Vyznávači kempovania majú v Košiciach a ich okolí málo možností na usadenie. Známy kemp je akurát v Barci.
KOŠICE. Slovenská agentúra pre cestovný ruch (SACR) nás informovala, že kedysi sa v Košiciach a okolí nachádzalo niekoľko kempov. Boli v Barci, pri Zlatníku, v Čaňi a v Jasove. Dnes v metropole východu z toho funguje barčiansky kemp. Ďalší je 26 kilometrov od mesta, v Jasove. Potrebuje však modernizáciu.
Podľa Slovenskej asociácie campingu a caravaningu (SACC) má byť kemp ohradený. Potrebné sú kvalitné hygienické zariadenia a vhodné ubytovacie parcely. Má mať elektrické prípojky, kuchyňu, prípadne reštauráciu a občerstvovacie zariadenia. Nevyhnutnosťou by mal byť detský kútik.
Košické kempy neodporúčajú
Na Slovensku sa nachádza približne 120 kempov. Z nich 31 uvádza SACR v Zozname odporúčaných kempingov.
"Každé mesto má vo svojom okolí kemping. Čo sa týka počtu a využitia takéhoto typu zariadenia je v Košiciach štandardná situácia. Kempy v košickom okolí sa do zoznamu nedostali, keďže nespĺňali stanovené kritériá," konštatovala Zuzana Nemcová, referentka pre komunikáciu a PR aktivity SACR.
V doplnenom zozname pravdepodobne pribudne kemping Sokol vo Vyšnom Medzeve. "Podnikateľ z Holandska tam ponúka príjemné až rodinné prostredie. Ako jediný na Slovensku poskytuje pre karavany prípojku na elektriku, vodu a odpad," informovala Nemcová.
SACR odporúča, aby prevádzkovatelia košických kempov navštívili aj iné na Slovensku alebo v zahraničí a aby prevzali skúsenosti a videli, ako to robí konkurencia.
Kemp v Barci je štandardný
V rámci prieskumu, ktorý skutočnila SACR, je ATC Barca hodnotený ako štandardný, s pomerne slušným základným vybavením a službami pre domácu a zahraničnú klientelu. "Výhodou a zároveň aj nevýhodou tohto zariadenia je umiestnenie pri hlavnom cestnom ťahu. Hluk z dopravy môže návštevníkom prekážať," uviedla Nemcová.
Podľa slov jeho prevádzkarky sem chodia najviac Holanďania, Francúzi a Rakúšania. Noc stojí sto korún na osobu, ďalšia stovka sa platí za auto a ďalšia navyše za stan. Uhrádza sa ešte daň za ubytovanie vo výške 25 korún. Za vyššie sumy sú dispozícii dvojposteľové alebo trojposteľové chatky. Kemp má kuchynku, elektrické prípojky, možnosť zapožičania športových potrieb. Chýba detské ihrisko.
Blízko pri ceste
U oddychujúcich turistov sme sa zisťovali, ako sú spokojní. "Som spokojná, je tu celkom čisto. Prišli sme len na jednu noc. Potraviny máme svoje, nepotrebujeme nič viac," povedala Makgorzata Sobierajska z Poľska.
Českí turisti však mali výhrady. "Museli sme zháňať drevo, keď sme chceli grilovať. Kemp je drahší ako u nás, ale WC a sprchy sú staré. Vadí mi, že je to tu blízko pri ceste. Nevyspali sme sa, už ráno nás zobudili autá," posťažoval sa Tomáš Svoboda z Českej republiky.
Novinkou sú minikempy
Barčiansky kemp nie je členom SACC, nechodia tam kempingoví komisári. "Kempov by v okolí Košíc malo byť viac. Chýbajú najmä pri historických alebo prírodných zaujímavostiach. Chceme osloviť podnikateľov v oblasti cestovného ruchu, aby rozširovali svoje kapacity. Vyhláška platná od augusta umožňuje za nízke náklady zriaďovať minikempy s kapacitou do 20 jednotiek. Potrebná je najmä príjazdová cesta, inžinierske siete a vhodná priľahlá plocha," povedal Ladislav Beleščák, člen prezídia SACC.
Autor: ee
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári