Správa katastra vydanie dokumentov spoplatňuje. Poplatok si neúčtuje len za listiny, ktoré síce eviduje, ale o nich nerozhoduje.
BRATISLAVA. Ak potrebujete od katastra získať informácie o parcele, ktorú chcete kúpiť, alebo zaznamenať zmenu vlastníka bytu, rátajte s tým, že za tieto úkony katastru zaplatíte.
Záznamy bez poplatku
Podľa Vladimíra Stankovského, podpredsedu Úradu geodézie, kartografie a katastra, správy katastra neúčtujú poplatky za zápis zmien, o ktorých nerozhodli, iba ich evidujú. Ide o záznamy práv k nehnuteľnostiam, ktoré katastre urobia na základe zákona, rozhodnutí súdov, exekútorov, notárov, ale aj obcí. Tieto údaje posielajú správe katastra zväčša orgány, ktoré o zmenách rozhodli. Návrh na vyznačenie zmeny do katastra nehnuteľností záznamom môže podať aj občan. Či už je to v prípade pridelenia súpisného čísla na dom, alebo keď zdedí nehnuteľnosť. Advokátka Daniela Ježová však v druhom prípade upozorňuje, že návrh zvykne podať po ukončení dedičského konania notár prejednávajúci dedičstvo. Odporúča preto vopred sa informovať, či tak urobil.
Platí sa kolkami
Výška poplatkov za poskytnutie informácií, ale aj za návrh na vklad do katastra nehnuteľností, ktorým sa zapisujú práva zo zmlúv či dohôd, je v sadzobníku správnych poplatkov. Ten je súčasťou zákona o správnych poplatkoch. Poplatky sa hradia kolkami. Ak sú predmetom návrhu na vklad právne vzťahy z viacerých druhov právnych úkonov, poplatok sa vyberá za každý úkon. V prípade, že kataster konanie zastaví, či návrh zamietne, poplatok nevráti. Podľa katastrálneho zákona platí, že návrh na vklad sa musí podať najneskôr v deň, ktorý je v návrhu stanovený ako deň vzniku vlastníctva.
Termín zmeny vlastníctva
Dňom rozhodnutia o povolení vkladu prechádza vlastnícke právo na nového majiteľa, ak kataster rozhodne o povolení vkladu na základe zmluvy, dohody či písomného vyhlásenia. Ak správa katastra povolí vklad na základe zmluvy o prevode bytu alebo nebytového priestoru do vlastníctva terajšieho nájomcu, vlastnícke právo k bytu či nebytovému priestoru prechádza ku dňu doručenia návrhu na vklad.
Údaje z internetu len pre informáciu
Výpis z katastra nehnuteľností, ktorý získate z internetu, vám poskytne údaje o nehnuteľnostiach, vlastníkoch a ich podieloch, nie je však verejnou listinou. Jeho vydanie nepotvrdila po uhradení správneho poplatku správa katastra odtlačkom okrúhlej pečiatky so štátnym znakom, a preto nemôže slúžiť na právne účely. Informácie na katastrálnom portáli sa neaktualizujú denne, preto sa nedá spoliehať na to, že sa nehnuteľnosti, ktorú plánujete kúpiť, nedotkla istá zmena, napríklad ju mohol získať iný vlastník.
* * *
Výška poplatkov
n 8000 korún (265,55 eura)/ 2000 korún (66,39 eura):
- za urýchlený/bežný návrh na začatie konania o povolení vkladu práva k nehnuteľnosti.
n 250 korún (8,3 eura):
- za vydanie výpisu z katastra,
- za vydanie kópie originálu listu vlastníctva,
- za vydanie identifikácie parciel ale i kópie z katastrálnej mapy,
- za overenie štyroch vyhotovení geometrických plánov.
n 200 korún (6,64 eura):
- za overenie ďalších troch vyhotovení geometrických plánov,
- za poskytnutie údajov zo súboru informácií katastra zo skoršieho katastrálneho operátu.
n 100 korún (3,32 eura):
- za vyhotovenie kópie originálu geometrického plánu.
(Zdroj: Sadzobník správnych poplatkov, vybrané poplatky)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári