nie je ani čierna práca.
KOŠICE. Na Oddelení cudzineckej polície v Košiciach pocítili najväčší tlak práve v súvislosti so súkromnými pozvaniami osôb na Slovensko.
"Ľudia si pozývajú známych na návštevy. V tomto roku sme pocítili veľký nárast pozvaní občanov Ukrajiny. Väčšinou sú to kamaráti, rodina, ktorí sa roky nevideli," vysvetľuje riaditeľ Oddelenia cudzineckej polície PZ Košice Marián Čupka.
Pozývajú si "kamarátov"
Ak chce Slovák pozvať cudzinca na návštevu, musí prísť na cudzineckú políciu, vypíše si žiadosť o overenie pozvania. Polícia si pozvanú osobu overí, a ak je všetko v poriadku, tak odporúčanie vložia do systému. Na základe pozvania udeľuje príslušný zastupiteľský úrad víza.
"Každý pozývajúci je však nútený preukázať na našom útvare, že je schopný zabezpečiť cudzinca, keby k niečomu došlo. Aby sa nestal záťažou pre systém sociálneho zabezpečenia SR. Musí teda dokladovať, že má dostatok finančných prostriedkov a na základe toho odsúhlasíme pozvanie. Suma závisí od obdobia, na akú si známeho pozýva."
Pozvanie je ohraničené obdobím 90 dní za pol roka. Teda ak niekto pozve napríklad v období od 1. júla do konca roka známeho na súkromnú návštevu za účelom poznávania krás, tak na základe povolenia na určitú dobu môže kedykoľvek vstúpiť na naše územie a zdržiavať sa tu.
"Dlhšie nie, lebo je to kontrolovateľné odtlačkom pečiatky. V zmysle zákona o pobyte cudzincov je cudzinec z krajín mimo EÚ povinný sa prihlásiť na Oddelení cudzineckej polície do troch dní, že sa nachádza na území SR. Ak tak neurobí, čo sa stáva, udeľujeme pokutu do výšky 5 000 korún v blokovom konaní. Ak ide o správne konanie, suma sa navýši desaťnásobne."
Podobnú povinnosť prihlásiť každého cudzinca majú aj ubytovacie zariadenia. Nie vždy si ju však splnia.
Zarábajú si
"Oni majú lehotu do piatich dní a hlásia každého cudzinca, teda aj občana EÚ. Stáva sa však, že tak neurobia, pritom si možno neuvedomujú následok, teda pokutu do výšky 100-tisíc Sk."
Oddelenie cudzineckej polície PZ Košice obhospodaruje územie okresov Košice, Košice-okolie, Gelnica a Spišská Nová Ves. Od začiatku roka sa ku krátkodobému pobytu prihlásilo 40-tisíc 823 cudzincov. Na pozvanie ich prišlo 250, čo oproti rovnakému obdobiu minulého roka znamená 100-percentný nárast, keď na Slovensko pricestovalo 120 cudzincov. Najčastejšie vraj ide o Ukrajincov. Tí často na našom území načierno pracujú. "Toto nebudem komentovať," povedal M. Čupka.
Isté však je, že lacná pracovná sila je často využívaná aj pri súkromných stavbách. A tam polícia aj inšpektorát práce ťažko dokazujú nelegálnu činnosť. Majiteľ totiž tvrdí, že kamaráti robia zadarmo.
Vymýšľajú si mená
Nelegálna migrácia posilnením zelenej hranice s Ukrajinou dokonca poklesla. "Skutočne, je toho podstatne menej, no cudzinci sa k nám dostávajú aj zo susedných krajín EÚ. Prevádzačstvo je obrovský fenomén a ide o jeden z najlepších biznisov. Najčastejšie zachytávame migrantov z Indie, Bangladéša, Iraku či Moldavska. Tí nemajú pri sebe doklady a žiadajú o azyl."
Po ich zadržaní je problematické zistiť totožnosť. Prizvaní sú tlmočníci, no utečenci neraz klamú aj o svojom mene. Polícia zaznamenala prípady, keď niekoho zadržali na západe krajiny, povedal im meno, zadali jeho nacionálie s odtlačkom prsta do systému. Následne po nejakom čase chytili cudzinca v Košiciach. Tvrdil, že sa volá úplne ináč, no usvedčili ho odtlačky. "Teraz má v systéme dve mená, lebo netušíme, či vôbec niektoré z nich je pravé."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári