Korzár logo Korzár Košice
Sobota, 5. december, 2020 | Meniny má OtoKrížovkyKrížovky

KLEBETNÍK na tému: košickí poslanci NR SR a dovolenky

Kam ísť na dovolenku? Ako čo najpríjemnejšie oddychovať? Čo spraviť, aby sme aspoň na pár chvíľ zabudli na denné starosti?, to sú témy, ktorým sa

teraz, so silnejúcimi slnečnými lúčmi, najčastejšie venujeme. Každý si pod pojmom relax predstavuje čosi iné. Ako ho vnímajú, teda, čo budú cez leto robiť košickí poslanci najvyššieho zákonodarného zboru, to sme sa opýtali šestice zástupcov rôznych politických zoskupení.

Jarmila Tkáčová sa teší najmä na Jadran, knihy a ticho

Žiadne výlety, ľudia či aktivity

"Už dávnejšie som si vzala k srdcu odporúčania odborníkov, že dovolenka je účinná len vtedy, lebo organizmu pomôže zregenerovať psychické aj fyzické sily, čiže úplne zmení zabehaný životný rytmus. A to po náročnom roku, veď som popri všetkom ešte študovala prvý rok externe právo na Komenského univerzite, potrebujem ako soľ."

Skryť Vypnúť reklamu

Jej základnými tézami pre oddychovanie sú: žiadne výlety, žiadni ľudia, ani známi ani neznámi, žiadne aktivity, iba plávanie podľa chuti, čítanie, spanie, vstávanie a jedenie, kedy sa im s manželom zachce. Keďže chodievajú autom, nosia so sebou nafukovací čln a tenisové rakety. "Skoré ráno na mori v člne, keď ostatní ešte spia, takže všetko je pokojné, tiché, je najkrajšou časťou dňa. Tento rok sme nevymysleli nič nové, zostali sme pri istote. Dovolenkovať budeme pri Jadranskom mori na overenom mieste v Poreči. Hneď vedľa kamenistej pláže je olivový hájik, v ktorom strávime celé dni pekne v tieni. Na slniečko vyjdeme, len keď sa pôjdeme okúpať alebo do blízkej taverny na chladené pivko či kávu. Deti s nami už nechodia, ale vzala som si k srdcu radu od syna: ´Mami, ak sa chceš zdokonaliť v angličtine, prečítaj zo dve knihy po anglicky´.

Skryť Vypnúť reklamu

Berie si teda dva diely zo série o Rímskom impériu od Colleen McCoullogh, ktoré nevyšli v slovenčine a keďže chce poznať pokračovanie ságy, bude čítať po anglicky. Okrem toho si chce pribaliť knihy, ktoré si počas roka kúpila, ale nestihla prečítať. A tiež brožúrku so Sudoku a krížovkami, aby myseľ toľkým leňošením nezakrpatela...

Monika Smolková už na pláži nevylihuje

Zrelaxuje telo aj dušu

Veľké plány na dovolenkové pobyty tohto leta Monika Smolková nemá. Isté je to, že bude po celý čas na Slovensku. Podobne ako jej parlamentná kolegyňa Mária Sabolová chce si dopriať aspoň týždenný relaxačný pobyt pre telo i dušu v kúpeľoch. "S najväčšou pravdepodobnosťou to bude v Trenčianskych Tepliciach alebo v Piešťanoch. V posledných rokoch to tak dosť pravidelne robím, pretože som sa presvedčila, že aj týždenný pobyt výrazne pomôže pookriať."

Skryť Vypnúť reklamu

Počas ďalšieho týždňa a prípadne aj cez víkendy by sa chcela vydať na turisticko-poznávacie návštevy východoslovenských prírodných krás. Lákajú ju Pieniny, Červený kláštor, Vysoké Tatry, Slovenský raj, Dobšinská ľadová jaskyňa. Miest, ktoré stoja za návštevu, je veľa. Snáď jej na všetky ostane dosť času.

"Dni, kedy som počas dovolenky vylihovala na pláži pri mori sú dávno preč. Dnes sa snažím pasívne leňošenie zamieňať za skutočný relax. Ale podľa možnosti tak, aby som za oddychom cestovala čo najmenej. Radšej si treba pre seba vychutnať každý deň a každú chvíľu, namiesto toho, aby človek presedel hodiny v aute, autobuse či lietadle." Týždeň z dovolenky si mieni nechať na začiatok zimnej sezóny, aby sa mohla venovať lyžovaniu a pobytu na horách. To je pre ňu aspoň taký zaujímavý a užitočný spôsob oddychovania ako letné výlety a vychádzky.

Pre Máriu Sabolovú sú dovolenkou už parlamentné prázdniny

Najprv kúpeľné procedúry, potom zaváranie

Istým spôsobom dovolenky je pre Máriu Sabolovú už fakt, že dva mesiace nebude musieť každý týždeň cestovať medzi Košicami a Bratislavou. Voľné dni mieni z väčšej časti stráviť v rodine, na ktorú počas spomínaného pendlovania nieto takmer času. Ale, ktorá je aj pre ňu, političku, tak ako v živote každého "normálneho" človeka, neodmysliteľnou súčasťou bytia.

"Ďalším plusom pre mňa, aspoň dúfam, by mohlo byť to, že sa časť dovolenky chystám využiť na krátky pobyt v niektorých slovenských kúpeľoch. Určite sa okrem klasickej ponuky rozhodnem pre viacero liečebných procedúr, ktoré si doobjednám. Doteraz ma vždy skvelo zrelaxovali a naštartovali do ďalšej práce." Počas kalendárneho roka sa M. Sabolová dosť toho nasedí, a tak by chcela letné mesiace využiť tiež na pohyb, pobyt v prírode a turistiku. Lesy a čerstvý vzduch sú pre ňu to, čomu sa hovorí dobíjače energie.

"Len mierne pasívne oddychovať neplánujem. Leto je v našej domácnosti spojené aj so záhradou a zaváraním. Najčastejšie si robíme zásoby uhoriek, jabĺk, kompótov a džemov z čerešní či ríbezlí. V zime ako keby človek našiel. Pritom je to vlastné, tak to aj lepšie chutí." Ak to Mária Sabolová zhrnie, letné dni by mala prežiť pohodovo. Keďže je otvorená každej pokojnej a príjemnej zmene letného programu, určite ju poteší všetko, každá drobnosť, čo, hoci aj neplánovane, doplní denný kolobeh počas parlamentných prázdnin.

Valentín Švidroň sa chce vrátiť do detstva

K moru ho nik nedostane

"Mňa k moru ťažko dostanete. Nevidím nič na tom, ak na pláži ležíme hlava na hlave, opekáme sa na slnku, ponárame do slaných vĺn a pozeráme na správanie sa niektorých snobov. Dovolenka pri mori v luxusnej destinácii je pre niekoho len potvrdením, že na to má...," neodpustil si pri debate o lete a dovolenke miernu iróniu Valentín Švidroň. Podľa neho nie sú ďaleko časy, keď more vyjde z módy.

"Určite budem s rodinou a na Slovensku. Chceme sa pozrieť do Bardejova. Pôjdeme aj do Vyšných Ružbách a Starej Ľubovne, to sú miesta môjho detstva, kam sa vždy rád vraciam." Jeho úplne naj dovolenka je v lone prírody. Teší sa na opekačku a varenie guľášu. Rád ho pripravuje aj preto, že ešte ani raz sa mu nepodarilo navariť dva rovnaké. Vždy je guľáš, vďaka jeho fantázii a rôznorodým ingredienciám, iný. Ale vždy taký, že nič z neho neostane.

Ak mu vyjde počasie, chcel by chodiť na huby a lesné plody. Vari úplne najviac sa teší na splavovanie rieky Poprad. Je to to, čo mu správne zodvihne hladinu adrenalínu. "Pri splavovaní sa človek aj okúpe. Niekedy náhodou, inokedy, lebo sa to inak nedalo, ale občas i vďaka zlomyseľnosti spoluplavčíkov. Vždy je to však krása, žiadna fádnosť či nečinnosť. Už aby sme boli na dovolenke...," s netrpezlivosťou v hlase povzdychol.

Rudolf Bauer na pár dní využije parlamentné zariadenie

K slovu prídu raketa aj malta

Rudolf Bauer sa cez leto chystá stráviť týždeň v zariadení NR SR Častá Papiernička. "Bude to pre nás akýsi návrat k nedávnej príjemnej udalosti synovej svadbe, Po prvýkrát budeme oddychovať ako samostatné rodiny, a predsa spolu. Už teraz sa teším, ako si príjemne zaplávam, zahrám bowling a tenis. S raketou nie som síce extra borec, ale dva úspešné skalpy sa mi už podarilo získať. Vlani sme hrali s dcérou Erikou proti kolegom - poslancom Vladimírovi Palkovi a Pavlovi Minárikovi, a vyhrali sme. Tento športovo-zábavný relax nás čaká začiatkom augusta."

V júli bude R. Bauer doma pripravený počúvať manželkine pokyny, kde čo treba urobiť v záhrade. Určite sa bude musieť potrápiť s burinou, ktorej sa vďaka slnku a dažďu výnimočne darí. "Šéfom v záhrade je manželka, tá sa vo všetkom vyzná lepšie. Ja som viac typ, že radšej budem ovocie oberať, ako sa o stromy starať. Manželka mi občas aj hovorí, že máme zaujímavú deľbu práce, u mňa pláca, u nej práca. Načo sa však miešať do remesla odborníkom? Nie?"

Ľuďom od fachu, teda aj od malty, prenechá Rudolf Bauer i menšiu rekonštrukciu domu, do ktorej sa cez toto leto rozhodli pustiť. Presnejšie, pôjde o zatepľovanie, menšie úpravy a nakoniec, samozrejme, vymaľovanie. "Druhí budú robiť, ja hlavne radiť, čiže kibicovať," pousmial sa R. Bauer nad tým, ako šikovne to s úpravami vymyslel. Pravda, ak sa nestane, že on mieni a niekto druhý zmení...

Predseda NR SR Pavol Paška strávi dovolenku na Slovensku

Prevetrá bicykel a prepotí tričká

"Teším sa, že aj mňa čaká aspoň niekoľko dní voľna," netají príjemné pocity z parlamentných prázdnin predseda NR SR Pavol Paška. Ako väčšina ústavných činiteľov aj on počas roka veľa dní z pracovného týždňa, neraz i víkendy a sviatky, prežíva kvôli práci v Bratislave. Ani zďaleka nie je teda s rodinou toľko, ako by si to prial on, i jeho najbližší. "Dúfam, že zameškané im konečne vynahradím. Síce len malým percentom, ale predsa. S manželkou a synmi sa chystáme prežiť leto na Slovensku. Úprimne, počas roka mám cestovania nad hlavu, preto sa chcem teraz niekde usadiť a pár dní byť s blízkymi doslova "zašitý." Nehnevajte sa, ale kde presne to bude, neprezradím. Viem, že novinárov a fotografov by zaujímalo, čo vo voľnom čase robí predseda parlamentu. Ani mobil pre istotu nebudem dvíhať," naznačil P. Paška, že aspoň pár dní si chce užiť relaxu bez mediálnej pozornosti.

Keďže je športovo založený a kondíciu si udržuje pravidelným cvičením, aj cez dovolenku by sa rád venoval formovaniu zdravého tela a ducha. Mieni to robiť pešími prechádzkami, bicyklovaním, túrami, výstupmi na menšie kopce, aj zbieraním húb a lesných plodov. "Nájsť krásneho dubáka, to je pocit, ktorý sa len ťažko popisuje. Keby prišiel nečas, možno siahnem po knihe. Aj keď tento spôsob oddychu považujem trošku za pasívne leňošenie, a tomu by som sa chcel vyhnúť. Cítim, že skôr sa potrebujem fyzicky poriadne vybiť a psychicky nabiť. Aby to tak bolo, najmä na bicykli mienim s chlapcami denne prepotiť hoci aj niekoľko tričiek," popísal svoju predstavu dovolenky predseda parlamentu Pavol Paška.

Stranu pripravila: Alžbeta LINHARDOVÁ

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Na výpadok elektriny vás môže upozorniť aj SMS
 2. Ako inovácie menia naše návyky? Čo už dnes môžete robiť inak
 3. Mikuláš s Majkom Spiritom? Môžete si ho užiť u vás doma
 4. Štedré dni s Niké: Vyhraj lyže s podpisom Petry Vlhovej!
 5. Do Turecka sa dostanete bezpečne z Bratislavy bez potreby testu
 6. Tip na vianočný darček? Kvalitný zrak so zľavou 1 000 €
 7. Budeme môcť v budúcnosti pracovať len z domu?
 8. 8 inšpirácií, ako využiť zvyšky jedla a nič nevyhodiť
 9. Vianočné vydanie magazínu SME Ženy
 10. Slovenské „šampanské“, za ktorým sa skrýva príbeh lásky
 1. Mikuláš s Majkom Spiritom? Môžete si ho užiť u vás doma
 2. Väčšina fajčiarov dalo deťom cigarety, ak si vypýtali
 3. Podcast: Jeden lístok, veľa tratí
 4. Čo musíte vedieť, ak chcete prežiť Vianoce v zdraví a so svojimi
 5. Nová škôlka 21. storočia na Kramároch
 6. Do Turecka sa dostanete bezpečne z Bratislavy bez potreby testu
 7. Štedré dni s Niké: Vyhraj lyže s podpisom Petry Vlhovej!
 8. Tento výťah si poradí aj s tým najužším schodiskom
 9. Prvá 2-stupňová akumulátorová snehová fréza na trhu
 10. COOP Jednota je najdôveryhodnejším slovenským predajcom potravín
 1. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 15 738
 2. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári 13 494
 3. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie 9 685
 4. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 9 652
 5. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 9 234
 6. Aká je chémia vôní 9 099
 7. ARÓNIA najsilnejšia prírodná prevencia proti respiračným vírusom 8 649
 8. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 8 585
 9. Vianočné vydanie magazínu SME Ženy 8 136
 10. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 8 028
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Nová riaditeľka košickej detskej nemocnice: Teším sa na návrat

Chystá stretnutia so zamestnancami, primármi a vytvorí pracovný tím.

Jaroslava Feketeová. Snímka je z čias, keď pôsobila ako lekárka na Oddelení detskej onkológie a hematológie košickej DFN.
Výročie výbuchu bytovky Mukačevská 7 v Prešove

Rok po výbuchu. Majorošovci veria, že sa na Mukačevskú 7 ešte vrátia

Tragédia odhalila aj silu priateľstva.

Marek Majoroš na mieste, kde stála bytovka.
Viki Olejárová by rada zbierala zážitky z celého sveta, chcela by prespať v baobabe aj si zaspievať so Stingom.
Ľudmila Kolesárová.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Minister zdravotníctva SR Marek Krajčí (OĽaNO) a prezident Slovenskej spoločnosti infektológov Pavol Jarčuška.

Haščák z Penty ide do väzby, rozhodol súd

Haščákovi hrozí až 20 rokov.

Premiér Igor Matovič a minister školstva Branislav Gröhling.
Stĺpček Petra Schutza

Experiment avantgardný ako celoplošné testovanie

Ďalší pochod Slovenska po neprebádaných tretích (štvrtých) cestách boja s covidom.

Peter Schutz

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop