Korzár logo Korzár Košice
Pondelok, 21. jún, 2021 | Meniny má AlojzKrížovkyKrížovky

Čarokruhy

Sex musí byť riadený v rámci biologického rytmu človeka, tvrdí cvičiteľka jogy Dr. Klára HodničováAk si žena neodžije eros v živote,negatívne sa

Sex musí byť riadený v rámci biologického rytmu človeka, tvrdí cvičiteľka jogy Dr. Klára Hodničová

Ak si žena neodžije eros v živote,

negatívne sa to odrazí na jej zdraví

Pojem láska zahŕňa tri stupne: eros, filia a agapé. Tieto slová sú gréckeho pôvodu, každé z nich má inú hodnotu. Eros je láska medzi mužom a ženou, ktorá sa nerodí z mysle a vôle, ale istým spôsobom je človeku daná a presahuje ho. Filia je vyšší stupeň, to je láska priateľská, znamená dávam a milujem, dostávam a som milovaný. Agapé je najvyšší stupeň lásky, láska obetavá, nesebecká, bratská. Láska, ktorá dáva a nečaká, aby dostala, rozdáva sa. Pojmy eros, filia a agapé sa nachádzajú aj v Svätom písme. O tom, ako sa tieto stupne lásky prejavujú vo vzťahu medzi mužom a ženou sme sa porozprávali s Dr. Klárou HODNIČOVOU, cvičiteľkou jogy, meditácií a pozitívneho myslenia.

Skryť Vypnúť reklamu

Eros je základ materiálny, môže sa zmeniť tiež na sexualitu, vybičovanie energií bez citov. Ak tam nie je prítomná filia, vzťah medzi mužom a ženou je animálny, živočíšny, na druhej strane energia filia je takmer stopercentne priateľská, ale v každom jednom z týchto stupňov je náznak sexuality, prejavenej alebo neprejavenej.

"Vo filii sa môže partner prejaviť iba vtedy, ak sú na to podmienky z oboch strán. Tretia kategória agapé, je bezhraničná oddanosť Bohu, Univerzu, v ktorom je zrnko filie i erosu. Typickým prejavom agapé je svätý František z Assisi alebo svätá Klára či Hildegarda, ktoré milovali Boha, v tejto láske bol aj prvok erosu, ktorý sa neprejavil na fyzickej úrovni. Aj v tantra joge je dobre podchytená táto energia, v samotnom telesnom akte sa nachádzajú všetky tri prvky. Partneri praktizujúci tantru , majú erotické, sexuálne zážitky a pri vedomom sexe sú zastúpené všetky tieto tri stupne. V bežnom živote u ľudí obyčajne prevláda eros, filia tam nie je prítomná, lebo zväčša muž nehľadí na potreby manželky, presadzuje si len svoje. Preto mnoho žien sexuálne neuspokojených prechádza veľkým utrpením a niektoré nakoniec sa vzdajú telesného spojenia a vyznávajú agapé," povedala Dr. Klára Hodničová a uviedla príklad.

Skryť Vypnúť reklamu

Istá vydatá dáma praktizovala skrytú, nekonvenčnú prostitúciu v zahraničí. Manžel ju sexuálne nepriťahoval, mala k nemu súrodenecký vzťah. Manželstvo bolo bezdetné, žena dlhý čas žila v cudzine, nakoniec sa k mužovi vrátila. "Prevládal u nej prvok filia, eros neexistoval. V takomto vzťahu žili niekoľko rokov. Medzitým manžel nachádzal sexuálne uspokojenie mimo manželstva, dokonca sa z tohto vzťahu narodilo dieťa. Manželka to tolerovala a doslova sa vrhla na agapé, teda vzdala sa sexuálneho života a najväčšou doménou, dokonalosťou sa stal pre ňu Boh, kde má všetko, teda zastúpené všetky tri prvky."

Pri agapé môže človek zažiť aj orgazmus, nepotrebuje telesný kontakt, mnohokrát panny pri vrúcnej modlitbe ani nevedeli, čo sa s nimi robí. Manželstvo tejto dámy založené na priateľstve, teda filii, funguje dodnes. Muž žije na dve strany, plní si svoje povinnosti vo vzťahu k dieťaťu, ale aj k svojej žene.

Skryť Vypnúť reklamu

V ďalšom prípade sme sa dozvedeli o pani Valérii, ktorú v detstve znásilňoval otčim, z čoho vznikli jej psychické traumy a dlho sa nevedela s touto skutočnosťou vyrovnať. Dnes je vydatá, má peknú rodinu, ale je silne sexuálne založená, sex potrebuje denne k svojmu životu. Na druhej strane jej bežný život, celé vnímanie sexu, je spojené s duchovnom. Pocítila potrebu aj duchovne, emočne sa rozvíjať. Je veľmi nábožensky založená. Boha vníma ako všadeprítomného, akceptuje aj ezoteriku a všetko, čo s tým súvisí. S manželom sú silne naviazaní v erose, ale sú aj veľkí priatelia, teda prítomná tam je aj filia. Hodiny, v akomkoľvek čase, vedia hovoriť o svojich problémoch, pocitoch, emóciách, záujmoch. Neskôr pani Valéria začala chápať aj agapé, všetky možnosti duchovného rozvoja a orientovala sa naň. Zistila, že existujú aj iné veci medzi nebom a zemou, ktoré dávajú človeku duchovný rozmer.

"Toto je typicky príklad, keď sú všetky prvky eros, filia, agapé v harmónii. Dôležité je tak ako aj v tantra joge, aby sme sex mali organizovaný. Tak ako má človek svoje biologické hodiny, tak existujú aj sexuálne hodiny. Teda nie ráno o tretej či šiestej ako zvieratko, ale sex musí byť riadený v rámci biologického rytmu človeka. Ak sa rytmus porúša, transferom sa to prenáša do každodennej činnosti človeka."

V treťom prípade u ženy silne prevládala filia. Partner ju svojím správaním nemotivoval, naopak, eros bol potláčaný, napríklad aj tým, že manželke už v začiatkoch spolunažívania vyhradil určitý deň a hodinu na sexuálne radovánky, čím potláčal jej podvedomú sexuálnu túžbu. Žena si želala, aby eros a filia boli v harmónii, ale nestalo sa tak, eros bol potlačený. Ak žena nemá žiadnu sexuálnu skúsenosť a mužská energia je surová, neakceptuje potrebu erosu ženy, vypestuje sa k partnerovi len vzťah filia, ktorý postupne zanikne. Žena si buď nájde iný vzťah alebo sa orientuje len na agapé, teda orientuje sa na duchovno, na prácu.

"Ak si však žena neodžije svoj eros v živote, niekde sa to musí negatívne odraziť. Vznikajú choroby ženských orgánov, cysty, myómy, pretože tie energie sú živé a keď sa netransformujú a neeliminujú, prejavia sa ako stojaté vody a potom vznikajú choroby. Ženské lono môžeme prirovnať k nádobe, do ktorej prichádza mužská energia a spolu so ženskou energiou sa môže eliminovať alebo transformovať na emócie a môže vyústiť až do agapé. Ak však u ženy nie je dostatočne naplnená filia, vzniká frigidita ženy a žena bude celý život s takým partnerom trpieť, navyše, vzniknú zdravotné problémy, ktoré budú pretrvávať dovtedy, kým si ich na fyzickej úrovni nevyrieši. Ak bude mať odvahu, prostredníctvom filia si nájde partnera a vznikne eros. Žena bude spokojná a šťastná. Agapé tu nevznikne," zdôraznila cvičiteľka jogy.

Pani Mária nemala záujem o sex, odmietala muža, stala sa frigidnou, s manželom sa rozviedli. Potom ochorela, podstúpila gynekologickú operáciu. Neskôr si našla partnera, s ktorým zažívala eros i filiu. Boli výborní priatelia, eroticky si rozumeli. Potlačovaná sexuálna energia v minulosti spôsobila u ženy frigiditu, ale dostala sa z toho. Ak žena vo vzťahu s partnerom prežíva len tieto dva prvky, túži mať aj agapé, ktoré môže zažiť napríklad pri pôrode dieťaťa.

"Eros, filiu i agapé môžeme vyjadriť trojuholníkom tak, že na ľavej strane máme eros, teda striktnosť, racionalitu, obmedzenosť, na pravej strane trojuholníka filiu, priateľstvo, oddanosť a na vrchole trojuholníka agapé. V každom jednom prvku sa nachádza zrniečko ďalšieho. Záleží len od človeka, či si tieto skutočností uvedomí a naučí sa s nimi pracovať," povedala na záver Klára Hodničová.

Človek nikdy ochorie preto, že hlúpne a upadá

Nepoddávajte sa vlastnej lenivosti

Lenivosť je jedna z najhlúpejších chýb človeka. Je to stav duše, keď sa jedinec usiluje o pokoj. Avšak pri stave pokoja si naň mnohí začíname zvykať a dokonca si ani nevšimneme, že sa dostávame do dlhodobého a večného pokoja.

Absolútny pokoj však nie je nič iné, ako smrť. Ak sa organizmus človeka nachádza v stave dlhodobého pokoja, človek začína pomaly slabnúť a upadať vo všetkých smeroch. Cievy sa zužujú, výmena látok sa narúša, nánosy sa začínajú v tele hromadiť na bunkovej i nebunkovej úrovni vo všetkých orgánoch i systémoch, najmä v črevách. Človeku sa zvyšuje hmotnosť a ubúdajú mu životné sily. Tak pracuje mechanizmus sebazničenia spustený ľudskou lenivosťou. Všetky choroby nášho tela sú logickým pokračovaním choroby nášho intelektu, je potrebné vedieť, že veľa spánku škodí, to je sebazničujúci faktor pre človeka rovnako ako prejedanie sa.

S vekom sa zdravie môže aj zlepšovať, hlásal znamenitý americký vedec Paul Bregg, ktorý zomrel 93-ročný pri nešťastnej udalosti, keď surfoval. Do tridsiatky sa pohyboval medzi životom a smrťou, býval často chorý. Pri pitve sa ukázalo, že mal srdce ako dvadsaťročný mladík. Do vysokého veku bol fyzicky i psychicky aktívny. Mnohí, najmä starší ľudia sa domnievajú, že hlúpnu preto, lebo starnú a sú chorí. Nevedia, že platí zákon, ktorý hovorí, že človek ochorie preto, že hlúpne a upadá. A hlúpne preto, lebo sa poddáva vlastnej lenivosti a ďalším deštruktívnym povahovým rysom. Východisko je jediné obroda vlastných síl vôle a ducha.

Rozumejú lepšie zvieratám a rastlinám ako ľuďom

Úlohou elementálov je

ochraňovať matku Zem

Vtelení elementáli sú skupinou "pozemských anjelov", ktorí sú na Zemi preto, aby nám pomáhali. Sú to ľudia, pochádzajúci z ríše elementálov, kam patri aj víly, škriatkovia, elfovia či leprechauni.

Často mávajú bielu pleť, hrdzavé vlasy, svetlé oči. Vtelení škriatkovia vyzerajú ako na obrázku detských knižiek, majú podobné telá i tváre. To isté platí aj o inkarnovaných elfoch či leprechaunoch. Vtelené víly sú väčšinou štíhle ženy s pružnými telami, stredného až vysokého vzrastu. Je vzácne vidieť drobnú alebo obéznu inkarnovanú vílu. Elementáli obyčajne nosia šaty, ktoré považujeme za charakteristické pre ich druh. Inkarnovaní leprechauni sa obliekajú do šiat zelenej farby a dávajú prednosť pohodlným topánkam. Vtelené víly volia splývavé, priesvitné šaty. Inkarnovaných škriatkov vidíme v jednoduchých odevoch, podobných, aké nosia mnísi alebo rehoľníci.

Životnou úlohou elementárov je ochraňovať matku Zem. Najlepšie sa hodia na prácu, ktorá je spojená s pobytom vo voľnej prírode, sú šťastní, keď môžu učiť deti láske a rešpektu k prírode, zvieratám a planéte Zem. Mnohí sú hanbliví a samotárski. Inkarnovaní elementári sa dokážu dobre sústrediť a túto schopnosť zúročiť aj v reálnom živote. Môžu si zhmotniť obrovské bohatstvo, keď naň upnú svoju myseľ. Tí, ktorí sa oddávajú pesimizmu, si môžu zhmotniť problémy s chudobou.

Môže spôsobiť pálenie očí, búšenie srdca i nespavosť

Elektrosmog vytvára negatívnu klímu

Elektrifikácia priniesla človeku veľkú pomoc a úľavu, na druhej strane nadmiera najrozličnejších elektrických a elektronických prístrojov, počítačov, rôznych lámp, elektrických káblov, mobilných telefónov a podobne, vyvoláva svojím elektromagnetickým žiarením v okolí negatívnu elektroklímu, nazývanú elektrosmog.

V budovách sa navyše môžu siločiary magnetických polí rôzne pretínať, ohýbať a zosilovať pôsobením rôznych kovových potrubí, vodovodných armatúr či armovacích prútov v železobetóne. I žiarenie vonkajších zdrojov ako radarov, transformátorov alebo satelitných antén môže prenikať do bytov a zhoršovať tak elektroklímu. A tu platí úmera: čím dlhšia je vlnová dĺžka a čím nižšia je frekvencia elektromagnetických vĺn, tým ľahšie prenikajú stenami domov. U niektorých senzitívnych ľudí vyvoláva takéto prostredie negatívne telesné reakcie, ako je pálenie očí, búšenie srdca, nevoľnosť, poruchy spánku. Pri dlhodobom pôsobení môže nastať trvalé poškodenie zdravia, alergie, oslabenie imunity a nádorové ochorenia.

V súčasnosti je človek natoľko obklopený elektromagnetickým žiarením, že eliminovať ho úplne sa nedá. Napriek tomu je v silách jedinca obmedziť negatívne pôsobenie elektrosmogu a aspoň čiastočne chrániť svoje zdravie. Docielime to tak, keď spotrebič, ktorý nie je v prevádzke, odpojíme zo siete. Privádzajúce káble používame čo najkratšie a vedieme ich najkratšou cestou k spotrebiču. Obmedzíme nosenie mobilných telefónov a laptopov pri sebe, z nočného stolíka odstránime elektrobudík, kovovú posteľ a drôtenku nahradíme drevenou posteľou a matracami z prírodných materiálov. Halogénové alebo úsporné žiarovky vymeníme za klasické a na televízor sa pozeráme z bezpečnej vzdialenosti. Počítačový monitor by mal byť tienený podľa normy, najlepší je LCD monitor, ktorý je síce mnohokrát drahší, ale zdraviu neškodí. A čo najmenej sa zdržiavajme v miestnosti s klimatizáciou.

Pripravila: Malva POKORNÁ

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Kde sa dá elektromobil nabiť a za koľko? Veľký prehľad nabíjania
 2. Developer Slnečníc postaví bývanie pri lese. S bazénom aj fitkom
 3. Ako ochrániť svoje peniaze pred infláciou
 4. Výber auta na lízing môže byť slobodnejší, ako ste si mysleli
 5. Regeneračný spánok s ideálne podopretou chrbticou
 6. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku
 7. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame
 8. 15 otázok o separovaní. Minimálne na jednu nebudete vedieť odpovedať
 9. Dovolenka v Chorvátsku: stavte na overenú a obľúbenú klasiku
 10. Ako sa v lete správne starať o citlivú detskú pokožku?
 1. Legislative intention - recodification of the corporate law
 2. Ako ochrániť svoje peniaze pred infláciou
 3. Výber auta na lízing môže byť slobodnejší, ako ste si mysleli
 4. Kde sa dá elektromobil nabiť a za koľko? Veľký prehľad nabíjania
 5. Posledné dni nešťastnej Anny Boleynovej
 6. Čo všetko je potrebné vedieť o ochrane očí počas leta
 7. Granátové jablko prekvapí vás chuťou i aktívnymi látkami
 8. Dovolenka v Chorvátsku: stavte na overenú a obľúbenú klasiku
 9. Ako sa v lete správne starať o citlivú detskú pokožku?
 10. Driverama má strategické partnerstvo s nemeckým Stop + Go
 1. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni? 28 682
 2. Stačí mi elektromobil? Pozreli sme sa, ako je to s dojazdom 12 485
 3. Je lepšie zobrať si rozkladateľný obal alebo vytriediť plastový? 8 161
 4. Dovolenka v Chorvátsku: stavte na overenú a obľúbenú klasiku 7 701
 5. Po Slovensku na motorke 6 771
 6. Developer Slnečníc postaví bývanie pri lese. S bazénom aj fitkom 5 405
 7. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku 4 937
 8. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame 4 789
 9. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi 3 552
 10. Crème de la crème po slovensky 3 182
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

4. marec 2020. Igor Matovič a Boris Kollár na tlačovej konferencii po spoločnom rokovaní po voľbách do Národnej rady SR 2020.

Čo ukázal viac ako rok vládnutia so Sme rodina?


12 h
Logo podcastu Dobré ráno.

Variant delta príde aj na Slovensko.


a 2 ďalší 7 h

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop