pôvodnému termínu, ktorým mal byť 8. august, vítajú. Aj z dôvodu nedostatku registračných pokladníc.
Obchodníci sa poponáhľali
Viacerí obchodníci o zmene dátumu, od ktorého plynie povinnosť duálneho zobrazovania cien, nevedeli. "To vážne? No našťastie. Pokladňu už síce máme, ale to je toľko prepisovania cien, že by sa to aj tak nestíhalo," prekvapene reagovala predavačka v predajni pečiva.
Prevažná časť košických obchodníkov si však túto povinnosť nenecháva na poslednú chvíľu. Už teraz nájdete v mnohých obchodoch ceny v obidvoch menách.
Celkom iná situácia je v oblasti služieb. Väčšina košických kaderníctiev, kozmetických salónov, kaviarní, penziónov, hotelov a cukrární ešte neprešla na systém duálneho zobrazovania cien. To môže spôsobovať problém pre zahraničných návštevníkov, ktorí sa v týchto dňoch vyberú do Košíc.
Na lieky platí výnimka
Lekárne v súvislosti s preceňovaním tvoria výnimku. Na krabičkách liečiv nájdete sumy len v slovenskej mene aj po 24. auguste. Podľa vyhlášky Ministerstva zdravotníctva SR v tomto prípade stačí, ak je cena uvedená len v hlavnej mene. Tou je do konca roka slovenská koruna, po 1. januári 2009 už euro. Týmto opatrením by sa malo predísť komplikáciam s nepomerom množstva liečiv voči krátkosti obdobia, počas ktorého by sa museli ceny preratávať. Aj v prípade lekárni však platí, že celková konečná suma na pokladničnom bloku musí byť od 24. augusta uvedená v obidvoch menách.
S pokladnicami je vraj problém
V poslednom období sa objavilo viacero sťažností obchodníkov a podnikateľov na to, že zakúpiť novú pokladnicu na euro nie je vôbec jednoduché. Respektíve, že im ju servis do 24. augusta nestihne prerobiť.
Oslovili sme firmu Dataservis, jednu z tých, ktoré registračné pokladnice ponúka. "Stáva sa, že sem-tam nám nejaký typ pokladne na čas vypadne. Ale tak, aby žiadne neboli k dispozícii, alebo žeby ich bol úplný nedostatok, tak to nie. Stále sú na výber rôzne druhy," uviedla pracovníčka firmy.
Rovnaká situácia je aj podľa predajcu firmy KOPS. "Máme ich dosť, len niekedy nakrátko nejaká vypadne."
"Teraz ešte len čakáme na pokladňu. Termín dodania je do troch týždňov," sťažovala sa napriek tvrdeniam predajcov pokladní majiteľka kaderníctva. Teda v prípade, že by sa termín neposunul, nemusela by to stihnúť.
Iní si ju zabezpečili už v dostatočnom predstihu. "My sme si pokladňu už dávnejšie kúpili. Ale niektorí zákazníci sa nám sťažujú, že ju nemôžu zohnať do svojich obchodov," zhodnotila situáciu zamestnankyňa copycentra.
Pripravených 80 percent živnostníkov.
Malí podnikatelia a živnostníci na Slovensku vnímajú pozitívne posunutie termínu povinného duálneho zobrazovania cien v korunách aj eurách, uviedol pre agentúru SITA v súvislosti s posunutím termínu prezident Slovenského živnostenského zväzu Peter Masár. Ako však ďalej dodal, aj keď 80 percent živnostníkov je už teraz pripravených, je presvedčený, že určité percento podnikateľov bude napriek tomu finišovať s potrebnými prípravami až posledné dni pred 24. augustom.
* * *
FAKTY Prečo sa termín presúva
(sita)
n Hoci fixný konverzný kurz (30,126 Sk/euro) bol stanovený 8. júla tohto roka a v ten istý deň ho oficiálne na tlačovej konferencii v Bruseli oznámil minister financií Ján Počiatek, z právneho hľadiska však povinnosť pre podnikateľov vzniká až 30 dní po tom, čo je oficiálne vyhlásený v nariadení Úradného vestníka Európskej únie. A ten vyšiel 24. júla, teda dvojité cenovky v obchodoch sú povinné až od nedele 24. augusta.
n Tento termín potvrdila aj Národná banka Slovenska, preto aj Slovenská obchodná inšpekcia bude pokutovať nedodržanie duálneho zobrazovania až odvtedy.
Autor: ANNA TKÁČOVÁ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári