sprejazdňovali poškodené cestné úseky. Život sa pomaly vracal do normálu, hladiny potokov a riek Hornádu a Hnilca klesli.
SPIŠ. V čase, keď na Spiši vyčíňala záplavová voda, na rad prišli aj emócie, ľudia sa báli o svoj majetok. Dobyt bol najmä po ťažkej technike. Predseda obvodnej povodňovej komisie v Spišskej Novej Vsi Peter Karpinský uviedol, že to, ako samosprávy zvládali ťažkú skúšku, záležalo hlavne od starostov.
V hlavnej úlohe starostovia
"Veľmi veľa v tomto prípade záleží na medziľudských vzťahoch," upresnil P. Karpinský. Medzi najvážnejšie postihnuté obce a mestá patrilo okresné mesto Gelnica. Predseda povodňovej situácie hovorí, že napriek tomu vedenie mesta situáciu zvládlo. "Primátorka vedela okamžite zabezpečiť na faktúru lomový kameň zo susedných Margecian," vysvetlil Karpinský. Podľa jeho slov niektorí starostovia mali však problémy, pretože tvrdili, že tie a tie firmy im nepomôžu pre zlé vzájomné vzťahy.
Zamknuté mechanizmy
Čierny humor - asi tak by sa dala nazvať situácia v Slovinkách v okrese Spišská Nová Ves. "Miestni sa nemohli dostať k ťažkým mechanizmom, pretože nikto nevedel, kde je správca. Starosta potom musel zháňať mechanizmy až z obce z Prešovského okresu, kde povodne nehrozili," aj takúto skúsenosť opisuje P. Karpinský.
Rôzne reakcie
Aj postihnutí ľudia reagovali rôzne. Vo Švedlári majiteľ práve rekonštruovaného domu v čase nášho rozhovoru prejavoval pokoj Angličana. "Záplavy máme každý druhý rok. Musel som sťahoval rodinu aj hospodárske zvieratá," povedal nám. V tejto obci problémy spôsobuje rieka Hnilec. Obecný úrad musel ťažkú techniku na záchranné práce doviezť až z Košíc.
Naopak, v Kojšove v okrese Gelnica vládli aj emócie. Kým napríklad Marianna Pavúková upratovala po záplavách dvor, jej manžel sa hádal s hasičmi. V ich dome pracovali tri čerpadlá, tie však nestačili, techniky však v obci nebolo nazvyš.
Príroda aj ľudský faktor
Záplavy na Spiši sa našťastie obišli bez obetí na ľudských životoch, nikto nebol zranený. Hmotné škody zatiaľ nie sú známe, ani celkový počet postihnutých domov. Na záchranných prácach sa podieľali stovky ľudí.
Podľa slov P. Karpinského, pod záplavy sa síce podpísalo počasie, svoje však zohral aj ľudský faktor. "Ide napríklad o obhospodarovanie lesných pozemkov či lúk. Kde nie je pokosená tráva, dažďová voda sa po nej šmýka ako po šindli," vysvetlil.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári