Korzár logo Korzár Košice

Posvietili si na "čiernych" zamestnávateľov

Inšpektorát práce v Košiciach prijal v prvom polroku tohto roka celkovo 256 podnetov občanov. Najviac sa týkali nelegálneho zamestnávania. Sťažnosti

boli zamerané aj na neposkytovania stravovania, nevyplácanie miezd za viac mesiacov, cestovných náhrad a diét pri zahraničných pracovných cestách.

KOŠICE. Na inšpektorát sa obracali zamestnanci aj v súvislosti so začatím a skončením pracovného pomeru. Sťažnosti boli na nespísanie záznamu o pracovných úrazoch a neposkytovanie ochranných pracovných pomôcok, ale tiež na nezabezpečenie školení v oblasti bezpečnosti práce. Inšpektori prešetrili celkom 262 podnetov, niektoré z predchádzajúceho roka. Z tohto počtu bolo 84 opodstatnených, 49 čiastočne, 77 neopodstatnených a ostatné odstúpili iným orgánom.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Na jednej stavbe 15 ľudí bez zmluvy

Z celkového počtu 558 kontrol bolo 219 zameraných na vyhľadávanie nelegálneho zamestnávania. Inšpektori skontrolovali 836 osôb. V 66 prípadoch pracovali bez pracovnej zmluvy.

"Na stavbe na Puškinovej ulici v Košiciach pracovalo nelegálne až 15 ľudí. Okrem toho sme robili špeciálnu kontrolu nelegálneho zamestnávania v okresoch Trebišov a Michalovce v spolupráci s cudzineckou políciou. Porušenie zákona sme zistili v ôsmich prípadoch v predajniach textilu a obuvi. Boli to prevádzky zahraničných predajcov. Zamestnávali aj štyroch nelegálnych zamestnancov v jednom obchode," zhodnotil polrok vedúci oddelenia pracovnoprávnych vzťahov Inšpektorátu práce v Košiciach Kamil Lipták.

Za prácu načierno sankcie

SkryťVypnúť reklamu

Za porušovanie pracovnoprávnych predpisov a za nelegálne zamestnávanie inšpektori navrhli 32 sankcií vo výške 740-tisíc korún, z toho šesť za prácu načierno. Zamestnávateľov postihli 120 tisícami korún. Nie sú v tom ešte zahrnuté spomínané postihy za najväčšie odhalenia.

Podľa K. Liptáka je stav podobný ako v minulých rokoch. K poklesu nelegálneho zamestnávania nedošlo. Problémy sú najmä v malých prevádzkach zamestnávajúcich do desať zamestnancov. Sú to obchody, služby a pohostinské zariadenia. Zákon porušujú slovenskí zamestnávatelia, ale aj z ázijských krajín. Ročne odhalia v priemere 120 až 130 prípadov.

Databáza "hriešnikov"

Najvyšším trestom pre zamestnávateľov za nelegálne zamestnávanie nie sú finančné postihy udeľované inšpektorátom práce a úradom práce. Subjekty, u ktorých boli zistené prehrešky voči zákonu, sa dostávajú do databázy Národného inšpektorátu práce. V prípade záujmu o poskytnutie štátnych dotácií je automaticky vyradený zo všetkých súťaží na päť rokov. Svoju žiadosť o finančné prostriedky totiž musí doložiť potvrdením, že legálne nezamestnáva, ktoré vydáva inšpektorát. Zoznam "hriešnikov" je aj na internetovej stránke, kde sa možno dozvedieť informácie o výške uloženej pokuty a čase, kedy bola podnikateľskému subjektu uložená.

SkryťVypnúť reklamu

KVETA PODHORSKÁ

FAKTY

Občanovi hrozí pokuta 10-tisíc

n Od roku 2005 je nelegálna práca zákonom zakázaná. Rozumie sa ňou práca vykonávaná bez pracovnoprávneho vzťahu, bez prihlásenia zamestnanca do Sociálnej poisťovne (SP), bez povolenia na pobyt a zamestnanie u cudzinca mimo krajín EÚ a práca uchádzača o zamestnanie, ktorý si nesplnil oznamovaciu povinnosť voči ÚPSVaR. Je to aj nezákonné sprostredkovanie zamestnania.

n Pre živnostníkov však bez pracovnoprávneho vzťahu môžu pracovať príbuzní v priamom rade, súrodenci alebo manžel, ak sú dôchodkovo poistení z iného dôvodu.

n Občanovi môže ÚPSVaR uložiť pokutu do 10-tisíc korún. Ak je vedený v evidencii uchádzačov o zamestnanie, je z nej vyradený na 3 mesiace.

n Podnikateľovi može uložiť pokutu až do jedného milióna. Zároveň sa mu päť rokov neposkytne štátna pomoc.

n "Najvyššia pokuta bola zamestnávateľovi uložená vo výške 50-tisíc korún. Nižšie boli uložené zamestnávateľom, ktorí si nesplnili oznamovaciu povinnosť voči SP v zákonom stanovenej lehote, ale v čase kontroly už táto povinnosť bola splnená," informoval Igor Jakeš, hovorca ÚPSVaR v Košiciach.

(ee)

Autor: Sobota, nedeľa

Najčítanejšie na Košice Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 237
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 264
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 086
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 138
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 793
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 252
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 546
  8. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 501
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu