Chlpaté nohy vadia väčšine žien najmä teraz, v lete
Laser nebolí a je najúčinnejší, žiletka je rýchla ale "krátka"
Nie je to tak dávno, čo si muži vyberali ženy podľa chlpatých nôh. Vraj čím boli chlpatejšie, tým mala dotyčná dáama väčší sexuálny apetít. Chlpaté nohy sa však už dávno nenosia a rozhodne nie teraz v lete, kedy nohy neskrývame v nohaviciach...
Depilácia je dočasné odstránenie chĺpkov. Pri tejto metóde sa chĺpok odstráni z povrchu pokožky, ale jeho korienok tam zostáva. Depilácia má tú výhodu, že odstránenie je úplne bezbolestné a pomerne nenáročné na čas. Veľkou nevýhodou je však jej krátkodobý účinok, ktorý sa vytratí už po dvoch až troch dňoch. Po každej depilácii - je jedno, pre aký spôsob ste sa rozhodli - ošetrite pokožku hydratačným mliekom a zasypte ju detským púdrom.
Holenie žiletkou. Je najrýchlejší a najpohodlnejší spôsob. Škoda len, že ho treba opakovať už po dvoch-troch dňoch. Po tejto metóde chĺpky vyrastajú naraz, preto sa vám môže zdať, že nové sú hustejšie. Nie je to pravda. Holenie je bezbolestné, pravda, ak sa neporežete. Je vhodné najmä na odstránenie chĺpkov na nohách, v podpazuší či v oblasti bikín. Na miesta, ktoré chcete depilovať, naneste penu alebo gél, ktoré uľahčia kĺzanie žiletky a zmäkčia chĺpky.
Depilačné krémy. Na pokožku nanesiete rovnomernú tenkú vrstvu prípravku a necháte pôsobiť niekoľko minút. Chĺpky zatiaľ zmäknú a potom ich už stačí odstrániť špachtličkou. Z hladkej pokožky sa môžete tešiť takmer desať dní. Nevýhodou depilačných krémov a pien je možnosť alergickej reakcie. Preto deň pred depiláciou vyskúšajte prípravok na kúsku pokožky, najlepšie na vnútornej strane predlaktia.
Epilácia je trvalé odstránenie. Je to metóda, pri ktorej sa chĺpky odstraňujú aj s korienkami, prípadne sa korienok naruší natoľko, že nový chĺpok už nevyrastie. Pokiaľ sa však chĺpky znovu objavia, nerastú už väčšinou v takej miere. Účinok je dlhotrvajúci, pri použití lasera trvalý.
Elektrický strojček. Strojček pracuje ako pinzeta a vytrháva chĺpky i s korienkami. Ich odstránenie je dlhodobejšie ako pri holení žiletkou, ale bolestivejšie. Odmenou vám však bude hladká pokožka po celé tri týždne. Táto metóda je ideálna na depiláciu nôh, v citlivých partiách je bolestivejšia.
Vosk. Môžete použiť teplý i studený, ktorý chĺpky do seba zachytí a umožní ich rýchle vytrhnutie. Studený vosk je už nanesený na prúžkoch, ktoré si priamo prikladáte na chĺpky. Po chvíľke ich strhnete v protismere rastu. Pokožka zostáva hladká tri - štyri týždne. Teplý vosk je účinnejší ako studený. Najčastejšie sa používa v kozmetických salónoch. Pred použitím sa zohreje a až potom sa aplikuje na plochu, ktorú chcete depilovať. Na vzduchu stvrdne, priľne k pokožke a potom sa špeciálnymi prúžkami odstraňuje aj s ochlpením. Nepríjemnú bolesť zaženie pocit, že chĺpky neuvidíte aspoň tri týždne. Výhodou je, že častým používaním vosku sa oslabia niektoré cibuľky a ochlpenie je redšie.
Elektrická ihla. Používa sa najmä v kozmetických salónoch. Ihlou sa naruší alebo úplne zničí vlasový folikul a chĺpok už nerastie. Ošetrenie treba opakovať po 4 - 6 týždňoch. Ideálna je na malé plochy ako oblasť hornej pery.
Laser. Výhodou tohto spôsobu je dlhodobá účinnosť, je však aj najdrahší. Laserový lúč prenikne k cibuľke, zachytí sa na tmavom pigmente a tepelným účinkom ju spáli. Najlepšie výsledky sa dosiahnu, keď sú chĺpky tmavšie ako pokožka. Počet opakovaní laserových zásahov je individuálny a nemusíte sa pri nich obávať bolesti.
Pri úpale znížte teplotu tela a pite veľa tekutín
Ochladzujte sa sprchovaním chladnou vodou
Vari každému je jasné, že v lete si treba dávať pozor na slnko. Nie vždy sa nám však podarí uchárniť sa. Čo teda robiť, keď už cítime, že máme úpal a že sme si spiekli pokožku?
Ak sa odporúčaným spôsobom nechránime pred úpornými slnečnými lúčmi (napríklad krémami s ochrannými UV filtrami), dostavuje sa sčervenanie a nepríjemné svrbenie pokožky. Môže ísť iba o povrchové popálenie, ale aj o vážnejšiu reakciu, pri ktorej koža nadmerne sčervenie, je bolestivá a tvoria sa na nej pľuzgiere. Tento stav sa nazýva slnečný úpal.
Okrem poškodenia pokožky sa dostavujú bolesti hlavy, závraty, pocity na zvracanie i samotné zvracanie, búšenie srdca. V ťažších prípadoch dochádza aj k neostrému videniu, halucináciám a poruchám vedomia. Tento stav je vážny a vyžaduje si odborné vyšetrenie a ošetrenie.
Prvá pomoc a liečba sa zameriava na zníženie teploty tela, doplnenie strát tekutín a minerálov, ochranu pred priamym pôsobením slnka. Ochladzuje sa podľa možností vaňovým kúpeľom s vodou teploty 25 stupňov, sprchovaním chladnou vodou, zabalením do studených vlhkých plachiet, studenými obkladmi prikladanými na oblasť srdca, pečene a veľkých ciev. Dôležité je vyšetrenie u lekára, ktorý určí ďalší postup.
Pri správnom uplatňovaní prevencie by sa však prehriatie nemalo vôbec vyskytnúť. Počas horúceho počasia alebo vysokej vlhkosti vzduchu netreba namáhavo športovať či súťažiť. Je lepšie preložiť takúto aktivitu na chladnejšiu časť dňa, na ráno či na večer.
Počas leta sa vyhýbajte mastným tónovacím krémom
Líčte sa pri ventilátore
Každá žena chce za každých okolností vyzerať čo najlepšie. Make-up je dobrá vec, no v lete treba dávať pozor na to, aby namiesto toho, aby vám pomohol, vašej krásne neuškodil, keď sa vám vďaka horúčavám začnú zlievať očné tiene s podladovým krémom či maskarou...
Bezpečná ochrana. Keď teplomer dosiahne tridsaťstupňové hodnoty, môže sa mejkap na vašej tvári zmeniť na nepeknú masku. Preto to s ním v lete nepreháňajte a voľte radšej tónovacie krémy s extra ľahkou textúrou, ktorá sa príjemne nanáša a nezanecháva na pleti mastný film. Dôležité je mať dobrý podklad.
Šminkovanie s ventilátorom. Keď sa už počas líčenia začínate potiť, viete si domyslieť, čo sa stane. Farby sa vám začnú zlievať, budete nervóznejšia a výsledok? Katastrofa na tvári. Maľujte sa preto vo vyvetranej miestnosti. Najlepšie, keby vám počas celého líčenia fúkal do tváre jemný vánok, napríklad i z ventilátora. Farbičky sa nezačnú hneď rozpúšťať. Budú nejaký čas zafixované.
Vyhýbajte sa leskom. Mastné očné tiene, rozjasňovače na líca. To všetko by vám len stekalo zanedlho po tvári. Leto si pýta suché líčenie. Pokiaľ si bez mastných očných tieňov neviete predstaviť letný mejkap, nanášajte ho hubkou. Podklad ale majte suchý, s rovnako farebným ladením.
Všetko odolné vode. Rada, ktorú možno ani nepotrebujete. V lete používajte iba vodeodolnú maskaru na viečka, aj špirálu na obočie. Inak vám pot, ktorý steká v lete po čele a dostáva na viečka, mohol spôsobiť nepríjemné začiernenie ako v kútikoch oka, tak i pod nimi.
Práškový púder. Noste ho všade so sebou. Prepudrujte sa raz za hodinu. Keď pocítite horúčavu a vystúpený pot na čele, aj častejšie...
Dlhej cesty v aute so svojimi ratolesťami sa nemusíte báť, ak sa na to dobre pripravíte
S deťmi si zahrajte hru "Hádaj, na čo myslím?"
Tiež si pri dlhých cestách na dovolenku hovoríte, že by ste dali čokoľvek za to, len aby ste zabavili svoje neposedné deti na zadných sedačkách vášho automobilu a mohli sa pokojne sústrediť na šoférovanie? Chystáte sa na dovolenku autom a už teraz sa obávate toho, ako zabaviť deti počas cesty?
Pripravte sa. Pred odchodom pripravte dieťaťu kópiu mapy cesty, alebo nakreslite zjednodušenú mapu na hárok papiera. Pri každej zvedavej otázke "Kedy tam už budeme?" ho môžete informovať o polohe vášho auta. Dieťa si môže do mapy kresliť a prípadne aj robiť poznámky.
Spievajte. Hrajte sa. Pripravte si pre dieťa program. Počas cesty môže spievať, počúvať rozprávky, alebo sa hrať. Stres odbúrate vtedy, ak necháte deti spievať, alebo sa s chuťou pridáte k nim. Spomínate si napríklad na "Hádaj, na čo myslím!" alebo "Meno, mesto, zviera, vec"? Určite sa aj vašim deťom budú tieto slovné hry páčiť a skrátia im veľa času na cestách. Ak zatúžite po chvíľke ticha, môžete skúsiť vyhlásiť bobríka mlčanlivosti.
Motivujte deti. Ak chcete, aby sa vaše ratolesti cítili naozaj v pohode, nesmiete zabudnúť na ich obľúbené veci, napríklad plyšovú hračku alebo vankúš, ktoré im dodajú istotu. Deti sa budú cítiť v prostredí auta bezpečne. Motivujte deti k tomu, aby pozorovali okolie a zakresľovali si, čo sa im páči. Ak dieťa cestu zvládne, je vhodné mu za odmenu niečo sľúbiť. Môže to byť čokoľvek - nová skladačka alebo knižka, ktorú si môže pozerať.
Strava a pitie. Vezmite deťom do auta vhodné jedlo a pitie. Strava, ktorá rovnomerne dodáva energiu, zabraňuje únave detí a vedie k ich vyrovnanosti a uvoľnenosti. Do cestovného jedálnička je vhodné zaradiť napríklad celozrnné potraviny, ovocie či zeleninu. Naopak pri konzumácii potravín s vysokým obsahom cukrov, ktoré sa rýchlo spaľujú, dostávajú deti skôr hlad a môžu byť podráždené. Čokolády, sušienky alebo cukríky sú teda ako občerstvenie pri cestovaní autom celkom nevhodné. Na pitie deťom pripravte čo najmenej sladené tekutiny a umiestnite ich tak, aby sa deti mohli sami kedykoľvek podľa svojej potreby obslúžiť.
Hygiena. Majte so sebou vlhké utierky alebo aspoň papierové vreckovky. V aute ich majte uložené na dosah dieťaťa tak, aby si ich mohlo samo vziať a použiť.
Oblečenie. Oblečte deťom pohodlné oblečenie a majte v zásobe aj náhradné šaty. Vo voľnom a netesniacom oblečení sa budú cítiť pohodlne a nebudú sa zbytočne "ošívať". Ak by vášmu dieťaťu prišlo zle, majte po ruke aj náhradné oblečenie.
Lieky. Nezabúdajte na zdravie svojich detí. Je dobre pribaliť si lieky, alebo mať so sebou Kinedril pre prípad cestovnej nevoľnosti.
Autosedačka. Zabezpečte deťom vhodnú autosedačku. Bezpečnosť je najdôležitejšia. Deti musia byť pripútané vo vhodných autosedačkách, a to nielen preto, že od mája je to aj na Slovensku povinnosťou, je to nevyhnutné pre ich bezpečnosť.
Odmena. Za dobre zvládnutú cestu deti odmeňte. Odmenou, tou najcennejšou by mali byť predovšetkým spoločné chvíle strávené s rodičmi na dovolenke. Ak ich budete chcieť odmeniť darčekom, skúste sa poobzerať po najbližšom hračkárstve alebo čerpacej stanici.
KID
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári