FERROSTAV A VSS DLHUJÚ MILIÓNY
Firma niekdajších VSŽ z rezešovskej éry nechala za odvody miliónový dlh, Sociálna poisťovňa ho už nevymôže. Košické strojárne J&T svoj záväzok uhrádzajú v splátkach.
KOŠICE. Dcérska spoločnosť niekdajších Východoslovenských železiarní a strojárne spravované finančnou skupinou J&T. To sú v Košiciach dvaja najväčší dlžníci Sociálnej poisťovne podľa jej posledného zoznamu neplatičov.
Odvody za viac ako 34 miliónov korún nezaplatil za svojich zamestnancov Ferrostav VSŽ Košice, ktorý v 90. rokoch robil v železiarňach technicko-žiarové práce. Po ňom s dlhom vyše 24 miliónov korún nasleduje firma so strojárskou a zlievarenskou výrobou VSS Košice. Od roku 2006 ju kontroluje, keď predtým k nej skúpila pohľadávky a poskytla pôžičku ako záchranu pred bankrotom.
Poisťovňa neinformuje
Akým spôsobom poistné na dôchodky voči týmto dlžníkom vymáha a prečo nebola doteraz úspešná, Sociálna poisťovňa neuviedla. "Podľa zákona môže údaje bez súhlasu dotknutých fyzických osôb a právnických osôb poskytnúť tretím osobám len v rozsahu potrebnom na vymáhanie a postúpenie pohľadávok," zdôvodnil Peter Panoc, vedúci odboru vymáhania pohľadávok košickej pobočky Sociálnej poisťovne.
Dlh 24 miliónov voči poisťovni vytvorila VSS v roku 2007. Splácanie starších záväzkov si dohodla aj s ďalšími veriteľmi vo vyrovnávacom konaní, ktoré súd vyhlásil za skončené v apríli 2006. V tom čase firma dlhovala na istine veriteľom okolo sedemsto miliónov korún.
J&T: Dlh vyrovnáme
J&T uznáva aj najnovší dlh strojární za odvody. Tvrdí, že vznikol pre nie práve ideálny pomer platieb odberateľov k výdavkom, ktoré potrebovala v tom období zaplatiť. Sociálna poisťovňa si pohľadávku zabezpečila hnuteľným aj nehnuteľným majetkom VSS.
"Bude riadne vyrovnaná v plnej výške podľa dohodnutého splátkového kalendára z hospodárskej činnosti VSS. Prvé dve splátky už boli uhradené. Aktuálne platby poistného uhrádza VSS načas," povedala hovorca skupiny Maroš Sýkora.
Mŕtva firma
Naproti tomu milióny od Ferrostavu poisťovňa takmer naisto neuvidí. Firma, ktorej akcionárom boli VSŽ, v roku 2003 zmenila štatutára i názov na Stavebná údržba a odvtedy nemá žiadneho zamestnanca.
"Zmena názvu ani zmena v štatutárnom orgáne neznamená zbavenie sa dlhov. Na základe výpisu z Obchodného registra by sme preukázali, že ide o ten istý subjekt," hovorí Lýdia Výborná z ústredia Sociálnej poisťovne.
Firma však sama tvrdí, že nemá žiaden majetok. Vyplýva to z jej stanoviska k návrhu na vyhlásenie konkurzu podanom na Krajskom súde v Košiciach. Ten o ňom ani za päť rokov nedokázal rozhodnúť.
Cibuľa a rezešovci
Predsedom predstavenstva spoločnosti Ferrostav, v čase keď neplatila odvody, bol prominentný robotník VSŽ a regionálny funkcionár HZDS František Cibuľa. V dozornej rade sedel do roku 1996 Alexander Rezeš, potom do roku 1999 jeho syn Július.
Cibuľa je známy z kauzy fiktívnej rekonštrukcie sídla HZDS ako generálny riaditeľ firmy Ferrost, cez ktorú sa podľa obžaloby krajskej prokuratúry z roku 2001 tunelovala VSŽ riadená rezešovcami. Košické súdy ani po sedemročnom procese právoplatne nerozhodli, či je Cibuľa vinný, alebo nie.
Pohľadávky predajú
(rok)
n Za odvody do Sociálnej poisťovne dlhuje 168 firiem so sídlom v Košiciach. Väčšina z nich neodviedla dôchodkové poistenie do milióna korún. Záväzky nad túto sumu má 38 košických spoločností. Vyplýva to zo zoznamu neplatičov na stránke Sociálnej poisťovne.
n Aj títo dlžníci môžu počítať, že peniaze od nich skúsia čoskoro získať súkromné firmy. Pohľadávky sa Sociálna poisťovňa chystá predať spoločnostiam, ktoré sa zaoberajú vymáhaním dlhov, lebo ich nedokáže vymôcť sama. Takto chce získať aspoň časť peňazí.
n Verejnú obchodnú súťaž na postúpenie pohľadávok niektorých pobočiek vypísala poisťovňa ešte v júli. Pobočka v Košiciach príde na rad neskôr. "Pohľadávky evidované aj v košickej pobočke sa budú prostredníctvom súťaže postupovať až po vypracovaní znaleckých posudkov, ktoré určia ich hodnotu," povedala Lýdia Výborná z ústredia Sociálnej poisťovne.
n Prípadní záujemcovia však musia počítať s neistým výsledkom. Väčšinou totiž ide o staré dlhy firiem, ktoré dnes neexistujú alebo sú v likvidácii. V zozname je aj niekoľko zaniknutých štátnych podnikov ako Elektromont, Košický magnezit či Stavomontáže. Dlh za odvody zanechal aj Rezešov futbalový klub 1. FC Košice a firma Strelingstav, ktorá pre Košice začiatkom 90. rokov zabezpečovala údržbu ciest.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári