeme hot - dog, opekanú klobásu, hranolky, kávu, prípadne alko a nealko. Veľký výber nemôže byť, pretože priestorové podmienky sú v nich dosť obmedzené. Zato riziko prípadnej nákazy pomerne veľké. Stihli už zistiť hygienici, i keď leto momentálne nie je vôbec pravým letom, niektoré prehrešky? V čom konkrétne, pýtame sa vedúcej odboru hygieny výživy Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Košiciach MUDr. Margity Kaplanovej.
"Počas júla sme veľa možností kontrol nemali, kvôli nepriazni počasia boli prevádzky zväčša zatvorené," vraví MUDr. Kaplanová. "Tam, kde sme už boli, preverovali sme okrem iného spôsob manipulácie s čerstvými i mrazenými surovinami. Či napríklad obchodníci nezmrazujú tie potraviny, ktoré dostali v nezmrazenom stave, či opakovane nezmrazujú už raz rozmrazené potraviny, či do mrazu nedali nepredané pokrmy a aké majú postupy pri rozmrazovaní. Nedodržanie predpísaných technologických a pracovných postupov môže byť vážnym rizikom narušenia zdravotnej bezpečnosti pripravovaných a predávaných pokrmov a potravín." Tým aj rizikom ohrozenia zdravia.
"Vlani sme práve okolo zmrazovania a rozmrazovania niekoľko takýchto prípadov zistili v zariadeniach v prímestskej oblasti a v okrese Košice okolie. Priamo v meste nie. Toto leto sme ešte žiadnu prevádzku nemuseli zatvoriť, ale pokuty sme už, za osobnú hygienu, uložili v zariadení pri Jazere." V stánkoch s rýchlym občerstvením občas tiež pozabudnú, že si pokrmy nesmú vopred predpripraviť. Aj pri predpríprave, teda rozpracovaní surovín, sú stanovené dôležité požiadavky na teplotu a čas, aby sa mikroorganizmy nepomnožili.
Zákazníci sa pomerne často sťažujú tiež na chýbajúce záchody pri takýchto stánkoch. Majú pravdu, norma hovorí, že od miesta, kde sa jedlá a nápoje na priamy konzum predávajú, mali by byť sociálne zariadenia pre konzumentov dostupné do vzdialenosti najviac 100 metrov. K povinnostiam obchodníkov patrí aj udržiavanie poriadku okolo stánku a ich napojenie na pitnú vodu.
Častým obrazom leta je zamestnávanie brigádnikov a otázky klientov, či vedia dodržiavať stanovené hygienické pravidlá. "Mali by. Podľa momentálne platného zákona každý, kto sa, i keď len na dva - tri mesiace rozhodne zamestnať v potravinárskej prevádzke, musí spĺňať osobitné požiadavky. Jednou z nich je požiadavka odbornej spôsobilosti. Tá sa preukazuje buď príslušným vzdelaním alebo osvedčením o spôsobilosti na vykonávanie potravinárskej činnosti. Osvedčenie vydáva na základe žiadosti o preskúšanie a úspešne vykonanej skúške pred komisiou regionálny úrad. Uplatňujeme tiež požiadavku zdravotnej spôsobilosti zamestnanca, teda zhodnotenie zdravotného stavu ošetrujúcim lekárom, na základe ktorého sa brigádnikovi vydá alebo nevydá zdravotný preukaz".
Tí, ktorí nie sú spôsobilí, napriek tomu sa odvážia predávať a kontrola ich prichytí, môžu dostať na mieste pokutu do výšky 3 000 Sk, v správnom konaní dokonca do 50-tisíc Sk. "Postih je logický. Ten, čo sadne za volant, musí mať vodičské oprávnenie. Ten, ktorý vyrába potraviny, pokrmy a manipuluje s nimi, musí byť odborne spôsobilý."
Na záver ešte jedna poznámka vedúcej odboru. Zamestnanci ich regionálneho úradu verejného zdravotníctva nechodia na kontroly len počas "pracovného času". Na stánky poskytujúce rýchle občerstvenie sústreďujú v letných mesiacoch pozornosť aj cez víkendy.
Alžbeta LINHARDOVÁ
Autor: tim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári