Koruna dosť oslabila voči Kč, forintu a zlotému
Vrátili ste sa cez víkend z nákupov v Nowom Targu, Prahe alebo Miskolci? A zistili ste, že za tamojšie meny musíte dať viac korún ako napríklad pred 2 mesiacmi? Nechceme vás vystrašiť, ale kvôli zafixovaniu koruny na euro by to tak malo byť minimálne do konca roka. A čím viac sa bude blížiť termín vstupu okolitých krajín do eurozóny, tým je väčšia pravdepodobnosť, že nákupy v zahraničí budú pre našincov čoraz drahšie.
KOŠICE. Koncom mája bol kurz NBS 1,208 Sk za českú korunu, 12,538 Sk za 100 forintov a 8,94 Sk za jeden poľský zlotý. Súčasné kurzy NBS sú pri všetkých týchto menách priemerne o 6-7 percent nižšie z pohľadu slovenskej koruny. Znamená to teda, že každý nákup v Maďarsku, Poľsku alebo Česku v súčasnosti iba na kurzovom rozdiele preplatíte o spomínané percentá, a to ešte nepočítame rekordnú infláciu vo všetkých týchto krajinách, ktorá ceny posúva ešte vyššie.
"Fixné stanovenie konverzného kurzu výrazne znížilo premenlivosť výmenného kurzu koruny, čo bolo pekne vidieť aj v ostatných mesiacoch, keď susedné meny prudko posilnili. Kurz zlotého aj forintu pomáhajú na silných úrovniach držať vyššie úrokové sadzby, ktoré sú reakciou na zrýchlenú infláciu. V horizonte do konca roka je však dôvod na opatrnosť pred korekciou najmä v prípade kurzu maďarského forintu a českej koruny. Forint, zlotý aj česká koruna trochu prestrelili prognózovaný rozsah koncoročného posilnenia. Prudká jednosmerka v ostatnom mesiaci nasledovala po tom, čo ECB naznačila, že sa tak skoro nechystá ďalej zvyšovať úrokové sadzby v eurozóne, kde hrozí výraznejšie spomalenie rastu. To pomohlo vyniknúť stredoeurópskym menám. Vo všetkých troch prípadoch je mimoriadny rozsah posilnenia dôvodom na opatrnosť. Limitovaný priestor pre ďalšie zisky sprevádza možnosť aj výraznej krátkodobej korekcie," povedal nám hlavný analytik Volksbank Slovensko Vladimír Vaňo.
Česká koruna je nadhodnotená
Meny krajín V4 okrem Sk sú momentálne blízko svojich historických maxím, kam sa dostali po takmer dvojmesačnom neustálovom posilňovaní voči euru. Trošku tým kopírujú rovnaký trend v prípade Sk, ktorý za ostatné roky podľa neho nebol len abstraktnou špekuláciou, ako by sa mohlo zdať, ale bol podporený aj viacerými pozitívnymi informáciami o stave slovenskej ekonomiky. V. Vaňo kvôli rôznym makroekonomickým faktorom nepredpokladá, žeby sa meny krajín V4 v dlhodobom horizonte vybrali na opačnú cestu, a teda že začnú oslabovať voči euru a tým pádom aj voči Sk, hoci krátkodobé riziko oslabenia tu existuje. Z dlhodobého hľadiska si myslí, že sa voči euru budú naďalej mierne posilňovať s občasnými korekciami smerom nahor. Pre našich dovolenkárov to teda znamená, že za Sk, resp. od Nového roku za euro si u susedov kúpia už len menej. Jedinou výnimkou môže byť česká koruna, ktorá je momentálne dosť nadhodnotená, a preto je do konca roka viac ako pravdepodobné, že súčasný kurz 1,281 v NBS by mohol byť z pohľadu dovolenkárov o čosi výhodnejší.
Dolár by mal voči korune opäť začať stúpať
Tým, čo chcú dovolenkovať v zámorí alebo niekde, kde je dolár referenčou menou, ako napr. na Ukrajine, Vladimír Vaňo pripomína, že súčasný kurz dolára už výrazne zlacnieť nemusí, a tak aktuálny kurz v košických zmenárňach okolo 19,65 Sk/USD je dobrou príležisťou na nákup.
"Kurz amerického dolára voči euru je podľa teórie dlhodobého rovnovážneho kurzu odvodeného na základe parity kúpnej sily už o viac než 25 percent podhodnotený, čiže euro je o toľko nadhodnotené. V horizonte 12 mesiacov je pravdepodobnosť kurzu dolára voči euru na slabších než súčasných úrovniach relatívne nižšia. Ak by sa splnila naša dlhodobá prognóza posilnenia k úrovni 1,45 USD/1 EUR, mohla by sa korunová hodnota dolára vrátiť približne na úroveň zo začiatku mája necelých 21 korún za dolár v NBS," tvrdí s tým, že v krátkodobom horizonte ešte bude veľa závisieť od stabilizácie amerického finančného sektora, ktorý je už vyše roka postihnutý tamojšou hypotekárnou krízou.
Euro za konverznú úroveň ešte dlho nekúpite
Zaujímalo nás ešte, ako je možné, že už je vyhlásený konverzný kurz 30,126 Sk za euro, ale európska mena sa za túto sumu nedá nikde kúpiť. Len ťažko nájdete banku, ktorá vám euro predá za 31 Sk, resp. ho od vás odkúpi naspäť za viac ako 29,50 Sk (preto odporúčame takto zamenené eurá spätne nekonvertovať). Len o čosi lepšie je to v košických zmenárňach, kde si euro môžete kúpiť pri troche šťastia za 30,55 Sk. Stále však zaň zaplatíte o 1,5 percenta viac, ako je konverzná úroveň...
"Koruna naďalej pokračuje v devízovom režime voľne plávajúcej meny, ktorej kurz určuje situácia na medzibankovom trhu. Pokiaľ nedôjde k mimoriadnym udalostiam, mal by výmenný kurz koruny zohľadňovať už len rozdiel v úročení korún a eur. A keďže euro je v dôsledku krízy v USA úročené na medzibankovom trhu vyššie než koruna, je trhový kurz koruny voči euru slabší ako konverzný kurz. Veľmi zjednodušene, slabší trhový kurz penalizuje pokusy o špekuláciu konverziou korún do eur a ich uložením za vyššie úročenie. S blížiacim sa záverom roka sa bude čoraz viac približovať úročenie korún a eur a spolu s tým sa bude trhový kurz blížiť ku 30,126. Úplne identické však budú až 1. januára, keď sa konverzia z korún na eurá uskutoční automaticky. Aj preto niet dôvod sa ponáhľať so zámenou eur, napriek tomu, že rozhodnutie o ich zavedení aj o konverznom kurze už padlo. Prakticky si v piatok ráno 2. januára 2009 budeme môcť za každých 30 korún 12,6 haliera na účte v banke vybrať jedno euro, bez rozdielov medzi kurzom predaj a stred a bez transakčných poplatkov," dodal V. Vaňo.
MARIÁN KIZEK
Aktuálny kurz NBSPrognóza KorzáraPrognóza V. Vaňa
na 5. 8. 2008k 30. 12. 2008k 30. 12. 2008
CZK1,2661,251.20
GBP38,36838,0536,46
100 HUF12,99513,3012,30
PLN9,4539,508,99
USD19,51220,0019,50
EURO30,38230,12630,126
Autor: Baran
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári