nie je potrebná. Ministerstvo financií to nemieni urobiť.
Placka: EURO
BRATISLAVA. Návrh novely zákona o cenách z dielne ministerstva financií má ďalšieho oponenta. Po obchodníkoch sa proti novele, ktorá má štátu umožniť reguláciu cien, vyslovila aj Národná banka Slovenska.
"Navrhovanú úpravu nemožno považovať za potrebnú a z toho dôvodu navrhujeme stiahnuť predložený návrh zákona," napísala centrálna banka vo svojej pripomienke. Prechod na euro, ktorý vláda uvádza ako hlavný dôvod navrhovanej regulácie, podľa banky nespôsobí výrazné zvyšovanie cien. Skúsenosti zo zahraničia ukázali, že ceny po zavedení eura sa zdvihli najviac o 0,3 percenta.
"Efekt takéhoto minimálneho zvýšenia však pri bežných tovaroch nie je možné presne identifikovať a kontrolovať," tvrdí centrálna banka.
Márna snaha
Snaha Národnej banky podľa všetkého vyjde navnivoč. Proti stiahnutiu návrhu novely sú tak ministerstvo financií, ako aj Smer. Podľa štátneho tajomníka ministerstva Petra Kažimíra "je absolútne legitímne, že hľadáme všetky nástroje, ako budeme bojovať s infláciou."
Kažimír kritiku centrálnej banky označil za pokryteckú, lebo sa vraj mala ozvať skôr. Teda v čase, keď vláda schválila rámcový materiál o možných cenových rizikách pri prechode na euro. Ten obsahoval aj princípy, z ktorých vychádza aktuálna novela zákona o cenách.
"Vtedy sa Národná banka ani neozvala, ani nejakým spôsobom neprotestovala proti týmto princípom," povedal Kažimír. Aj on však priznáva, že časovo obmedzená regulácia vybraných komodít alebo služieb je extrémne a krajné riešenie. Hlavná váha sa podľa jeho slov bude klásť predovšetkým na monitoring cien, sledovanie ich vývoja a analýzu faktorov, ktoré na ich nárast vplývajú. Premiérov Smer má na novelu zákona o cenách rovnaký názor ako ministerstvo.
"Smer považuje za zásadne dôležité presadiť novelu zákona o cenách, a to preto, aby vláda mala v rukách účinné nástroje, ako zabrániť špekulatívnemu nárastu cien v súvislosti s prechodom na euro a bojovať tak proti špekulantom, ktorí by sa chceli na tomto procese priživovať na úkor spotrebiteľov," napísala v stanovisku hovorkyňa strany Katarína Kližanová Rýsová.
Trojročná archivácia
Novela zákona o cenách dáva ministerstvám právo regulovať ceny tovarov, ak vznikne mimoriadna situácia na trhu, vyžaduje si to ochrana spotrebiteľa alebo "iný verejný záujem", či ak dôjde k cenovým deformáciám pre nedostatočné konkurenčné prostredie.
Podľa centrálnej banky nie je zo znenia novely jasné, ako bude regulácia prebiehať, a kto na ňu má dohliadať. Nie je ani jasné, koľko by regulačná administratíva stála obchodníkov a štát a či by preto samotná novela nespôsobila nárast cien v obchodoch.
Podľa návrhu majú totiž obchodníci archivovať "evidenciu o cenách, vrátane kalkulácií nákladov a zisku tri roky po predaji tovaru" to ich bude niečo stáť.
Proti zákonu sa už vyslovili aj slovenské združenia obchodníkov a viaceré firmy. Ceny by podľa nich mal určovať trh a nie štát. Centrálna banka odporúča vláde, aby hľadala jednoduchšie a menej nákladné riešenie problému špekulatívneho zvyšovania cien.
Vláda bude o kontroverznej novele zákona o cenách rokovať na svojom augustovom zasadnutí.
(op)
Autor: MINISTERSTVO S TÝM NESÚHLASÍ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári