Korzár logo Korzár Košice
Streda, 23. jún, 2021 | Meniny má SidóniaKrížovkyKrížovky

KLEBETNÍK na tému: košickí poslanci NR SR a dovolenky

Kam ísť na dovolenku? Ako čo najpríjemnejšie oddychovať? Čo spraviť, aby sme aspoň na pár chvíľ zabudli na denné starosti?, to sú témy, ktorým sa

teraz, so silnejúcimi slnečnými lúčmi, najčastejšie venujeme. Každý si pod pojmom relax predstavuje čosi iné. Ako ho vnímajú, teda, čo budú cez leto robiť košickí poslanci najvyššieho zákonodarného zboru, to sme sa opýtali šestice zástupcov rôznych politických zoskupení.

Jarmila Tkáčová sa teší najmä na Jadran, knihy a ticho

Žiadne výlety, ľudia či aktivity

"Už dávnejšie som si vzala k srdcu odporúčania odborníkov, že dovolenka je účinná len vtedy, lebo organizmu pomôže zregenerovať psychické aj fyzické sily, čiže úplne zmení zabehaný životný rytmus. A to po náročnom roku, veď som popri všetkom ešte študovala prvý rok externe právo na Komenského univerzite, potrebujem ako soľ."

Skryť Vypnúť reklamu

Jej základnými tézami pre oddychovanie sú: žiadne výlety, žiadni ľudia, ani známi ani neznámi, žiadne aktivity, iba plávanie podľa chuti, čítanie, spanie, vstávanie a jedenie, kedy sa im s manželom zachce. Keďže chodievajú autom, nosia so sebou nafukovací čln a tenisové rakety. "Skoré ráno na mori v člne, keď ostatní ešte spia, takže všetko je pokojné, tiché, je najkrajšou časťou dňa. Tento rok sme nevymysleli nič nové, zostali sme pri istote. Dovolenkovať budeme pri Jadranskom mori na overenom mieste v Poreči. Hneď vedľa kamenistej pláže je olivový hájik, v ktorom strávime celé dni pekne v tieni. Na slniečko vyjdeme, len keď sa pôjdeme okúpať alebo do blízkej taverny na chladené pivko či kávu. Deti s nami už nechodia, ale vzala som si k srdcu radu od syna: ´Mami, ak sa chceš zdokonaliť v angličtine, prečítaj zo dve knihy po anglicky´.

Skryť Vypnúť reklamu

Berie si teda dva diely zo série o Rímskom impériu od Colleen McCoullogh, ktoré nevyšli v slovenčine a keďže chce poznať pokračovanie ságy, bude čítať po anglicky. Okrem toho si chce pribaliť knihy, ktoré si počas roka kúpila, ale nestihla prečítať. A tiež brožúrku so Sudoku a krížovkami, aby myseľ toľkým leňošením nezakrpatela...

Monika Smolková už na pláži nevylihuje

Zrelaxuje telo aj dušu

Veľké plány na dovolenkové pobyty tohto leta Monika Smolková nemá. Isté je to, že bude po celý čas na Slovensku. Podobne ako jej parlamentná kolegyňa Mária Sabolová chce si dopriať aspoň týždenný relaxačný pobyt pre telo i dušu v kúpeľoch. "S najväčšou pravdepodobnosťou to bude v Trenčianskych Tepliciach alebo v Piešťanoch. V posledných rokoch to tak dosť pravidelne robím, pretože som sa presvedčila, že aj týždenný pobyt výrazne pomôže pookriať."

Skryť Vypnúť reklamu

Počas ďalšieho týždňa a prípadne aj cez víkendy by sa chcela vydať na turisticko-poznávacie návštevy východoslovenských prírodných krás. Lákajú ju Pieniny, Červený kláštor, Vysoké Tatry, Slovenský raj, Dobšinská ľadová jaskyňa. Miest, ktoré stoja za návštevu, je veľa. Snáď jej na všetky ostane dosť času.

"Dni, kedy som počas dovolenky vylihovala na pláži pri mori sú dávno preč. Dnes sa snažím pasívne leňošenie zamieňať za skutočný relax. Ale podľa možnosti tak, aby som za oddychom cestovala čo najmenej. Radšej si treba pre seba vychutnať každý deň a každú chvíľu, namiesto toho, aby človek presedel hodiny v aute, autobuse či lietadle." Týždeň z dovolenky si mieni nechať na začiatok zimnej sezóny, aby sa mohla venovať lyžovaniu a pobytu na horách. To je pre ňu aspoň taký zaujímavý a užitočný spôsob oddychovania ako letné výlety a vychádzky.

Pre Máriu Sabolovú sú dovolenkou už parlamentné prázdniny

Najprv kúpeľné procedúry, potom zaváranie

Istým spôsobom dovolenky je pre Máriu Sabolovú už fakt, že dva mesiace nebude musieť každý týždeň cestovať medzi Košicami a Bratislavou. Voľné dni mieni z väčšej časti stráviť v rodine, na ktorú počas spomínaného pendlovania nieto takmer času. Ale, ktorá je aj pre ňu, političku, tak ako v živote každého "normálneho" človeka, neodmysliteľnou súčasťou bytia.

"Ďalším plusom pre mňa, aspoň dúfam, by mohlo byť to, že sa časť dovolenky chystám využiť na krátky pobyt v niektorých slovenských kúpeľoch. Určite sa okrem klasickej ponuky rozhodnem pre viacero liečebných procedúr, ktoré si doobjednám. Doteraz ma vždy skvelo zrelaxovali a naštartovali do ďalšej práce." Počas kalendárneho roka sa M. Sabolová dosť toho nasedí, a tak by chcela letné mesiace využiť tiež na pohyb, pobyt v prírode a turistiku. Lesy a čerstvý vzduch sú pre ňu to, čomu sa hovorí dobíjače energie.

"Len mierne pasívne oddychovať neplánujem. Leto je v našej domácnosti spojené aj so záhradou a zaváraním. Najčastejšie si robíme zásoby uhoriek, jabĺk, kompótov a džemov z čerešní či ríbezlí. V zime ako keby človek našiel. Pritom je to vlastné, tak to aj lepšie chutí." Ak to Mária Sabolová zhrnie, letné dni by mala prežiť pohodovo. Keďže je otvorená každej pokojnej a príjemnej zmene letného programu, určite ju poteší všetko, každá drobnosť, čo, hoci aj neplánovane, doplní denný kolobeh počas parlamentných prázdnin.

Valentín Švidroň sa chce vrátiť do detstva

K moru ho nik nedostane

"Mňa k moru ťažko dostanete. Nevidím nič na tom, ak na pláži ležíme hlava na hlave, opekáme sa na slnku, ponárame do slaných vĺn a pozeráme na správanie sa niektorých snobov. Dovolenka pri mori v luxusnej destinácii je pre niekoho len potvrdením, že na to má...," neodpustil si pri debate o lete a dovolenke miernu iróniu Valentín Švidroň. Podľa neho nie sú ďaleko časy, keď more vyjde z módy.

"Určite budem s rodinou a na Slovensku. Chceme sa pozrieť do Bardejova. Pôjdeme aj do Vyšných Ružbách a Starej Ľubovne, to sú miesta môjho detstva, kam sa vždy rád vraciam." Jeho úplne naj dovolenka je v lone prírody. Teší sa na opekačku a varenie guľášu. Rád ho pripravuje aj preto, že ešte ani raz sa mu nepodarilo navariť dva rovnaké. Vždy je guľáš, vďaka jeho fantázii a rôznorodým ingredienciám, iný. Ale vždy taký, že nič z neho neostane.

Ak mu vyjde počasie, chcel by chodiť na huby a lesné plody. Vari úplne najviac sa teší na splavovanie rieky Poprad. Je to to, čo mu správne zodvihne hladinu adrenalínu. "Pri splavovaní sa človek aj okúpe. Niekedy náhodou, inokedy, lebo sa to inak nedalo, ale občas i vďaka zlomyseľnosti spoluplavčíkov. Vždy je to však krása, žiadna fádnosť či nečinnosť. Už aby sme boli na dovolenke...," s netrpezlivosťou v hlase povzdychol.

Rudolf Bauer na pár dní využije parlamentné zariadenie

K slovu prídu raketa aj malta

Rudolf Bauer sa cez leto chystá stráviť týždeň v zariadení NR SR Častá Papiernička. "Bude to pre nás akýsi návrat k nedávnej príjemnej udalosti synovej svadbe, Po prvýkrát budeme oddychovať ako samostatné rodiny, a predsa spolu. Už teraz sa teším, ako si príjemne zaplávam, zahrám bowling a tenis. S raketou nie som síce extra borec, ale dva úspešné skalpy sa mi už podarilo získať. Vlani sme hrali s dcérou Erikou proti kolegom - poslancom Vladimírovi Palkovi a Pavlovi Minárikovi, a vyhrali sme. Tento športovo-zábavný relax nás čaká začiatkom augusta."

V júli bude R. Bauer doma pripravený počúvať manželkine pokyny, kde čo treba urobiť v záhrade. Určite sa bude musieť potrápiť s burinou, ktorej sa vďaka slnku a dažďu výnimočne darí. "Šéfom v záhrade je manželka, tá sa vo všetkom vyzná lepšie. Ja som viac typ, že radšej budem ovocie oberať, ako sa o stromy starať. Manželka mi občas aj hovorí, že máme zaujímavú deľbu práce, u mňa pláca, u nej práca. Načo sa však miešať do remesla odborníkom? Nie?"

Ľuďom od fachu, teda aj od malty, prenechá Rudolf Bauer i menšiu rekonštrukciu domu, do ktorej sa cez toto leto rozhodli pustiť. Presnejšie, pôjde o zatepľovanie, menšie úpravy a nakoniec, samozrejme, vymaľovanie. "Druhí budú robiť, ja hlavne radiť, čiže kibicovať," pousmial sa R. Bauer nad tým, ako šikovne to s úpravami vymyslel. Pravda, ak sa nestane, že on mieni a niekto druhý zmení...

Predseda NR SR Pavol Paška strávi dovolenku na Slovensku

Prevetrá bicykel a prepotí tričká

"Teším sa, že aj mňa čaká aspoň niekoľko dní voľna," netají príjemné pocity z parlamentných prázdnin predseda NR SR Pavol Paška. Ako väčšina ústavných činiteľov aj on počas roka veľa dní z pracovného týždňa, neraz i víkendy a sviatky, prežíva kvôli práci v Bratislave. Ani zďaleka nie je teda s rodinou toľko, ako by si to prial on, i jeho najbližší. "Dúfam, že zameškané im konečne vynahradím. Síce len malým percentom, ale predsa. S manželkou a synmi sa chystáme prežiť leto na Slovensku. Úprimne, počas roka mám cestovania nad hlavu, preto sa chcem teraz niekde usadiť a pár dní byť s blízkymi doslova "zašitý." Nehnevajte sa, ale kde presne to bude, neprezradím. Viem, že novinárov a fotografov by zaujímalo, čo vo voľnom čase robí predseda parlamentu. Ani mobil pre istotu nebudem dvíhať," naznačil P. Paška, že aspoň pár dní si chce užiť relaxu bez mediálnej pozornosti.

Keďže je športovo založený a kondíciu si udržuje pravidelným cvičením, aj cez dovolenku by sa rád venoval formovaniu zdravého tela a ducha. Mieni to robiť pešími prechádzkami, bicyklovaním, túrami, výstupmi na menšie kopce, aj zbieraním húb a lesných plodov. "Nájsť krásneho dubáka, to je pocit, ktorý sa len ťažko popisuje. Keby prišiel nečas, možno siahnem po knihe. Aj keď tento spôsob oddychu považujem trošku za pasívne leňošenie, a tomu by som sa chcel vyhnúť. Cítim, že skôr sa potrebujem fyzicky poriadne vybiť a psychicky nabiť. Aby to tak bolo, najmä na bicykli mienim s chlapcami denne prepotiť hoci aj niekoľko tričiek," popísal svoju predstavu dovolenky predseda parlamentu Pavol Paška.

Stranu pripravila: Alžbeta LINHARDOVÁ

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Vedci z BMC SAV vo vlakoch nový koronavírus nenašli
 2. Ako ochrániť svoje peniaze pred infláciou
 3. V centre Bratislavy vznikajú apartmány určené na predaj
 4. Výber auta na lízing môže byť slobodnejší, ako ste si mysleli
 5. Od 1. septembra je predprimárne vzdelávanie povinné
 6. Kde sa dá elektromobil nabiť a za koľko? Veľký prehľad nabíjania
 7. Nemecko-slovenská spoločnosť ETL/GR je už v desiatke najlepších
 8. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku
 9. Kam patria rolky z toaletného papiera? Dávať dole etikety zo sklenených nádob?
 10. Česi vynašli revolučné tričká, na ktorých nie je vidieť pot
 1. Koniec čakania na kuriéra
 2. Čo by som urobil inak, keby som znovu staval dom?
 3. Prvé mesiace 2021 vzrástol počet susedských sporov
 4. Brusnica – lahodná i účinná zároveň
 5. Václav Vydra: Ako nedostať pokutu v úseku kde je meraná rýchlosť
 6. Česi vynašli revolučné tričká, na ktorých nie je vidieť pot
 7. Holenie je umenie. A vy môžete byť jeho majstrom
 8. Od 1. septembra je predprimárne vzdelávanie povinné
 9. Nemecko-slovenská spoločnosť ETL/GR je už v desiatke najlepších
 10. Viete, prečo by nás mala zaujímať ochrana biodiverzity?
 1. Je lepšie zobrať si rozkladateľný obal alebo vytriediť plastový? 10 888
 2. Dovolenka v Chorvátsku: stavte na overenú a obľúbenú klasiku 8 632
 3. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku 7 099
 4. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni? 6 277
 5. Developer Slnečníc postaví bývanie pri lese. S bazénom aj fitkom 4 305
 6. Stiahnite si stovky e-kníh 4 274
 7. Crème de la crème po slovensky 3 254
 8. Nový Volkswagen Polo je najšikovnejšie malé auto 2 927
 9. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame 2 849
 10. Stačí mi elektromobil? Pozreli sme sa, ako je to s dojazdom 2 645
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Jedno z vozidiel po nehode.

Obe autá viedli 22-roční vodiči.


2 h
Ilustračné.

Použili vakcínu Comirnaty od Pfizer/BioNTech.


TASR 1 h
Kino Úsmev.

Festival potrvá do nedele.


TASR 1 h
Hádzanárky Prešova nepokračujú v MOL lige.

Štrnástym účastníkom môžu byť Poľky.


SITA 2 h
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Prezidentka SR Zuzana Čaputová.

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 391-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 12 502 obetí.


a 4 ďalší 17 h
Šéfredaktorka denníka SME Beata Balogová

Odmietači ťahajú za sebou do priepasti zdravotníkov, služby aj deti.


12m
Peter Pekarík (vľavo) v zápase Slovensko - Poľsko na ME vo futbale (EURO 2020 / 2021).

Peter Pekarík opisuje svoj deň pred zápasom.


Pavol Spál 17. jún

Keby Fica, Kotlebu alebo Harabina platil Soros, nevyzeralo by to inak.


Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop