Čirčanka. Upravovali sa zdevastované dvory, či domy. Vypomáhali vojaci i hasiči. Žiaľ, cestu pripravovali aj na dnešný pohreb dvoch utopených obetí.
ČIRČ. Celkové škody v dedine pravdepodobne presiahnu stovku miliónov korún. "Najväčšie materiálne škody sú na regulácii, vodovode, plynovode a obecných komunikáciách," povedal starosta Ján Labaš.
Upchatá lavička "zlikvidovala" nový dom
Nevyčíslené škody sú aj na majetkoch občanov. Voda podmyla nový dom aj Michalovi Didikovi. Čo so stavbou bude, nevie. Včera čakal na statika.
"Nemuselo sa to stať, keby bola včas odstránená upchatá lavička, ponad ktorú sa voda rozliala až k nám. Pritom som ešte šesť hodín predtým prosil hasičov i policajtov, aby za pomoci techniky dali lavičku preč, aby s tým išli niečo robiť. Každý sa však vyhováral, že nie je technika. Potom už bolo otázkou času, kedy dom spadne," tvrdí jeden z poškodených Čirčanov.
Kompetentní zase tvrdia, že robili všetko, čo bolo v ich silách. Vraj techniku, ktorú mali po ruke, poslali ihneď na najproblematickejšie miesta. "Bolo niekoľko miest s podobnými problémami," hovorí nemenovaný člen krízového štábu.
Museli vymeniť pitnú vodu
Ľudia v Čirči sa musia vysporiadať aj s nefunkčným vodovodom. Pitnú vodu tu čerpajú z cisterien, ktoré zabezpečuje povodňová komisia. Vo štvrtok tu nastal problém.
"Vodu sme nechceli, lebo bola akási mútna. Radšej sme ju ani nepili," povedal jeden z obyvateľov.
Podľa predsedu obvodnej povodňovej komisie Ladislava Poláka, išlo o planý poplach. "Išlo o pitnú vodu. Na odporúčanie vodárov sme ju doviezli z hydrantu z Orlova. Voda bola iba opticky zamútená. Keďže išlo o dvadsaťtisíclitrovú cisternu, pri takom množstve to nie je nič výnimočné. Napriek tomu sme cisternu vypustili, opláchli a dali priviezť inú vodu, z hydrantu v Ľubotíne," vysvetlil L. Polák. Podľa neho to, že voda z Orlova bola pitná, potvrdili aj ľudia z úradu hygieny.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári