Pracujete u niekoho len tak na dobré slovo? Nuž vedzte, že zamestnávateľ to nerobí pre vaše pekné oči či z kamarátstva. Zvyčajne sa všetko končí po
Redakcia SME
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
tom, keď nastane prvý problém. Ústna dohoda je o tom, koľko vám vyplatí na ruku, no rozplynie sa v éteri, tak ako keď si vypočujete správy v rádiu.
Kým všetko funguje tak, ako ste sa dohodli, obidve strany sú spokojné. Zamestnávateľ určite a zamestnanec "výhodný" obchod pocíti až neskôr, možno až pri nástupe do dôchodku. Keď nie skôr. Nedajboh, aby sa na stavbe zrútil z lešenia. Určite mu nikto neuhradí bolestné, keď vôbec prežije.
Ak zamestnanec pracuje, ale nemá zmluvu ani dohodu, nie je prihlásený v poisťovniach a nedostáva výplatnú pásku alebo je cudzincom a nemá povolenie pracovať na Slovensku, tak pracuje nelegálne. Hlavným motívom nelegálneho zamestnávania je pre zamestnávateľov zvyšovanie ziskov z podnikania. Umožňuje to nízka cena práce a následné nesplnenie si daňovej a odvodovej povinnosti, čím dochádza k znižovaniu nákladov.
Zamestnanci zasa môžu okrem neregistrovanej mzdy súčasne poberať dávky v nezamestnanosti či v hmotnej núdzi. Niekedy sú dlhodobo nezamestnaní vďační aj za prácu načierno ako nič nerobiť. Nelegálne pracujúci zostávajú bez akejkoľvek právnej ochrany. Bez pracovnej zmluvy strácajú právo na poskytnutie mzdy, dovolenky, stravovania, odškodnenie poškodenia zdravia... Keď ústna dohoda prestane platiť, obracajú sa na inšpektorát práce a dožadujú sa svojich práv a odvolávajú sa na zákony, ktoré predtým veselo a bez výčitiek porušovali.
Zákon o nelegálnom zamestnávaní vstúpil do platnosti pred tromi rokmi, ale ako sa z výsledkov kontrol dozvedáme, ani hon na líšku neodrádza od riskovania. Počet odhalených prípadov neklesá a stále je dosť hriešnikov. Vo veľkých firmách je možno aj zbytočne robiť kontroly, malí sú odvážnejší. Jedna predavačka sa predsa stratí, v lete sa brigádnik kamsi zašije a život ide ďalej a zisky hore.
Nájsť na jednej stavbe 15 čiernych duší je už sila. Pokuta síce hrozí, ale nikdy nie je taká vysoká, aby sme diabla znovu nepokúšali. Listina porušovateľov zákona o nelegálnom zamestnávaní môže byť mnohým ukradnutá. Cudzincom určite. Uchádzať sa o štátnu dotáciu nebudú. Veď "naryžovať" sa dá aj inak. Len treba vedieť ako. Kontrola príde alebo nepríde, však odíde s drobnými a bankovky uložím na účet. Ľudí ochotných pracovať načierno a na zamestnávateľa je stále dosť. Veď sa dohodneme.
KVETA PODHORSKÁ
Autor: Sobota, nedeľa
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári