sektoru služieb v našom meste. Viacerí prevádzkovatelia sa zhodli na tom, že niečo také ešte nezažili, pričom väčšina z nich to pocítila aj na svojich tržbách.
KOŠICE. Najmenej dôvodu na úsmev mali majitelia letných záhrad, ako aj prevádzkovatelia kúpalísk. Neustály dážď v kombinácii s vetrom im ubral výraznú časť plánovaných tržieb, ktoré sa bežnej letnej záhrade na Hlavnej pohybuje podľa lokality okolo 25-50 000 Sk denne. Ako sme sa dozvedeli v Carpane, ich letná záhrada na Hlavnej tam bola viac zatvorená ako otvorená, čo sa negatívne prejavilo na ich príjmoch.
Podobne na tom boli na malú radosť ich majiteľov aj ďalšie reštauračné zariadenia a pivárne v meste. Menej zmrzliny predali a tým pádom aj slabšie tržby ako počas bežného letného dňa mali aj v známej cukrárni Aida, avšak konkrétne čísla sme sa od prevádzkarky nedozvedeli, keďže majiteľ Rami Imeri je mimo Slovenska.
Na druhej strane v hoteli Dália vplyv škaredého počasia až tak nepocítili. "Nemalo to zásadný vplyv na zníženie návštevnosti klientov, ich počet dosahoval štandardné hodnoty. V prípade zlého počasia je naša letná záhrada zatvorená, čo však potom kompenzuje zvýšená návštevnosť reštaurácií. Samozrejme nielen nám, ale zrejme každému v tomto druhu cestovného ruchu by vyhovovalo, keby v lete bolo naozaj leto," povedala nám riaditeľka hotela Dália Dagmar Amrichová.
Na Sivec chodili len cudzinci
V penzióne Sivec pri vodnej nádrži Ružín si jeho vedúca Iveta Bernátová ani po dlhšom premýšľaní nespomenula, kedy zažili také leto. Ako sa nám priznala, počasie im urobilo veľký škrt cez rozpočet.
"Zatiaľ máme veľmi slabú sezónu. Počas posledných dvoch týždňov nám chodilo len veľmi málo ľudí z Košíc a okolia, situáciu ako-tak zachraňovali zahraniční klienti, ktorí v podstate museli prísť... Francúzi si pochvaľovali, že keď sa nemohli kúpať, tak aspoň našli veľa húb. Hosťom sme poskytli aspoň welness program, ale v takom počasí sa ozaj toho veľa robiť nedá. My sme odkázaní na počasie, a tak aj naša letná záhrada dolu pri bazéne mala skoro nulové tržby. Celkovo môžem povedať, že nám tržby klesli asi o 60 percent oproti minulým rokom. Som však optimistka a dúfam, že leto ešte príde a tie straty sa aspoň zminimalizujú."
Len krytá plaváreň ako-tak spokojná
Ešte horšie na tom sú košické kúpaliská, ktoré za mesiac prázdnin zažili s prižmúrením oka maximálne jeden tropický týždeň. "Uplynulé dva týždne sme boli prakticky bez ľudí. Boli dni, keď tu nebol nikto, inokedy do 10 ľudí, v podstate sme za ten čas na vstupnom a iných službách prišli o vyše milión korún. Máme síce dotáciu od mesta 1,8 milióna korún, ale už teraz vieme, že kvôli počasiu to asi stačiť nebude. Len prevádzka nás stojí okolo 20 000 denne, aj keď sem nepríde ani jeden človek. V nedeľu sme mali 200 ľudí, včera okolo 600. Porvonajte to s tým, že keď je horúco, príde k nám okolo 1 000 a cez víkendy 1 500 ľudí. Aj preto dúfam, že leto sa nám čo najskôr vráti," povedal nám správca kúpaliska na Tritone Gabriel Malina.
Podobné "rekordné" návštevy boli aj na ďalších košických kúpaliskách okrem Mestskej krytej plavárne, kde rozmary počasia až tak nepocítili. "Denne k nám prišlo asi 300 ľudí, čo je zhruba taký bežný priemer, rekordy sme určite nelámali. Výrazne nižšie tržby však malo napríklad naše minigolfové ihrisko. Tí, čo chceli ísť na kúpaliská, k nám väčšinou nechodia, lebo my sme plaváreň a hoci aj u nás sa dá opaľovať, je to predsa len iná atmosféra. Skôr k nám chodia ľudia zaplávať si na hodinku-dve a preto sme upravili návštevné hodiny už ráno od šiestej až do ôsmej večer," skonštatoval riaditeľ Mestskej krytej plavárne Miroslav Miškovič.
O čo menej ľudí bolo na kúpaliskách, o to viac ich chodilo do posilňovne. Na recepcii fitnescentra v Tempuse sme sa dozvedeli, že bežná návštevnosť im počas škaredých dní vzrástla až o tretinu, pričom niekedy chodilo viac mužov, inokedy bolo "fitko" plné najmä cvičiacich žien.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári