túto "trofej" domov a zužitkoval.
Pred piatimi rokmi, ak ktosi také čosi spravil a bol odhalený, bralo sa to ako prečin. V súčasnosti však platia celkom iné pravidlá a mnohí vodiči pravdepodobne o nich ani netušia.
Šéf poľovnického združenia upozorňuje, že vodič je povinný vo vlastnom záujme nahlásiť haváriu s raticovou zverou polícii a nesmie sa zrazenej zveri ani dotknúť. Hospodár príslušného poľovníckeho združenia alebo ním poverený poľovník je zas povinný prísť na miesto nehody, zviera označiť medzi Achillovou šľachou a lýtkovou kosťou na ľavej zadnej končatine plombou, odviezť a zlikvidovať. Už aj to, ak vodič odtiahne zrazenú zver zo stredu na kraj cesty a zbadá ho policajt, sa považuje za trestný čin pytliactva. Dokonca i policajti sa z tohto dôvodu odmietajú zrazenej zveri dotýkať."
Takže, ako ukladá Vyhláška Ministerstva pôdohospodárstva SR z mája 2001 o spôsobe kontroly ulovenej zveri: osoba, ktorá nemôže dohľadanú alebo nájdenú zver označiť podľa odseku 1 (čiže spomínanou značkou na zadnej končatine-pozn.red.), nesmie so zverou hýbať, prevážať ju, ani si ju celú či jej časť privlastniť.
V zbierke zákonov sa pytliactvo klasifikuje jednoducho: Kto neprávnene zasiahne do výkonu práva poľovníctva alebo do výkonu rybárskeho práva tým, že bez povolenia loví zver alebo ryby alebo loví zver alebo ryby v čase ich ochrany alebo zakázaným spôsobom, alebo kto ukryje, prechováva, alebo na iného prevedie zver alebo ryby neoprávnene ulovené alebo nájdené, potrestá sa odňatím sobody až na dva roky.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári