Počet sťažností týkajúcich sa nedodržania lehoty na vklad do katastra klesá. Odškodnenia za meškanie sa však domáha málokto.
BRATISLAVA. Ak zaplatíte za návrh na vklad 2000 korún (66,39 eura), má správa katastra na rozhodnutie 30-dňovú lehotu odo dňa doručenia návrhu. Ak využijete urýchlené konanie za 8000 korún (265,55 eura), platí pre ňu 15-dňová lehota.
Vklady nie sú vždy v lehote
V praxi však úrady v lehote o návrhoch nie vždy rozhodnú. Na internete sa vyskytujú ponosy na konania, ktoré trvali o niekoľko týždňov dlhšie, než mali, hoci si účastníci za rýchlosť priplatili. Jozef Seman, riaditeľ kancelárie Úradu geodézie, kartografie a katastra vraví, že počet sťažností na nedodržanie lehôt klesá. "Vlani sme mali asi 200 sťažností, za prvý polrok tohto roku 25 sťažností," dodal.
Súd hneď nepomôže
Štát zodpovedá za škodu spôsobenú orgánmi verejnej moci pri jej výkone. A to aj v prípade, ak porušia povinnosť urobiť úkon či vydať rozhodnutie v zákonom stanovenej lehote. Ak správa katastra v skrátenej lehote o vklade práva k nehnuteľnosti nerozhodne, musí vrátiť 6000 korún (199,16 eura), teda rozdiel sumy medzi poplatkom za zrýchlené a bežné konanie. Advokátka Daniela Ježová vraví, že ak si chcete uplatniť nárok na náhradu škody, musíte ho náležite preukázať. Podľa advokáta Vladimíra Neuschla by ste museli dokázať, že medzi meškaním katastra a škodou, ktorá vám vznikla, je príčinná súvislosť. Pri uplatňovaní tejto špecifickej zodpovednosti za škodu navyše platí, že nárok musíte, na základe písomnej žiadosti, predbežne prerokovať so správou katastra. "Až potom, ak nevyhovie žiadosti v lehote šiestich mesiacov odo dňa jej prijatia, môžete sa domáhať uspokojenia nároku na súde," dodala Ježová.
Autor: čim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári